Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Viac informácii OK
Pracujeme s overenými kanceláriami
  +
Prihlásenie
Zabudnuté heslo
Prihlásenie
Počet nehnuteľností
245 754
Reg. kancelárií
11 069
Reg. užívateľov
108 925
Fanúšikov
52 554

 

Reality inzerciaSORA
Za byt v Bratislave zaplatíme menej ako v Prahe aj v Brne

Reality Realitné články Financie Za byt v Bratislave zaplatíme menej ako v Prahe aj v Brne

Napísal Róbert Bosák, 09.02.2018


Vysoké ceny a slabšia dostupnosť bývania trápi mnohých Bratislavčanov. V porovnaní s Prahou a Brnom sú však tunajšie ceny stále o niečo lepšie a aj napriek nižším platom si tu kúpime byt skôr ako naši českí susedia.

 

Ani rekordný rast cien, ktorý sprevádzal vývoj na bratislavskom bytovom trhu hneď niekoľko mesiacov za sebou, nepriblížil hodnotu miestnych bytov k tým pražským, skôr naopak. Česká metropola totiž vlani zaznamenala jeden z najvyšších rastov v celej EÚ, ktorého výsledkom je ďalšie zvýšenie cenových rozdielov medzi Prahou a Bratislavou. 

 

Byty v Prahe sú o 20 až 30 % drahšie

 

Kým záujemcovia o kúpu v Bratislave musia na priemerný byt zarábať cca 10 rokov, v Prahe im to trvá zhruba o 2,5 roka viac, a to napriek vyššej priemernej mzde. Aj keď tá minulý rok dosiahla 1 435 €, čo je o 122 € viac ako v Bratislave, výrazné zdražovanie bytov sa postaralo o ďalšie zhoršenie dostupnosti bývania. No nielen o to, prehĺbili sa aj cenové rozdiely, pričom pražské byty sú drahšie už o viac ako 20 %.

 

Viacej za byt zaplatíme ešte aj v Brne

 

Z českých miest to nie je len Praha, kde pri kúpe bytu minieme viacej peňazí ako v Bratislave. Bývanie nás pri niektorých typoch bytov vyjde o niečo drahšie aj v Brne, no v tomto prípade sú cenové rozdiely minimálne, niekedy až zanedbateľné. Ceny bytov v oboch mestách sa totiž pohybujú na približne rovnakej úrovni, čo sa možno už tento rok zmení, pretože kým v Brne ceny stále rastú, bytový trh v Bratislave spomaľuje.

 

Priepastné rozdiely medzi metropolami a zvyškom krajiny

 

Pre obe metropoly je typické, že v porovnaní s inými mestami v štáte sú tamojšie ceny bytov niekoľkonásobne vyššie. V prípade Prahy je tento nepomer ešte citeľnejší, pod čo sa podpísal spomínaný extrémne vysoký rast cien, jeden z najvyšších v celej EÚ, ktorý badať hlavne pri 2 a 3-izbových bytoch.

 

Porovnanie cien starších bytov v jednotlivých českých a slovenských mestách:


Priemerná cena za starší 2 izbový byt (výmera 45-55 m2)

Praha

Bratislava

Brno

Košice

Ostrava

Žilina

154 000 €

115 000 €

116 000 €

75 000 €

43 000 €

78 000 €

Priemerná cena za starší 3 izbový byt (výmera 70-80 m2)

Praha

Bratislava

Brno

Košice

Ostrava

Žilina

170 000 €

139 000 €

138 000 €

92 000 €

55 000 €

92 000 €

Zdroj: www.nehnutelnosti.sk

 

V pretekoch medzi bytovými trhmi v Prahe a Bratislave sa darí lepšie českej metropole. Ceny bytov tam rastú omnoho rýchlejšie, čo takisto platí v porovnaní medzi Českom a Slovenskom. Pre Bratislavčanov, ktorí sa chystajú kupovať byt v našom hlavnom meste, je to, samozrejme, dobrá správa, pretože pri kúpe ušetria celkom slušný balík. 

 

Text: Róbert Bosák

Zdroje: tasr.sk, nehnutelnosti.sk, pravda.sk

Foto: mapio.net, radekjohn.cz, internations.cz, e15.cz