Výroba veterných turbín napreduje. Na stôl prichádzajú návrhy nových typov zariadení, ktoré majú zefektívniť produkciu zelenej energie. Dizajnér Joe Doucet ju chce dostať priamo do miest. Výrobu elektriny pri cestách a budovách majú zabezpečiť "veterné ploty".
Efektívnejšia výroba elektriny
Joe Doucet navrhol "veterný plot" Airiva ako špecifický modulárny systém zložený z niekoľkých veterných turbín nového typu, ktoré sú zoradené v jednej línii imitujúcej tvar oplotenia. Jeho nápad vzišiel zo snahy výrobcov zelenej elektriny dostať veterné elektrárne bližšie do miest. Ich montáž v uliciach a pri cestách by viedla k úspore nákladov pri inštalácii aj prevádzke turbín. Blízkosť veterných elektrární má zároveň znížiť intenzitu výpadkov v sieti pri distribúcii elektriny.
Zdroj: airiva.com
Dizajn do mestského prostredia
Na umiestnenie veterných turbín priamo do mesta je potrebné zariadenie, ktoré zapadne medzi mestskú zástavbu. Autor musel prísť s inovatívnym dizajnom, ktorý sa opiera o iný tvar aj rozmery ako v prípade klasických turbín. Predstavený prototyp pozostáva z 2-metrovej otáčavej lopatky, ktorej tvar sa nepodobá vrtuli, ale špirále. Použitý dizajn podporuje rýchlosť a plynulosť pohybu špirály umiestnenej v špeciálnom štvorcovom module, ktorý slúži ako priehľadná stena. Do jedného modulu je možné umiestniť 4 turbíny. Jednotlivé moduly sa môžu na seba napájať a vytvárať líniový "veterný plot" ľubovoľnej dĺžky.
Zdroj: airiva.com
Doplnok budov, ciest a kampusov
Dizajn pozostávajúci z nízkych špirál umiestnených do priehľadných stenových modulov umožňuje turbíny Airiva integrovať do mestského prostredia. Autor o nich hovorí ako o externom doplnku, ktorý sa dá umiestniť okolo budov, na okraje ciest alebo do záhrad v kampusoch. Na inštaláciu sú vhodné aj strechy väčších verejných, resp. kancelárskych budov. Slúžiť však budú skôr ako doplnkový energetický zdroj, nakoľko výkon tohto zariadenia je v porovnaní s klasickými veternými turbínami príliš nízky. Jeden modul so 4 turbínami vyrobí zhruba 1100 kWh elektriny ročne. Na pokrytie celej spotreby niekoľkoizbového rodinného domu bude potrebná inštalácia 10-15 modulov, ktoré môžu ako ďalší zdroj energie doplniť fotovoltické panely.
Zdroj: airiva.com
Prvé veterné turbíny Airiva ako komerčné produkty by sa mohli dostať do miest v priebehu roka 2025. Výrobca plánuje do konca tohto roka ukončiť všetky testy prototypu v plnom rozsahu. Následne chce začať vybavovať pilotné zákaznícke objednávky a distribuovať prvé zariadenia odberateľom.
Text: Róbert Bosák
Zdroj foto: airiva.com