Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Viac informácii OK
Pracujeme s overenými kanceláriami
  +
Prihlásenie
Zabudnuté heslo
Prihlásenie
Počet nehnuteľností
247 204
Reg. kancelárií
11 012
Reg. užívateľov
108 404
Fanúšikov
52 554

 

Reality inzerciaSORA
Stavebná produkcia po tretíkrát v roku rástla

Reality Realitné články Tlačové správy Stavebná produkcia po tretíkrát v roku rástla

Napísal Róbert Bosák, 12.09.2017


Slovenské stavebníctvo zažíva po kratšej odmlke ďalšie dobré obdobie. Počas leta totiž rástli čísla vo viacerých štatistikách, pričom najvýraznejšie napredoval vývoj samotnej stavebnej produkcie.

 

Štatistický úrad SR priniesol stavebníctvu ďalšie dobré správy spojené s aktuálnym vývojom stavebnej produkcie. Tá totiž zaznamenala rast v medziročnom aj medzimesačnom porovnaní a po tretíkrát v tomto roku sa vyšplhala do plusových čísel. Najlepšou správou je, že výrazný podiel na tomto výsledku má domáca výstavba, ktorá potvrdzuje zlepšenie výstavby v našich končinách.

 

Medziročný rast dosiahol dvojcifernú úroveň

 

Po slabších výsledkoch, ktoré od januára priniesli medziročný rast stavebnej produkcie len 2-krát, boli očakávania dvojciferného rastu minimálne. Obzvlášť v júli, ktorý je už tradičným dovolenkovým mesiacom a produkcia rastie buď o pár desatín percenta, alebo vôbec. Tento rok však prišlo prekvapenie a júlový objem stavebnej produkcie sa vyšplhal na 471,6 mil. €, čo je o 14,7% viac ako v rovnakom období minulého roka. Výrazne nižší rozdiel bol ŠÚ SR zaznamenaný v medzimesačnom porovnaní, no 2,9% rast je takisto dobrým výsledkom.

 

Predošlé mesiace s medziročným rastom:


Marec: + 8,5%

Apríl: + 2,3%

 

Produkcia v tuzemsku vzrástla o 17%

 

Dôležitým ukazovateľom reálnej sily domáceho stavebníctva je podiel produkcie realizovanej v tuzemsku. Jej objem sa vyšplhal až na 452 mil. €, čo tvorí 95,8% z celkového výsledku. Aj v tomto prípade ide o medziročný nárast, ktorý síce neprekonal 1,9%, no so 71,4% podielom novej výstavby potvrdil pozitívne čísla vo všetkých ukazovateľoch.

 

Ďalšie čísla z výsledkov ŠÚ SR:

 

- celkový objem stavebnej produkcie od začiatku roka sa vyšplhal až na 2,6 mld. €

- priemerný rast stavebnej produkcie za posledných 7 mesiacov dosiahol 0,2% rast

- objem tuzemských prác na budovách tvoril v júli 66,9%, zvyšok zaistili inžinierke stavby

- celkový objem tuzemských stavebných prác vzrástol od januára celkovo o 1,1%

 

Prognózy pre ďalšie obdobie sú optimistické a podľa analytikov by sa vývoj v slovenskom stavebníctve mal uberať rastúcim smerom. Situácia na trhu je však vrtkavá a karta sa môže kedykoľvek obrátiť. Viac nám povedia konkrétne čísla, ktorých svedkami budeme hneď po zverejnení nasledujúcich štatistík.

 

Text : Róbert Bosák

Zdroje : ŠÚ SR, TASR

Foto : teraz.sk, ekonomika.sme.sk, 24hod.sk