Reality inzercia

Poznámky sú jednoduchý nástroj, ako sa rýchlo a bez problémov orientovať v množstve inzerátov, ktoré ste si prezreli a zaujali vás. Umožní vám orientovať sa v inzerátoch a ľahko ich porovnávať medzi sebou.

K dispozícií máte 10 predvolených poznámok, ktoré si viete ľubovoľne upravovať ako vám vyhovuje. Navyše si viete k inzerátu pridať svoju vlastnú poznámku, postreh, či krátky popis.

Služba je prístupná len pre registrovaných používateľov. Registráciou získate navyše možnosť ľahko si spravovať poznámky a označené inzeráty. Pod každou poznámkou sa vám zobrazí zoznam vami označených inzerátov.

Správne svetlo podporí kvalitu bývania

Napísal Róbert Bosák, 17.03.2014

Zlá nálada, častá únava, zhoršenie zraku alebo nepochopiteľné vyhynutie kvetov. Celkom bežné javy hlavne u obyvateľov panelákových bytov. Mnohí zisťujú príčiny a snažia sa spraviť nejaké zmeny, aby tieto "symptómy" odišli. Napadlo Vás niekedy, že to môže byť spôsobené nesprávne zvoleným a zle rozmiestneným osvetlením ?


Rozmiestnenie osvetlenia v príbytku celkom jednoznačne ovplyvňuje kvalitu bývania, takže získavať rôzne poznatky o typoch svietidiel a ich polohy bude určite iba prínosom, aby sme si neuškodili silným svetlom alebo prílišnou tmou. Každá miestnosť v byte či dome má špeciálne požiadavky a každému obyvateľovi vyhovuje iná svetelná intenzita. Taktiež každý typ žiarovky vyžaruje iné vibrácie a iné efekty, ktoré nie sú viditeľné voľným okom, ale ich správna kombinácia môže výrazne zlepšiť optiku prostredia. Nezaujímavé časti dokáže perfektne zamaskovať a tie vynikajúce ešte viac zviditeľniť, preto si treba vybrať hlavne správny typ pre danú miestnosť.


Typy svietidiel


Centrálne - Malo by spĺňať funkciu centrálneho osvetlenia v izbe a osvetľovať celý priestor. V malej miestnosti je úplne postačujúce a netreba ho dopĺňať lampičkami.

Pracovné - K vykonávaniu práce je potrebný silný jas pre šetrnosť očí, takže pomocné stolné lampičky sú na mieste. 

Bodové - Tie sa najviac využívajú v kúpeľniach a kuchyniach, kde ich je viacero roztrúsených po strope, prípadne na bočných stenách. Sú perfektným nástrojom na zvýraznenie detailov. 

Doplnkové - Slúžia výhradne na dekoratívne účely a pôsobia ako náladové osvetlenie, napríklad rôzne farebné stmievače.

Zdroj: www.klikali.sk


Vyberáme podľa miestnosti


Spálňa - Spálňa je jediné miesto v obydlí, kde je centrálny luster alebo íné primárne stropné svietidlo viac zbytočné ako potrebné. Spálňa je miestom odpočinku a pri tom Vás silné svetlo bude iba rušiť. Malé lampičky na nočnom stolíku by mali stačiť a môžete ich doplniť úspornými stmievačmi pôsobiacimi intímne.

Zdroj: www.klikali.sk


Detská izba - Tu treba zvážiť vek dieťaťa. Osvetliť posteľ a písací stôl treba odlišne, to isté platí aj o priestore na hry. Kompaktné žiarivky s priamymi stropnými svietidlami spravia vhodné prostredie izby. Viac lustrov a lampy na nočných stolíkoch nie sú vôbec vhodné.

Zdroj: www.svietidla-deltalight.sk


Obývačka - Osvetlenie v strede stropu by malo dominovať. Zíde sa aj dekoračné osvetlenie na vyniknutie obrazov a vitrín. K lúšteniu alebo čítaniu pomôžu stojace lampy s jasným bielym svetlom. Všetky svetlá v izbe musia harmonizovať, aby sa dosiahol estetický efekt. 

Zdroj: www.svietidla-deltalight.sk


Kuchyňa - Vstavané svietidlá alebo svetelná rampa splnia účel a osvetlia jedálny stôl aj pracovný úsek. Žiarovky v kuchyni je dobré rozmiestniť aj nepriamou líniou, najmä ak máte bodové svetlá. Malé lampy budú zbytočné.

Zdroj: www.ledco.sk


Kúpeľňa - Obľúbeným kúpeľňovým osvetlením sa stávajú bodové typy s LED žiarovkami. Nielenže vytvárajú akýsi dobrý pocit vďaka estetickosti, ale znášajú aj vlhkosť. Doplnené o rôzne závesné lampičky budete mať v kúpeľni naozaj pohodlie. Rozhádzaných viac svetielok je pre kúpelňu praktickejšie ako použiť jedno hlavné.

Zdroj: www.kupelne-ravak.sk


Chodba - Do chodieb sa hodia stropné a závesné svietidlá s jedným hlavným. Konkrétne rozloženie svietidiel závisí od typu chodby. Podstatné je, či je chodba od ostatných častí oddelená dvermi alebo nie.

Zdroj: www.svietidla-deltalight.sk


Ak máte pocit, že rozmiestnenie svetla sa Vám nedarí podľa predstáv, pomoc dizajnéra môže dosť napomôcť. Zdrojov, na ktorých hľadať pomoc je viacero, taká feng-shui kultúra sa venuje podrobne aj tejto tématike a pri jej štúdiu môžete skúsiť rôzne experimenty. Dizajnérske internetové stránky ponúkajú tiež množstvo tipov ako si dobre posvietiť a zároveň sa ešte aj zladiť s priestorom. Skúšajte, meňte, experimentujte, hlavne aby ste priniesli do svojho obydlia čo najviac svetelných lúčov, pri ktorých sa budete cítiť uvoľnene.


Text : Róbert Bosák

Foto : svietidla-deltalight.sk, ledco.sk