Pracujeme s overenými kanceláriami
  +
Prihlásenie
Zabudnuté heslo
Prihlásenie
Počet nehnuteľností
98 784
Reg. kancelárií
11 666
Reg. užívateľov
114 561
Fanúšikov
52 554


Reality inzercia

SORA

Správna orientácia domu ako základ spokojného bývania

Reality Realitné články Správna orientácia domu ako základ spokojného bývania

Napísal Róbert Bosák, 07.06.2018


Sen o spokojnom bývaní vo vlastnom domčeku začína už prípravou projektu. Skôr než sa pustíme do jeho realizácie, musíme si vybrať správny pozemok a naplánovať na ňom vhodnú orientáciu, či už to platí o samotnej stavbe alebo jednotlivých izbách v nej.

 

Orientáciu domu zohľadňovanú pri príprave projektu môžeme rozdeliť na 2 hlavné časti, a to orientáciu stavby a orientáciu vnútorného priestoru, ktorá sa má postarať o správnu dispozíciu miestností. V oboch prípadoch si to vyžaduje poriadny kus práce, pri ktorej by nemali chýbať odborné poznatky architektov a projektantov, ktorí dokážu prepojiť orientáciu celého objektu.

Zdroj: www.haydenconstructions.com 


Orientácia stavby

 

Smerom k slnkuOrientácia správnym smerom na slnko nie je dôležitá len pri objektoch využívajúcich solárnu energiu. Kľúčovú úlohu hrá pri všetkých domoch, ktorých obyvatelia chcú docieliť dostatok svetla, zdravšiu vnútornú mikroklímu a nižšie náklady na vykurovanie.

Pozor na svahy – Problémy s neprimeranou intenzitou denného svetla zvyknú mávať aj domy postavené na svahovitých terénoch, čo platí hlavne v horských polohách. V takom prípade sa odporúča zohľadniť orientáciu ešte dôkladnejšie, aby svahy a iné prevýšenia v okolí pozemku nebránili prenikaniu svetla.

Zdroj: www.inspiredpogi.com 


Súlad so zeleňou – S prenikaním svetla súvisí aj tienenie, ktoré spôsobujú stromy. Záhradní architekti majú osvedčený tip na túto úlohu a majiteľom odporúčajú vysádzať listnaté stromy na južnej a ihličnaté na severnej strane, resp. ak stromy na dvore už sú, prispôsobiť dom tak, aby sa tento princíp dodržal.

Vzdialenosť od susedov – Tí, ktorí žijú v tesnom susedstve s inými, by mali dodržiavať aj isté pravidlá spojené so vzdialenosťou domu od domu. Aspoň tak to prezentujú úrady, ktoré majú na odporúčané vzdialenosti aj svoje vlastné smernice.

Zdroj: www.bankrate.com 


Orientácia miestností - dispozícia


V hlavnej úlohe opäť slnko – Aj pri návrhu dispozície sa môžeme opierať o orientáciu na slnko, resp. na svetové strany. Všeobecne je odporúčané nasmerovať na južnú stranu práve  najvyužívanejšie miestnosti, teda kuchyňu a obývačku.

Viac svetla pre terasu a balkón – Správny sklon k južnej a severnej strane sa môže uplatniť aj pri zariaďovaní terasy či balkónov, ktoré sa hodia na svetlejší juh, a garáže či pivnice, ktorým postačí v lete menej a v zime viac presvetlená severná strana.  

Pozor na okná – Počet okien a ich rozmiestnenie má ďalekosiahly vplyv na teplo v dome. Nie náhodou sa pri nastavení správnej orientácie skloňujú ako jeden z hlavných faktorov. Dôležitý je hlavne ich podiel na celkovej zastavanej ploche, ktorý by nemal presiahnuť 5-7 %. Takisto je potrebné vybrať správny tvar, aby podporovali orientáciu na svetlo, ticho a súkromie, takže v prípade potreby môžu byť aj vodorovné, štvorcové alebo oválne.

Zdroj: www.trendir.com 


Nie vždy je možné navrhnúť projekt domu tak, aby spĺňal nároky na čo najlepšiu orientáciu. Tej môžu brániť viaceré faktory súvisiace s charakterom pozemku alebo okolitou zástavbou. Napriek tomu sa oplatí spraviť maximum pre celkovú kvalitu bývania, ktorá často závisí aj od polohy a orientácie stavby či jej vnútorných priestorov.

 

Text: Róbert  Bosák

Foto: www.allplans.com, www.haydenconstructions.com, www.inspiredpogi.com, www.bankrate.com, www.trendir.com