Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Viac informácii OK
Pracujeme s overenými kanceláriami
  +
Prihlásenie
Zabudnuté heslo
Prihlásenie
Počet nehnuteľností
101 681
Reg. kancelárií
11 527
Reg. užívateľov
113 013
Fanúšikov
52 554

 

Reality inzercia

SORA

Ceny panelákových bytov môžu kedykoľvek prekvapiť

Reality Realitné články Financie Ceny panelákových bytov môžu kedykoľvek prekvapiť

Napísal Róbert Bosák, 08.06.2018


Ak sa im darí v Česku, prečo by nemohli prekvapiť u nás. Aj takéto úvahy prichádzajú od čoraz väčšej skupiny odborníkov, ktorí sledujú vývoj cien panelákových bytov a ich snahu dobiehať hodnotu novostavieb.

 

To, že starším bytom sa občas podarí dosiahnuť lepšie čísla ako novostavbám, nie je žiadne tajomstvo. Mnohé z týchto bytov sú práve v panelákových domoch, čo len potvrdzuje, že aj smutne slávne paneláky dokážu stále miešať kartami na realitnom trhu. V mnohých lokalitách to dokonca vyzerá tak, že ich priemerná hodnota môže dobehnúť ceny novostavieb.

 

Zdražovanie miestami vyskočí aj na slušných 5 %

 

Napriek tomu, že rast cien panelákových bytov je dosť kolísavý, niekoľko skvelých kvartálov svedčí o ich schopnosti zabodovať. Posledným silným obdobím bol tretí štvrťrok 2017, kedy sa napríklad starším bytom v Bratislave (teda nie len panelákovým) podarilo dosiahnuť až 5 % medzikvartálny rast jednotkovej ceny. Modelové byty s výmerou 66 m2 sa tak priemerne predávali už za viac ako 145 000 €, čo bolo po roku stagnácie poriadnym osviežením trhu.

Zdroj: www.tandemgroup.cz 


Panelákové byty v Česku zdražujú ešte rýchlejšie

 

Hneď v úvode sme v súvislosti s cenovým rastom panelákových bytov spomínali Česko. Tam nehnuteľnosti tohto typu zdražujú ešte rýchlejšie ako u nás, čo neplatí len v Prahe či v Brne.  Podľa správy TASR odvolávajúcej sa na štúdiu M&M reality dosiahol rast cien panelákových bytov v Česku za rok 2017 až 15 %. To podporilo zdražovanie aj v mestách ako Nymburk či Jablonec nad Nisou, kde sa hodnota starších bytov vyrovnala alebo predbehla novostavby.

Zdroj: www.wikipedia.org


5 faktorov, ktoré dvíhajú ceny panelákových bytov:

 

- slabšia aktuálna ponuka novostavieb

- výstavba nových bytov v prehustených lokalitách

- klesajúci podiel nezrekonštruovaných starých bytov

- zmeny v priemernej výmere bytov v nových projektoch

- zlepšujúca sa občianska vybavenosť na starých sídliskách

Zdroj: www.panadea.com 


Tomu, že ceny panelákových bytov by dobehli či dokonca dokázali predbehnúť novostavby, síce verí málokto, no o ďalšie cenové skoky by núdza byť nemala. Práve preto sa oplatí dať starším bytom príležitosť a po dôkladnej renovácii z nich možno vyťažiť porovnateľne toľko ako v prípade akejkoľvek novostavby.

 

Text: Róbert Bosák

Foto: www.tandemgroup.cz, www.wikipedia.org, www.panadea.com