Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Viac informácii OK
Pracujeme s overenými kanceláriami
  +
Prihlásenie
Zabudnuté heslo
Prihlásenie
Počet nehnuteľností
245 754
Reg. kancelárií
11 069
Reg. užívateľov
108 925
Fanúšikov
52 554

 

Reality inzerciaSORA
Výsledky z trhu s komerčnými realitami za rok 2017

Reality Realitné články Tlačové správy Výsledky z trhu s komerčnými realitami za rok 2017

Napísal Róbert Bosák, 30.01.2018


Najväčší počet predaných hál, viacero nových spoločností vstupujúcich na trh a vyše pol miliardy preinvestovanej do komerčných realít. To všetko je výsledkom diania na našom trhu s obchodnými a priemyselnými nehnuteľnosťami v roku 2017.

 

Na trhu s komerčnými realitami bolo rušno počas celého roka, pod čo sa podpísalo aj zopár prekonaných rekordov. Napriek tomu sa hodnotenie uvedeného obdobia spája s niekoľkými číslami potvrdzujúcimi pokles, ktoré však neznamenajú, že uplynulý rok bol slabý. Akurát sa nevyrovnal roku 2016, ktorý bol historicky jedným z najsilnejších od vzniku samostatnej SR.

 

Objem investícií do komerčných realít o 40 % nižší

 

525 mil. €, približne toľko bolo podľa štúdií spoločností CBRE a JLL u nás v minulom roku preinvestovaných do komerčných nehnuteľností. Aj keď ide o jeden z najlepších výsledkov za 25 rokov slovenskej samostatnosti, v porovnaní s rekordne úspešným rokom 2016 to je pokles až o 40 %. Vtedy sa totiž do realít tohto typu nalialo vyše 850 mil. €, čo bol rekordný zápis.

 

O väčšinu investícií sa postarali priemyselné objekty

 

Nebyť priemyselných a logistických hál, minuloročný objem investícií by bol podstatne nižší. Najväčšie transakcie sa zrealizovali v Galante, v Senci a v Seredi, kde sa vďaka lukratívnym obchodom na náš trh dostalo pár nových mien. Do povedomia sa zapísali hlavne mená čínskej spoločnosti CNIC Corporation limited a firmy Palmira, ktoré u nás preinvestovali najviac.

 

Najvýznamnejšie investície v priemyselnom sektore:

 

- predaj parku Galanta-Gáň skupine CNIC Corp. Lmtd. za 125 mil. €, čo je rekordný predaj v oblasti priemyselných hál

- predaj logistickej haly v Senci do rúk firmy Palmira za 48 mil. €

- predaj logistického centra Amazonu v Seredi a LogCentra v Novom Meste nad Váhom

 

Investovalo sa aj do kancelárií, obchodné centra slabo

 

Kým kancelárske komplexy si získavali pozornosť investorov celý rok, obchodným centrám sa vôbec nedarilo. S výnimkou prešovskej Eperie sa neotvorilo žiadne nové nákupné stredisko z kategórie väčších. Kancelárie ťahal trh v Bratislave a v trnavskom kraji, ktorý si s objemom 125 mil. € ukrojil 37 %, teda najväčší podiel z investícií v kancelárskom sektore.

 

Najvýznamnejšie investície v kancelárskom sektore:

 

- predaj bratislavskej budovy Westend Tower spoločnosti Wood&Co. za 14 mil. €

- predaj komplexu Park One spoločnosti Reico a jej realitnému fondu za 35,6 mil. €

 

Rok 2017 bol v medziročnom porovnaní podstatne slabší, no zmeniť by to mohli nasledujúce mesiace. Analytici už predpovedali, že na trh s komerčnými realitami príde 650 mil. €, pod čo sa podpíše hlavne kancelársky sektor. Zaujímavé bude sledovať aj to, či získame väčší podiel investícií v regióne strednej a východnej Európy, ktorý tvoril v minulom roku iba 4 %.

 

Text: Róbert Bosák

Zdroje: reality.etrend.sk,

Foto: relycon.cz, reality.etrend.sk, transport.sk