Reality inzercia

Poznámky sú jednoduchý nástroj, ako sa rýchlo a bez problémov orientovať v množstve inzerátov, ktoré ste si prezreli a zaujali vás. Umožní vám orientovať sa v inzerátoch a ľahko ich porovnávať medzi sebou.

K dispozícií máte 10 predvolených poznámok, ktoré si viete ľubovoľne upravovať ako vám vyhovuje. Navyše si viete k inzerátu pridať svoju vlastnú poznámku, postreh, či krátky popis.

Služba je prístupná len pre registrovaných používateľov. Registráciou získate navyše možnosť ľahko si spravovať poznámky a označené inzeráty. Pod každou poznámkou sa vám zobrazí zoznam vami označených inzerátov.

S rozpočtom proti nedostatku peňazí

Napísal Róbert Bosák, 20.03.2014

Uskutočniť rekonštrukciu svojho obytného priestoru zadarmo sa nedá ani v rozprávke. Každý jeden spotrebič, každý meter podlahy či liter farby stojí nejaké peniaze. Ďalšie výdavky je potrebné vynaložiť na zaplatenie dopravy a robotníkov. Aby toho nebolo málo, peniaze pýtajú ešte aj za stavebné povolenie. Je toho dosť na čo treba myslieť, takže precízne naplánovanie finančného toku bude veľkou pomôckou.


Spoliehať sa na to, že súčasný stav peňaženky plný bankoviek bude stačiť na zaplatenie celej rekonštrukcie, nemusí byť veľmi rozumný krok. Vyhnúť sa platobnej neschopnosti alebo prerušeniu prác chce každý, kto plánuje úpravy vo svojom príbytku a to si žiada podrobne vypracovaný rozpočet. Je jedno kto ho vypracuje, podstatné je dodržiavanie naplánovaných nákladov.


Ešte pred začatím rekonštrukcie si poriadne premyslite, čo od budúceho vzhľadu bytu očakávate, ako by mal vyzerať a aké materiály budú použité. Ak si viete živo predstaviť obraz hotového výsledku a máte prehľad o cenách, môžete sa pokojne pustiť do finančného plánovania. Či si rozpočet spravíte sami alebo to necháte na bytového dizajnéra, ktorý má v náplni práce aj túto činnosť, peniaze utrácate Vy a preto by mala byť vo vašom vlastnom záujme kontrola všetkých nákladov. Nech viete za čo platíte.


Čo zahrnúť do rozpočtu


Administratíva - Pred začiatkom rekonštrukcie je potrebné zaplatiť za stavebné povolenie. K tomu pripočítajte nejaké drobné výdavky na prípravu dokumentov a telefonovanie, pokiaľ nebudete rekonštrukciu riadiť osobne. Týmto nákladom sa jednoducho nevyhnete.


Materiál -
Pri výbere materiálu sa rozhodujte čo najrozumnejšie, pretože väčšina peňažných prostriedkov pôjde práve na kúpu materiálu. Dobré je voliť strednú cestu. Nekupujte tie najlacnejšie materiály, ale takisto nie je potrebný ani výber tých úplne najdrahších, pri ktorých môžete zbytočne preplácať za rovnakú kvalitu ako pri tých lacnejších. 


Odmena pre robotníkov - Výšku odmeny za vykonanie rekonštrukčných prác si dohodnite vždy vopred pred zahájením prác. Nejakú percentuálnu časť celej čiastky vo forme zálohy môžete zaplatiť aj vopred, pokiaľ to pracovníci vyžadujú.


Zariadenie príbytku - Keď chystáte výber nábytku, spotrebičov a dekorácií, ťažko sa šetrí pri príťažlivosti drahších produktov. Každopádne odporúčame presné určenie maximálneho limitu za jednotlivé časti zariadenia.


Náhradné ubytovanie - Prípady, keď obyvatelia bytu či domu odchádzajú počas vykonávania rekonštrukcie do dočasných priestorov za účelom bývania je málo. Ak sa rozhodnete zvoliť si túto alternatívu, tak do rozpočtu pripočítajte položku aj za náhradné ubytovanie. Pokiaľ máte v robotníkov dôveru a nemáte za potreby kontrolovať ich prácu, môžete tento čas využiť na dovolenku.


Význam finančnej rezervy


Nespoliehajte sa iba na rozpočet, nech je akýkoľvek perfektný. Nikdy neviete, aký výdavok Vám príde do cesty, takže pripravte sa na rôzne nečakané situácie formou finančnej rezervy. Čo ak budete potrebovať viac farby, lebo Vám po nátere vybledne? Alebo sa rozpadne omietka a bude to treba spraviť druhýkrát (samozrejme, pokiaľ si prerábate sami, inak za to zodpovedá firma) ? Aspoň 20% z celkovej výšky vytvoreného rozpočtu si odložte ako záruku pre prípad núdze. Ak ich neminiete, je to len plus. Dôkladnejšiu rezervu si pripravte hlavne na náklady spojené s materiálom.

Zdroj: www.jaspark.sk


Pri tvorbe rozpočtu si konkrétne čiastky vypočítajte sami alebo v spolupráci s osobou zodpovednou za túto činnosť. Podstata rozpočtu je jeho spracovanie vždy pred začiatkom rekonštrukcie. Tvorba nie je nič náročné. Najprv si zistite čo najreálnejšie ceny, koľko Vás vyjde nákup zariadenia a za koľko pracujú robotníci. Následne si rozpočítajte sumy, ktoré ste ochotní utratiť za jednotilivé položky a myslite aj na finančnú rezervu. Rozpočet dostane reálny obraz a Vy sa môžete smelo pustiť do prerábky.


Text : Róbert Bosák

Foto : jaspark.sk