Reality inzercia

Poznámky sú jednoduchý nástroj, ako sa rýchlo a bez problémov orientovať v množstve inzerátov, ktoré ste si prezreli a zaujali vás. Umožní vám orientovať sa v inzerátoch a ľahko ich porovnávať medzi sebou.

K dispozícií máte 10 predvolených poznámok, ktoré si viete ľubovoľne upravovať ako vám vyhovuje. Navyše si viete k inzerátu pridať svoju vlastnú poznámku, postreh, či krátky popis.

Služba je prístupná len pre registrovaných používateľov. Registráciou získate navyše možnosť ľahko si spravovať poznámky a označené inzeráty. Pod každou poznámkou sa vám zobrazí zoznam vami označených inzerátov.

Zápis do katastra nehnuteľností

Napísal Róbert Bosák, 30.04.2014

Pri akejkoľvek výstavbe nehnuteľnosti alebo vykonávaní rekonštrukčných úprav je štátnymi orgánmi vyžadované množstvo potvrdení. Bez rôznych administratívnych formalít to na Slovensku nejde, takže Vám vzniká niekoľko povinností, ktoré musíte bezodkladne vybaviť. Jednou z tých najdôležitejších je zápis do katastra nehnuteľností, bez ktorého nemôže byť žiadna nová stavba oficiálne zaregistrovaná.

Zdroj: www.mein-bau.com


Oficiálny zápis do katastra nehnuteľností je právoplatným úkonom správy katastra, ktorého podstatou je evidencia danej stavby na príslušnom úradnom mieste, ktoré sa venuje konkrétne stanovenému regiónu a spadajú do neho všetky objekty. Takýto spôsob evidencie nemá žiaden vplyv na vznik, zánik alebo akékoľvek pozmenenie (nielen vlastníckych) práv k nehnuteľnostiam. Cieľom zápisu je prehľadné spísanie správy o danej stavbe pre rozličné úkony a vydanie listu vlastníctva zapísaného objektu, ktorý je zase dôležitým pre občana navrhujúceho zápis.


Aké sú možnosti zaznamenávania nehnuteľnosti do katastra ?


Zaznamenávať do katastra sa môžu hotové aj rozostavané stavby, čiže nemusíte ani veľmi rozmýšľat nad potrebou uskutočnenia tohto zámeru, ale môžete rovno navštíviť miestnu pobočku a nahlásiť nový stav, ktorý je potrebné zapísať. Na kontaktnom mieste sú pracovníci katastra, ku ktorých náplni práce patrí aj poskytovanie rád a pomocných infomácií pre verejnosť. Zaznačiť daný objekt je nutné, aj keď významov tohto byrokratického kroku nie je zas až tak príliš. Skôr sa jedná o oficiálnu registráciu, ktorá slúži výhradne pre úradné a právne účely a má poskytovať najnovšie aktualizované informácie o stave riešenej nehnuteľnosti.


Všetky základné informácie, ktoré budú každému občanovi užitočné z ľubovoľného dôvodu narábania s nehnuteľnosťou, nájdete na internete, takže ešte pred samotným navštívením katastrálneho úradu sa budete môcť pripraviť aspoň stručným štúdiom najdôležitejších poznatkov o priebehu celého zápisu. Rôzne údaje o webovej stránke, najaktuálnejšie správy týkajúce sa úradu a jeho záležitostí, odborné odpovede na občianske otázky, kontakt na jednotlivé oddelenia alebo ďalšie iné rubriky sú voľne sprístupnenou súčasťou informačného programu katastra.


Priebeh realizácie zápisu


Základom k uskutočneniu takéhoto oficiálneho zápisu nehnuteľnosti do katastra je reálny predpoklad, že celý proces súvisiaci s týmto postupom prebehol úplne v poriadku bez zbytočných komplikácií a nevzniknú žiadne problémy v dôsledku odhalenia podvodného konania. Podstatné je vyhýbať sa nechceným sankciám a naťahovaniu sa s úradmi kvôli zamlčaniu alebo prekrúteniu nejakých požadovaných skutočností. Zápisom do katastra sa nemení trhová hodnota, neovplyvňuje to technický stav a ani nie je spôsobená žiadna zmena objektu, takže neexistuje jediný dôvod, prečo nenahlásiť stavbu úplne pravdivo.


Celý postup je jednoduchý a pozostáva z návštevy miestneho katastra, vyplnenia a odovzdania žiadosti s prílohami, ktorými sú napríklad geometrický plán, rozhodnutie o pridelení súpisného čísla alebo aj znalecký posudok. Po odovzdaní žiadosti už pracovníci dobre vedia ako ďalej postupovať a zapíšu Vám nehnuteľnosť do systému. Postup je predpísaný schváleným zákonným nariadením, ktorého znenie presne definuje práva, povinnosti a kroky potrebné k uskutočneniu zápisu.  



Jednoduchý proces, ktorý si síce vyžaduje nejaké vybavovačky, ale zas na druhej strane to nie je nič náročné, čo sa nedá zvládnuť za pár hodín strávených po úradoch. Pri vybavovaní máte dokonca na výber medzi svojpomocnosťou a vyhľadaním notára, ktorého hlavnou úlohou je odobriť všetky predložené dokumenty, ktoré považuje za právne korektné. Pokiaľ chcete stavbu skolaudovať a držať v rukách list vlastníctva, zbytočne budete naťahovať čas. Choďte rovno na kataster a všetko si vybavte ihneď, nech máte pokoj.


Text : Róbert Bosák

Foto : mein-bau.com