Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Viac informácii OK
Pracujeme s overenými kanceláriami
  +
Prihlásenie
Zabudnuté heslo
Prihlásenie
Počet nehnuteľností
247 204
Reg. kancelárií
11 012
Reg. užívateľov
108 404
Fanúšikov
52 554

 

Reality inzerciaSORA
Svet má nový najdlhší most pre peších – v švajčiarskych Alpách

Reality Realitné články Zaujímavosti zo sveta Svet má nový najdlhší most pre peších – v švajčiarskych Alpách

Napísal Róbert Bosák, 12.08.2017


Ak sme sa včera venovali najslávnejším mostom sveta, dnes k nim pridáme ešte jeden špeciálny úlovok. Tentoraz ide o most určený peším návštevníkom, ktorí bol otvorený len pred niekoľkými dňami, no hneď si získal pozornosť celého sveta.

 

Dlho očakávaný most Europabrücke, ktorý sa mal hneď po svojom oficiálnom sprístupnení zapísať na zoznam najvyhľadávanejších atrakcií Európy, už pár dní víta prvých návštevníkov. Ide o rekordne dlhý most pre peších, ktorý umožní turistom efektívnejší a pútavejší pohyb po švajčiarskych Alpách. A nás zaujíma, čím sa toto unikátne dielo navždy zapísalo do histórie.

 

Necelých 500 metrov, no najdlhší na svete

 

Sprístupnenie Europabrücke, alebo po našom Európskeho mostu, prepísalo staré štatistiky najdlhších mostov pre peších návštevníkov. Toto dielo sa s dĺžkou 494 metrov prepracovalo na vrchol rebríčka, odkiaľ bude so svojou 110-metrovou výškou nad úrovňou zeme panovať. Za zmienku stojí aj samotné technické prevedenie, nakoľko most držia zhruba 8-tonové laná inštalované s bezpečnostným systémom brániacim rozhojdanie mosta.

 

 

S výhľadom na preslávený Matterhorn

 

Nie je to len výška, ktorá tomuto novému dielu priťahuje pozornosť. Jeho tvorcovia si vybrali nádhernú lokalitu, ktorá je sama o sebe dobrým dôvodom na návštevu. Most totiž stojí medzi obcami ZermattGrächen, pomedzi ktoré vedie známa turistická trasa, pričom práve jeho výstavba má turistom ponúknuť fantastický výhľad na jeden z najvyhľadávanejších alpských vrchov Matterhorn.

 

Sprístupnenie Európskeho mostu bude ďalším oživením švajčiarskych Álp, ktoré sa tak stali domovom najdlhšieho visutého mostu pre pešie obyvateľstvo. Ďalším z takýchto rekordérov je most v susednom Rakúsku sídliaci pri meste Reutte.  No ten sa s dĺžkou 405 metrov musel pokloniť pred nováčikom zo Švajčiarska, ktorý jednoznačne ovládol pešie mosty po celom svete.

 

Text : Róbert Bosák

Foto : novinky.cz, thesun.co.uk, youtube.com, thesun.co.uk, bbc.com