Reality inzercia

Poznámky sú jednoduchý nástroj, ako sa rýchlo a bez problémov orientovať v množstve inzerátov, ktoré ste si prezreli a zaujali vás. Umožní vám orientovať sa v inzerátoch a ľahko ich porovnávať medzi sebou.

K dispozícií máte 10 predvolených poznámok, ktoré si viete ľubovoľne upravovať ako vám vyhovuje. Navyše si viete k inzerátu pridať svoju vlastnú poznámku, postreh, či krátky popis.

Služba je prístupná len pre registrovaných používateľov. Registráciou získate navyše možnosť ľahko si spravovať poznámky a označené inzeráty. Pod každou poznámkou sa vám zobrazí zoznam vami označených inzerátov.

Realizačné ceny nehnuteľností v SR zaznamenali rekordný medziročný rast

Napísal Róbert Bosák, 09.06.2022

Trend zdražovania na realitnom trhu pretrváva ďalej. Ceny slovenských nehnuteľností pokračujú v spanilej jazde vedúcej k pokoreniu historických maxím. Bytom a rodinným domom sa to podarilo hneď v úvodnom kvartáli tohto roka.

 

O dosiahnutí rekordného rastu cien nehnuteľností na bývanie informoval Štatistický úrad SR (ŠÚ SR). Ten začal v priebehu minulého roka využívať novú metodiku výpočtu rastu cien na trhu s nehnuteľnosťami na bývanie. Zdrojom údajov sa stali tzv. realizačné ceny. Ide o ceny, za ktoré boli byty a domy skutočne predané a s týmito cenami zaevidované do katastra. Práve tie v 1. štvrťroku 2022 vzrástli rekordným tempom.

Zdroj: pixabay.com

 

Medziročný rast cien prekročil 14 %

 

Dvojciferný medziročný nárast cien bytov a domov nie je žiadnou novinkou. Prekročiť 14 % hranicu sa však slovenským nehnuteľnostiam na bývanie doposiaľ ešte nepodarilo. Posledný vyšší výsledok bol v medziročnom porovnaní zaznamenaný pred 2 rokmi. V 1. kvartáli 2020 sa ceny zvýšili o viac ako 13 %. Za výsledkom z 1. štvrťroka 2022 ale zaostali. V úvodnom tohtoročnom kvartáli sa prvýkrát dostali nad 14 % a s konečným výsledkom 14,2 % stanovili nové maximum.

 

Rast cien potiahli najmä novostavby

 

Aj keď vysoký rast cien v uvedenom období zaznamenali novostavby aj staršie nehnuteľnosti, bez prudkého zdražovania novostavieb by nové maximum stanovené nebolo. Realizačné ceny nových bytov a domov poskočili v porovnaní s 1. štvrťrokom 2021 až o 16 %. Nehnuteľnosti zo sekundárneho trhu medziročne zdraželi o menej ako 13 %, čo by bez rekordného nárastu cien novostavieb na prekonanie vyše 13 % výsledku spred 2 rokov nestačilo.

Zdroj: pixabay.com

 

Text: Róbert Bosák

Zdroj: ŠÚ SR – slovak.statistics.sk

Zdroj foto: pixabay.com