Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Viac informácii OK
Pracujeme s overenými kanceláriami
  +
Prihlásenie
Zabudnuté heslo
Prihlásenie
Počet nehnuteľností
100 865
Reg. kancelárií
11 606
Reg. užívateľov
113 737
Fanúšikov
52 554

 

Reality inzercia

SORA

3 veľké osobnosti, 3 jedinečné veže

Reality Realitné články Zaujímavosti zo sveta 3 veľké osobnosti, 3 jedinečné veže

Napísal Róbert Bosák, 09.08.2018


Gustave Eiffel, Albert Einstein, Nikola Tesla. Vizionárov, ktorí zmenili svet, nespája len odkaz, ktorý po sebe zanechali celému ľudstvu. Do pamäti sa vryli aj vďaka ukážkovým architektonickým dielam, ktoré dodnes nesú ich meno.

 

Eiffelova veža (Paríž)

 

Parížsku Eiffelovku netreba nijako zvlášť predstavovať. Vyše 300 metrov vysoký oceľový monument z roku 1889 bol kedysi najvyššou stavbou sveta a aj keď zhruba o 40 rokov toto prvenstvo stratil, dodnes patrí k najvyhľadávanejším dielam, čo tak vôbec nemalo byť. Objekt totiž postavili pri príležitosti osláv 100. výročia Veľkej francúzskej revolúcie a s tým spojenej medzinárodnej výstavy, na počesť ktorej mal v Paríži stáť len do roku 1909.

Zdroj: www.thisisinsider.com 


Einsteinova veža (Postupim)

 

Na rozdiel od Eiffelovej veže tú Einsteinovu nepomenovali po autorovi. Podstatne nižší, no dizajnom možno pre mnohých omnoho zaujímavejší objekt z nemeckého Postupimu navrhol Erich Mendelson. Ten prišiel s návrhom, ktorý úplne vyhovel nárokom miestneho vedeckého parku, takže slnečná veža aj s teleskopom mohla v 20. rokoch 20. storočia definitívne uzrieť svetlo sveta.

Zdroj: www.astrophysik-potsdam.de 


Teslova veža (Moskva)

 

Prvé dve veže sa popri praktickej stránke využívajú aj ako turistické atrakcie. V prípade tretej z nich o takomto účele hovoriť nemôžeme. Moskovský areál, v ktorom sú situované imitácie Teslovej veže z USA (tá sa nikdy nedokončila), je totiž stráženým energetickým pracoviskom. Skupina veží by tu údajne mala produkovať energiu, ktorá má zásobovať celú krajinu. V akej fáze projekt je, to ale nevieme kvôli informačnému embargu z ruskej strany.

Zdroj: www.tierrapost.net 


Každá z veží je jedinečná, či už po estetickej alebo praktickej stránke, a má nezameniteľný architektonický rukopis reprezentujúci iný štýl. Napriek tomu ich spája popularita, na ktorú svet vzhliada celé desaťročia, aby si pripomenula prácu 3 významných osobností modernej histórie aj takýmto spôsobom.

 

Text: Róbert Bosák

Foto: www.researchgate.net, www.thisisinsider.com, www.astrophysik-potsdam.de, www.tierrapost.net