Pracujeme s overenými kanceláriami
  +
Prihlásenie
Zabudnuté heslo
Prihlásenie
Počet nehnuteľností
96 347
Reg. kancelárií
11 831
Reg. užívateľov
116 429
Fanúšikov
52 554


Reality inzercia

SORA

Ktoré ihličnany skrášlia vašu záhradu

Reality Realitné články Exteriér Ktoré ihličnany skrášlia vašu záhradu

Napísal Róbert Bosák, 02.10.2019


S príchodom jesene začne zelene v našich záhradách ubúdať. Pekný vzhľad exteriéru a živú atmosféru v ňom však môžu zachrániť ihličnany. Prítomnosť niektorých druhov je totiž zárukou, že záhrada porastie do krásy aj úžitku.

 

Kórejská jedľa

Ihličnan nižšieho vzrastu, ktorý k nám prišiel až z ďalekého Kórejského polostrova, už dlhšie patrí k stáliciam hlavne kvôli svojmu originálnemu vzhľadu. Vždyzelený strom s perfektnou schopnosťou odolávať mrazom až do -30 ° je známy modrofialovými šiškami a dosť jemným ihličím, čo z neho robí atraktívny živý doplnok každej záhrady.

Zdroj: greatbigcanvas.com


Borievka šupinatá

S modrým alebo až modrosivým sfarbením sa stretávame aj pri ďalšom obľúbenom ihličnane. V prípade borievky šupinatej ho ale nenájdeme na šiškách, ale samotnom ihličí. Malý plazivý stromček zvykne vyrásť do výšky 1,5-2 metre, pričom vďaka netypickému sfarbeniu vynikne najmä ako solitér.

Zdroj: baumschule-horstmann.de


Cypruštek

Jeho vejárovité vetvičky v sýtozelenom sfarbení z neho robia príťažlivý solitér, ktorý si nájde miesto kdekoľvek na dvore. Najviac sa mu však darí v mierne vlhkej pôde, ktorá mu vytvára ideálne podmienky na rast. Ten prebieha pomalšie ako pri iných ihličnanoch, čo sa následne odrazí aj na výške dosahujúcej maximálne 1,5 metra.

Zdroj: heronswood.com


Kryptoméria japonská

Ďalší z menších ihličnanov exotického pôvodu, ktorý zažiari ako solitér. Pestovať sa však dá aj v skupinách, a to nielen s ďalšími kryptomériami, ale aj s inými druhmi podobných drevín. Jeho husto rozkonárené vetvičky s výrazným zeleným sfarbením totiž vytvárajú bohatý zelený porast, ktorý vzbudí pozornosť najmä počas zimnej sezóny.

Zdroj: gardenersworld.com


Tis červený

Snáď najznámejší a najobľúbenejší tis patrí k tradičnej záhradkárskej klasike. Vďaka výške až na úrovni niekoľkých metrov sa využíva najmä ako strom vhodný do živých plotov, ktoré nie je potrebné tvarovať. S jeho pestovaním však opatrne. S výnimkou červených plodov je tento ihličnan celý jedovatý.

Zdroj: impactplants.co.uk


Uvedené druhy ihličnanov nemajú pre záhradu iba estetický osoh. Ich úžitok má význam aj kvôli ochrane exteriéru pred hlukom a prachom. To platí hlavne pri druhoch, ktoré sa pestujú ako vysoké živé ploty. Tým je ich využitie v záhradách povýšené na viac ako len atraktívny živý doplnok.

 

Text: Róbert Bosák

Zdroj foto: nurgapuukool.ee, greatbigcanvas.com, baumschule-horstmann.de, heronswood.com, gardenersworld.com, impactplants.co.uk