Poznámky sú jednoduchý nástroj, ako sa rýchlo a bez problémov orientovať v množstve inzerátov, ktoré ste si prezreli a zaujali vás. Umožní vám orientovať sa v inzerátoch a ľahko ich porovnávať medzi sebou.
K dispozícií máte 10 predvolených poznámok, ktoré si viete ľubovoľne upravovať ako vám vyhovuje. Navyše si viete k inzerátu pridať svoju vlastnú poznámku, postreh, či krátky popis.
Služba je prístupná len pre registrovaných používateľov. Registráciou získate navyše možnosť ľahko si spravovať poznámky a označené inzeráty. Pod každou poznámkou sa vám zobrazí zoznam vami označených inzerátov.
Robotické technológie si nachádzajú v stavebníctve čoraz väčšie uplatnenie. Jednotlivé modely robotov zvládajú čoraz viacej činností, pričom pri niektorých môžu nahrádzať ľudí. Po najnovšom môžu okrem iného slúžiť aj ako stavebný dozor.
Celková kvalita mosta závisí od niekoľkých faktorov. Jedným z kľúčových je odolnosť a nosnosť mostných stĺpov. Tú pri výstavbe zaisťuje použitie monolitických betónových konštrukcií. Tie by však v snahe zvýšiť kvalitu mostov mohli nahradiť stĺpy imitujúce ľudské končatiny.
Medzinárodná súťaž o najlepšie tehlové stavby sveta má za sebou ďalší ročník. V ňom sa o víťazstvo v jednotlivých kategóriách opäť pobili tie najlepšie architektonické diela z tehly.
Pokusy vytlačiť klasické tehly z pozície jedného z najvyužívanejších stavebných prvkov zatiaľ neuspeli. Po tom, čo americkí vedci predstavili spôsob, vďaka ktorému dokážu uchovávať energiu priamo v stenách, to budú mať konkurenčné materiály ešte ťažšie.
Nejde o prvý nápad, ktorého cieľom je ekologickejšia výstavba ciest. Mnohé z nich sa už stihli aj zrealizovať a priniesť očakávané výsledky. Podariť by sa to mohlo aj vedcom z austrálskej univerzity RMIT. Tí predstavili nový materiál určený na budovanie ciest s prívlastkom „udržateľné“.
K postupnej automatizácii stavebníctva je opäť o malý krok bližšie, aspoň tak to vidia priaznivci stavebných robotov. Ich vývoj totiž naďalej napreduje a v súčasnej dobe už dokážu vykonávať niektoré práce rovnako rýchlo ako ľudia.
Vedecké preteky o vývoj materiálu, ktorý bude najlepšie odolávať vírusom, pokračujú. Do súťaže po najnovšom „prehovorili“ vedci z Technologického inštitútu v Queenslande (QIT). Tým sa podarilo nájsť spôsob, ako premeniť hliníkové povrchy na antibakteriálne a protivírusové.
Oceľ má nezastupiteľné miesto vo viacerých segmentoch stavebníctva, aspoň zatiaľ. Pri jej využití však treba rátať s istými kvalitatívnymi mínusmi. Vedci z Hongkongu a USA ale našli spôsob, ako z nej spraviť supermateriál spĺňajúci najvyššie nároky.
Klasický betón je známy svojimi dopadmi na životné prostredie. Vedci sa tak dlhodobo snažia prísť s riešením, ako ho vyrábať trochu ekologickejším spôsobom. Na univerzite v japonskom Tokiu možno jedno efektívne riešenie našli.
Ojedinelý, no reálny nápad, ktorý sa podarilo zrealizovať už niekoľkým sochárom. Po novom k nim patrí aj Michal Trpák, ktorého práca je takisto príkladom, že funkčnými a praktickými budovami môžu byť aj tzv. obytné sochy.
Podľa mnohých je céder považovaný za drevinu s najlepšími vlastnosťami na realizáciu drevostavieb. Iní ale oponujú viacerými mínusmi, hlavne slabšou dostupnosťou a s tým spojenou vyššou cenou. Ako to je s cédrovým drevom a na ktoré plusy a mínusy sa treba pri jeho využití zamerať?
Menej vyklčovaných lesov, úspora pri nakupovaní materiálu, viac osvety o možnostiach recyklácie. Presne takto si to predstavujú aj ľudia z istého holandského startupu, ktorí prišli s nápadom, ako nahradiť drevené palety ešte ekologickejším materiálom.
Kvalitatívne vlastnosti radia betón medzi najlepšie stavebné materiály. Napriek svojej povestnej pevnosti a odolnosti má však takisto zopár nedostatkov. K tým patrí aj vznik trhlín, ktoré sa vytvárajú v rámci procesu tvrdnutia betónovej zmesi. Práve na to majú riešenie americkí vedci.
Boom okolo 3D výstavby pokračuje ďalej. V posledných rokoch priniesol na scénu hneď niekoľko projektov, ktoré odhaľujú najsilnejšie stránky 3D tlače využitej v stavebníctve. A pri mnohých z nich nejde len o malé rodinné domy, ako tomu bolo predtým.
Proti enormným množstvám plastového odpadu sa bojuje po celom svete. Výnimkou nie sú ani africké štáty. Jeden z hlavných ekologických problémov planéty už začali riešiť aj v Pobreží Slonoviny.
Popularita drevostavieb je na vzostupe po celej Európe. Pred pár dňami sa to potvrdilo aj v susednom Česku, kde zverejnili minuloročné štatistiky počtu, resp. podielu týchto domov.