Vo vodách Severného mora pribudlo v posledných rokoch niekoľko zelených elektrární. Energetické firmy plánujú pokračovať v realizácii ďalších projektov. Okrem veterných turbín budú postupne inštalovať aj plávajúce solárne zariadenia.
Nápad nainštalovať v Severnom mori solárne parky s plávajúcimi solárnymi panelmi vznikol v rámci snahy vyrábať na jednom mieste elektrinu z viacerých zdrojov energie. Ako efektívne spojenie sa ukazuje kombinácia veterných turbín a solárnych panelov. To vyústilo do prípravy viacerých projektov plávajúcich solárnych elektrární. Medzi prvými sa zrealizuje Merganser.
Merganser, Zdroj: solarduck.tech
Pilotný projekt v Severnom mori
Plávajúce solárne panely nie sú žiadnou novinkou. Inovatívne zariadenia na výrobu elektriny boli v posledných mesiacoch testované či inštalované na niekoľkých miestach. Severné more medzi nimi zatiaľ chýba. Zmeniť to má projekt Merganser, ktorý bude prvým svojho druhu v tejto lokalite. Výsledkom jeho realizácie financovanej nemeckou firmou RWE bude solárna elektráreň, ktorá bude plávať neďaleko belgického mesta Ostende.
Výkon elektrárne bude 0,5 MW
Aj keď Merganser bude pilotným projektom, nový solárny park má dosahovať vyšší výkon ako ktorákoľvek iná solárna elektráreň na súši. Autori zámeru počítajú s celkovým výkonom na úrovni 0,5 MW. Zabezpečiť ho majú solárne zariadenia z dielne holandsko-nórskej firmy SolarDuck, ktorá má na starosti výrobu, dodanie a následnú inštaláciu plávajúcich solárnych panelov. S inštaláciou sa má začať už v najbližších mesiacoch. Solárna elektráreň má vyrobiť prvú elektrinu v priebehu budúceho roka.
Text: Róbert Bosák
Zdroj foto: solarduck.tech