Pracujeme s overenými kanceláriami
  +
Prihlásenie
Zabudnuté heslo
Prihlásenie
Počet nehnuteľností
97 282
Reg. kancelárií
11 767
Reg. užívateľov
115 637
Fanúšikov
52 554


Reality inzercia

SORA

Úplety hlásia veľký návrat do domácností

Reality Realitné články Interiér Úplety hlásia veľký návrat do domácností

Napísal Róbert Bosák, 08.02.2019


Znechutenie gýčom a presýtenosť vyplývajúca zo všadeprítomných umelých materiálov vyvoláva u mnohých majiteľov domácností túžbu po návrate ku klasike a prirodzenosti. Nie náhodou sa tak po rokoch mlčania o slovo znova hlásia tzv. úplety.

Zdroj: www.alpinemodern.com


Rastúci dopyt po dizajnových prvkoch, ktoré dýchajú prirodzenosťou, vážia si tradície a ich krása spočíva v jednoduchosti, hrá do karát aj dizajnérom vsádzajúcim na tzv. úplety. Tie sa vracajú vo veľkom štýle a v ešte krajšom a v kvalitnejšom prevedení. Práve preto sa stávajú súčasťou čoraz väčšieho počtu domácností vrátane tých slovenských.

Zdroj: www.digsgigs.com 


Široké uplatnenie v interiérovom dizajne

 

Úplety ako také oceníme najmä počas chladných dní. Už len pohľad na nich vyvoláva hrejivý pocit domova. Aj preto sa ideálne hodia do domácností, v ktorých prevládajú teplejšie zemité odtiene sprevádzané prítomnosťou drevených materiálov. Tvarová a farebná variabilita ich ale predurčuje k uplatneniu v rôznych interiérových štýloch, aj v tých, kde sú využívané studené prvky z betónu alebo vzácnych kovov.

Zdroj: www.inhabitat.com


Úplety nezaspali v minulosti, idú s dobou

 

Štýlové pletence využívané v podobe bytových doplnkov, resp. dekorácií majú v interiéroch široké uplatnenie. O to viac to platí v prípade novodobých high-tech úpletov, ktoré vsádzajú na netradičné materiály. Tie sú okrem vlny, bavlny či hodvábnych textílií vytvárané napríklad z plastových trubičiek alebo pevných akrylových vlákien omotaných bavlnou. Takto je možné vyrábať z úpletov aj vybrané druhy nábytku, nielen klasické vankúše a deky.

Zdroj: www.alpinemodern.com 


Pre fanúšikov ručne vyrobených doplnkov

 

Mnohé z úpletov, ktoré sú prítomné v domácnostiach, sa môžu pochváliť ručnou výrobou. Tí najšikovnejší dizajnéri z nich dokážu vytvoriť originálne imitácie drevených alebo sklenených háčkovaných motívov. Pri ručnej výrobe sú zároveň vyššie šance na zhotovenie úpletov, ktoré disponujú lepšou vzdušnosťou, vďaka čomu sú ľahšie a takisto odolnejšie voči mechanickým poškodeniam.

Zdroj: www.inhabitat.com

 

Uplatnenie úpletov v interiéroch nebolo pôvodným cieľom ich využitia. Do príbytkov vstúpili až po tom, čo sa osvedčili v exteriéroch. Tam ich aj dnes zahliadneme ako súčasť záhradného nábytku  alebo ako okrasné dekorácie na terasy či do altánkov. Nehovoriac o ich narastajúcej popularite vo svete módy a odevného priemyslu, v ktorom sa takisto chystajú na veľký návrat.

 

Text: Róbert Bosák

Foto: dog-milk.com, www.alpinemodern.com, www.digsgigs.com, www.inhabitat.com