Reality inzercia

Poznámky sú jednoduchý nástroj, ako sa rýchlo a bez problémov orientovať v množstve inzerátov, ktoré ste si prezreli a zaujali vás. Umožní vám orientovať sa v inzerátoch a ľahko ich porovnávať medzi sebou.

K dispozícií máte 10 predvolených poznámok, ktoré si viete ľubovoľne upravovať ako vám vyhovuje. Navyše si viete k inzerátu pridať svoju vlastnú poznámku, postreh, či krátky popis.

Služba je prístupná len pre registrovaných používateľov. Registráciou získate navyše možnosť ľahko si spravovať poznámky a označené inzeráty. Pod každou poznámkou sa vám zobrazí zoznam vami označených inzerátov.

ÚČINNÁ PREVENCIA PROTI PRÍPADNÉMU POŽIARU

Napísal Róbert Bosák, 02.05.2014

Bývanie patrí k najdôležitejšiemu materiálnemu majetku, akým môžete disponovať. Pokiaľ nevlastníte pojazdné auto, financií máte aspoň na prežitie do ďalšej výplaty a vo Vašom príbytku sa nachádzajú aj nejaké spotrebiče, stále to nemusí znamenať veľký problém. Ten nastáva až v prípade výrazného poškodenia alebo celkovej straty bývania pod vplyvom ľubovoľných udalostí, pretože to môže skončiť až ulicou.

Zdroj: www.scpc.sk


Mať svoje bývanie dôkladne zabezpečené proti vzniku akýchkoľvek nehôd je jednou z možností ako si udržiavať svoj príbytok v nepoškodenom stave aj naďalej. Možný vznik požiaru a jeho šírenie môže za istých okolností ohrozovať bezpečnosť obyvateľov pri obývaní konkrétneho priestoru, takže vykonanie minimálne hlavných protipožiarnych opatrení sa ako prevencia jednoznačne odporúča. Vďaka nej budete môcť jednoduchšie čeliť požiaru, ktorý možno práve kvôli týmto špeciálnym krokom nikdy nevznikne.

Zdroj: www.limat.sk


Najčastejšie príčiny vzniku požiaru :


Skrat elektriky - Každé jedno skratovanie elektriky z dôvodu zhorenia káblov alebo nejakého technického spotrebiča napájaného elektrinou môže skončiť aj požiarom, ktorý znehodnotí celý priestor. Izolácia všetkých káblov, nepoužívanie ohňa v blízkosti elektrických zariadení a zavolanie odborníka pri každom probléme s elektrikou bude užitočným spôsobom ochrany.  


Nesprávna manipulácia s ohňom - Zapaľovať doma otvorený oheň je maximálne nebezpečné, pokiaľ nemáte patričné skúsenosti s jeho bezproblémovým narábaním. Obzvlášť manipulácia s ohňom pri plynovom sporáku alebo vysoko horľavých materiáloch (napríklad drevo, papier) sa môže aj pri malej nedbanlivosti prejaviť ako požiar.


Najúčinnejšie protipožiarné opatrenia


Hasiace prístroje - Pri eliminovaní požiaru sa najčastejšie stretávame práve s hasiacimi prístrojmi, ktoré majú za úlohu uhasiť horiaci plameň rozširujúci sa po príbytku. Stručne ich môžeme charakterizovať ako najrýchlejšie a najistejšie zariadenie na hasenie ohňa. Typov hasiacich prístrojov je viacero, jednotlivé typy sa využívajú podľa miesta a možnosti požiaru. Kvalitné hasiace prístroje by mali spĺňať oficiálne predpísanú normu EN 3, ktorá ich predurčuje na schopné zariadenia.


Zdroj: www.bester.sk


Vykonanie pravidelnej požiarnej prehliadky - Pravidelná prehliadka Vášho obydlia zameraná na protipožiarnu bezpečnosť by mala byť samozrejmosťou presne tak, ako chodíte navštíviť zubára. Kompletná revízia má zá úlohu priblížiť celkový stav objektu, odhaliť prípadné poruchy prinášajúce bezpečnostné riziká a podať všetky dostupné návrhy na ich riešenie.


Elektrická požiarna signalizácia - Takéto špeciálne zariadenie môžeme považovať za najlepší spôsob prevencie, pretože opticky aj zvukovo nás okamžite upozorní na vzniknutý problém. Signalizácia pracuje systémom umelého inteligentného "čuchu," ktorý okamžite zacíti prvé čiastočky dymu a okamžite sa spustí proces upozorňovania vlastníka a ostatných obyvateľov na požiar, ktorý je potrebné uhasiť.

Zdroj: www.byvajmebezpecne.sk


Neobmedzený prístup k vode - Pokiaľ máte dobrý prístup k vode, nemal by byť problém dostať sa k nej čo najskôr a pokúsiť sa udržať plamene pod kontrolou pomocou ručného hasenia. Túto činnosť by ste mali vykonávať minimálne do príchodu hasičov, samozrejme len v prípade, že je to možné a nedusíte sa štipľavým dymom, ktorý Vás donúti utekať preč.


Únikový východ - Niekedy býva oheň natoľko razantný, že ho nebude možné tak skoro uhasiť. Čakať na hasičov môže občas trvať dlhšie kvôli ich zložitejšiemu presunu, preto je vhodné, aby ste použili nejaký únikový východ k urýchlenému opusteniu miesta. Únikový východ má byť vždy verejne a viditeľne zvýraznený pre všetkých ľudí nachádzajúcich sa v danej nehnuteľnosti a jej okolí. 

Zdroj: www.firecontrol.sk


Evakuačný plán - Prevažne býva súčasťou nebytových priestorov, ale stále častejšie ho nájdeme aj v bytových domoch, kde sa môže zísť kvôli typu stavby zloženej z viacerých poschodí. Na takomto pláne je zaznamenaná úniková cesta, všetky dostupné východy a vysvetlivky k plánu.



Protipožiarna ochrana (PO) je dôležitou súčasťou budov a ich stratégie udržiavania trvalej ochrany. Jej jednotlivé body majú dotyčným osobám venujúcim sa zneniu PO pomôcť lepšie sa orientovať v prípade vzniku požiaru.V kombinácií s kontrolnými protipožiarnymi mechanizmami a preventívnymi opatreniami sa nájdu viaceré efektívne riešenia ako sa vyhnúť rozsiahlemu požiaru s ničivým dôsledkami. 


Text : Róbert Bosák

Foto : scpc.sk, limat.sk, bester.sk, byvajmebezpecne.sk, firecontrol.sk