Poznámky sú jednoduchý nástroj, ako sa rýchlo a bez problémov orientovať v množstve inzerátov, ktoré ste si prezreli a zaujali vás. Umožní vám orientovať sa v inzerátoch a ľahko ich porovnávať medzi sebou.
K dispozícií máte 10 predvolených poznámok, ktoré si viete ľubovoľne upravovať ako vám vyhovuje. Navyše si viete k inzerátu pridať svoju vlastnú poznámku, postreh, či krátky popis.
Služba je prístupná len pre registrovaných používateľov. Registráciou získate navyše možnosť ľahko si spravovať poznámky a označené inzeráty. Pod každou poznámkou sa vám zobrazí zoznam vami označených inzerátov.
Ceny stavebných materiálov pokračujú v spanilej jazde vedúcej k dosiahnutiu nových maxím. Potvrdzujú to aj štatistiky za marec 2022. Ten priniesol medziročný nárast na úrovni takmer 28 %. S tým vzrástli aj ceny stavebných prác.
10-poschodová administratívna budova známa ako Černá perla je súčasťou ostravskej architektonickej mapy od 60. rokov minulého storočia. Vďaka rozsiahlej rekonštrukcii bude plniť svoju úlohu aj po viac ako 50 rokoch od výstavby.
Európske stavebníctvo má za sebou úspešný rok, minimálne z hľadiska vývoja objemu stavebnej produkcie. Tá vlani zaznamenala porovnateľne vyššie čísla ako v roku 2020, čo vyústilo do medziročného rastu na úrovni takmer 5 %.
Pražské Výstaviště Letňany sa chystá na ďalšie veľké podujatie. Tentoraz ide o stavebný veľtrh Střechy Praha. Niekoľkodňové podujatie, ktoré je tradičnou súčasťou programu pražských veľtrhov, má pred sebou už 23. ročník.
Malo to byť dielo, ktoré bude vzbudzovať úžas a neustálu pozornosť. Tej sa mu dostáva pomerne dosť, no často v tom zápornom slova zmysle. Slávny most v Benátkach sa totiž opakovane stáva terčom kritiky a kopiacich sa sťažností. Problémom je jeho nevhodný sklenený povrch.
Expanzia 3D tlače v oblasti stavebníctva ďalej naberá na obrátkach. Zoznam projektov, ktoré boli prvýkrát zrealizované pomocou 3D tlačiarne, po najnovšom rozšíril park. Ide o nedávno „vytlačený“ park v čínskom Šen-čene.
Severské krajiny sú realizácii výškových drevostavieb otvorené už dlhší čas. V nórskych a švédskych mestách je niekoľko takýchto objektov už aj reálne vybudovaných. Do stále sa rozširujúceho zoznamu výškových drevostavieb sa pred niekoľkými dňami zaradil aj nový hotel Wood.
Zdražovanie stavebných materiálov a výrobkov využívaných pri realizácii stavebných projektov nezastavuje. Rast ich cien pokračoval aj v auguste. Počas ôsmeho mesiaca bol dokonca zaznamenaný jeden z najvyšších medziročných nárastov za posledné roky.
Využitie lokálnych materiálov na realizáciu väčších projektov dokáže znížiť náklady na výstavbu. V mnohých prípadoch to prispeje aj k splynutiu stavby s okolitým prostredím. Presne to sa stalo v prípade novej indickej školy vybudovanej z pieskovca.
Využívanie robotických zariadení na stavbách nie je žiadnou novinkou. Mnohé z nich už dokážu vykonávať viaceré stavebné práce rovnako dobre ako človek. Príkladom je nový mobilný robot od istého rakúskeho startupu.
Fasáda plní viacero úloh naraz. Aj keď pre kvalitu stavby je kľúčová schopnosť chrániť a izolovať budovu, do hry vstupuje aj estetický význam. Práve na ten sa znovu zamerali organizátori súťaže Baumit Life Challenge.
Napriek pozitívam využívania polystyrénu pri zatepľovaní budov sa s týmto materiálom spája zopár mínusov. Jedným z nich je veľmi zlé odbúravanie odpadu, kvôli ktorému sa už dlhšie hľadá ekologickejší materiál s rovnakými schopnosťami. Tým môže byť práve použitý papierový odpad.
Robotické technológie si nachádzajú v stavebníctve čoraz väčšie uplatnenie. Jednotlivé modely robotov zvládajú čoraz viacej činností, pričom pri niektorých môžu nahrádzať ľudí. Po najnovšom môžu okrem iného slúžiť aj ako stavebný dozor.
Celková kvalita mosta závisí od niekoľkých faktorov. Jedným z kľúčových je odolnosť a nosnosť mostných stĺpov. Tú pri výstavbe zaisťuje použitie monolitických betónových konštrukcií. Tie by však v snahe zvýšiť kvalitu mostov mohli nahradiť stĺpy imitujúce ľudské končatiny.
Medzinárodná súťaž o najlepšie tehlové stavby sveta má za sebou ďalší ročník. V ňom sa o víťazstvo v jednotlivých kategóriách opäť pobili tie najlepšie architektonické diela z tehly.
Pokusy vytlačiť klasické tehly z pozície jedného z najvyužívanejších stavebných prvkov zatiaľ neuspeli. Po tom, čo americkí vedci predstavili spôsob, vďaka ktorému dokážu uchovávať energiu priamo v stenách, to budú mať konkurenčné materiály ešte ťažšie.