Hobitie domy sa tešia rastúcej popularite na celom svete. Ich dizajn sa stáva inšpiráciou aj pri tvorbe návrhov verejných budov. V budove ako z príbehov o hobitoch sídli aj jedna z japonských knižníc.
Zdroj: Hiroshi Nakamura & NAP – nakam.info
Neobvyklá knižnica s hobitím dizajnom bola vybudovaná v meste Kisarazu. Ateliér Hiroshi Nakamura & NAP ju navrhol ako podzemnú budovu ukrytú priamo pod zeleným svahom na jednom z pozemkov patriacich poľnohospodárskej spoločnosti. Pôvodne sa tu mala postaviť oddychová zóna pre agrárnikov, ktorá by oživila miestne údolie. Návrh projektu sa nakoniec zameral na vznik novej knižnice.
Zdroj: Hiroshi Nakamura & NAP – nakam.info
Vstup do knižnice cez zelené nádvorie
Na výstavbu hobitej knižnice zasadenej pod zemou bolo potrebné vytvoriť otvorený exteriér, ktorý slúži ako vstupná brána. Vstup do areálu knižnice vedie cez úzku štrbinu vyhĺbenú do zeleného svahu. Hneď za ňou sa otvára nádvorie, ktorým vedie chodník k vchodu do budovy. Exteriér so zeleným trávnikom slúži zároveň ako vonkajšia oddychová zóna. Prístupná je aj pre tých, ktorí nenavštívia knižnicu a chcú iba stráviť trochu času na pokojnom mieste.
Zdroj: Hiroshi Nakamura & NAP – nakam.info
Kruhový priestor s presklenou stenou
Zelené nádvorie je opticky prepojené s interiérom. Vnútorný a vonkajší priestor rozdeľuje iba presklená stena. Tá sa tiahne ako priehľadná fasáda skoro celým obvodom stavby z vnútornej strany. Za presklenou stenou sa nachádza polkruhová chodba s regálmi plnými kníh, ktorá je najväčšou miestnosťou v objekte. Presvetlený priestor dopĺňajú malé tmavé kútiky na čítanie. Svetlo do miestností s upokojujúcim prítmím privádzajú malé strešné svetlovody. Čitateľské kútiky rozširujú celkovú výmeru hobitej knižnice na 113 m2.
Zdroj: Hiroshi Nakamura & NAP – nakam.info
Text: Róbert Bosák
Zdroj foto: Hiroshi Nakamura & NAP – nakam.info