Reality inzercia

Poznámky sú jednoduchý nástroj, ako sa rýchlo a bez problémov orientovať v množstve inzerátov, ktoré ste si prezreli a zaujali vás. Umožní vám orientovať sa v inzerátoch a ľahko ich porovnávať medzi sebou.

K dispozícií máte 10 predvolených poznámok, ktoré si viete ľubovoľne upravovať ako vám vyhovuje. Navyše si viete k inzerátu pridať svoju vlastnú poznámku, postreh, či krátky popis.

Služba je prístupná len pre registrovaných používateľov. Registráciou získate navyše možnosť ľahko si spravovať poznámky a označené inzeráty. Pod každou poznámkou sa vám zobrazí zoznam vami označených inzerátov.

SVIEŽO AJ POČAS HORÚCICH LETNÝCH DNÍ

Napísal Róbert Bosák, 13.03.2014

Minuloročné leto prinieslo maximum slnka a niektoré extrémne dni nám pripomínali skôr subtropické ako stredoeurópske počasie. Ortuť na teplomeroch sa často šplhala až k 38 stupňom a mnohí z nás minuli stovky eur na zmrzlinu, ventilátory a celodenné vstupenky na kúpalisko. Efekt želaného schladenia sa dostavil iba na okamžik a po chvíli nastalo opäť prehrievanie. Pokiaľ sa bude nasledujúce leto niesť v podobnom duchu, vieme ako sa na neho pripraviť.

Existuje jednoduché riešenie ako si spríjemniť letnú atmosféru a pocítiť svieži závan príjemného ochladenia aj počas tých najhorúcejších tropických dní. Vôbec za ním nemusíte chodiť ďaleko ani utrácať nekresťanské peniaze, stačí sadnúť za internet alebo osobne navštíviť ľubovoľnú značkovú predajňu a vybrať si. Už asi tušíte, že reč je o klimatizáciách, toľko spomínaných v rôznych diskusiách, kde sú vždy predmetom ostrej debaty medzi jej obhajcami vyzdvihujúcimi prospešnosť a na druhej strane odporcami, ktorí vyťahujú všetky možné argumenty, aby z týchto zariadení spravili škodlivé monštrum. Aj napriek všetkým za a proti, ktoré používanie klimatizácie prináša, na zmiernenie prehrievania v dôskedku extrémnych horúčav je tým najúčinnejším prostriedkom.


Čo je vlastne klimatizácia a aké je jej využitie ?

Pojem klimatizácia vyjadruje až dva významy, ktoré spolu síce súvisia, ale neznamenajú to isté. Jedným je činnosť, ktorá pozostáva z procesu odsávania vzduchu a následného spätného cirkulovania ohriateho alebo ochladeného vzduchu do miestnosti alebo iného miesta využitia. Tým druhým významom je zariadenie, ktoré túto činnosť vykonáva, takže kupujete si klimatizáciu, aby ste ju využívali na klimatizovanie. Takmer všetci ju máme zafixovanú ako zariadenie na ochladzovanie prostredia, veď je využívaná celé leto v kanceláriách, autobusoch či supermarketoch. Avšak netreba zabúdať ani na jej pomoc pri sadnutí do studeného auta v zimných mesiacoch. Za krátku chvíľu vyhreje studené, pre chrbát nebezpečné sedadlá a hneď sa šoféruje lepšie. Ďalšou funkciou je schopnosť odvlhčovania vzduchu a čo je najlepšie, tie najnovšie modely sa vyrábajú so zabudovanými osviežovačmi vzduchu, ničiteľmi baktérií a samovoľnou výrobňou kyslíka, takže určite oceneniahodné vlastnosti.


Typy klimatizácie


Podľa použitia ich delíme na :

1. Vnútorné zariadenia - Tieto zariadenia sú určené výhradne do interiéru, takže ich voláme aj obytné.

2. Vonkajšie zariadenia - Stavba a konštrukcia vonkajších zariadení je odlišná, pretože musí zodpovedať vonkajším podmienkam a prispôsobiť sa počasiu.

3. Mobilné zariadenia   - Už z názvu nám je jasné, že sa jedná o pohyblivé stroje, ktoré si môžete premiestňovať.


Podľa vnútornej jednotky sa ďalej delia na :

1. Splitové       - Skladá sa z jednej vnútornej jednotky, na ktorú je napojená jedna vonkajšia.

2. Multisplitové - K jednej vnútornej jednotke sa pridáva viacero vonkajších, využívajúcich kompresor.


Dbajte o správnu obsluhu


Kúpou a inštaláciou sa ešte nič nekončí. Aby Vaša klimatizácia spĺňala svoj účel, je potrebné sa o ňu dobre starať podľa predloženého návodu a informácií od predajcu. Takisto aj obsluha musí byť správna, inak Vás bude často navštevovať servisný pracovník. Pravidelná obhliadka stavu aspoň raz ročne by mala byť samozrejmosť. Pri dokonalejších modeloch je nutné časté čistenie prídavných filtrov a ich občasná výmena. Čo sa týka nastavenia funkcií, tam nehrozí riziko pokazenia, skôr ide o zdravie užívateľov. Teplota vonku a teplota v klimatizovanej miestnosti by nemala mať rozdiel väčší ako 5 až 7 stupňov. Dôležitý je aj smer a intenzita prúdenia vzduchu. Musí obchádzať osoby v miestnosti, aby sa predišlo svalovým bolestiam a dýchacím ťažkostiam. Pri správnom používaní je klimatizácia neškodná.

Zdroj: www.klimatizacie.eu


Ak Vás zaujímajú ceny, tie sú závislé od viacerých faktorov. Kvalitné zariadenie nájdete aj za 700€, aj za 2000€. Cena by nemala byť hlavným dôvodom výberu, skôr je potrebné zohľadniť dispozičné riešenie a veľkosť miestnosti, v ktorej sa bude nachádzať. Pri výbere si určite nechajte poradiť odborníkmi, ktorí Vám vysvetlia, kde je čo vhodné a nevhodné. Kúpa a poplatok za montáž (ak to nebudete robiť sami) sú jedinými výdavkami za klimatizáciu, potom je to už len úhrada elektriny. Moderné klimatizácie majú nainštalované aj úsporné programy, takže existuje cesta ako ušetriť nejaké euro aj tu. Výber na trhu je bohatý, stačí sa poobzerať a prehodnotiť dizajn, výkon a rozmery. Klimatizácia - ideálne riešenie ako si prispôsobiť podmienky pre lepší komfort počas výkyvov počasia a zabezpečiť si spokojné nažívanie.


Text: Róbert Bosák

Foto: klimatizacie.eu