Reality inzercia

Poznámky sú jednoduchý nástroj, ako sa rýchlo a bez problémov orientovať v množstve inzerátov, ktoré ste si prezreli a zaujali vás. Umožní vám orientovať sa v inzerátoch a ľahko ich porovnávať medzi sebou.

K dispozícií máte 10 predvolených poznámok, ktoré si viete ľubovoľne upravovať ako vám vyhovuje. Navyše si viete k inzerátu pridať svoju vlastnú poznámku, postreh, či krátky popis.

Služba je prístupná len pre registrovaných používateľov. Registráciou získate navyše možnosť ľahko si spravovať poznámky a označené inzeráty. Pod každou poznámkou sa vám zobrazí zoznam vami označených inzerátov.

S dobrým stavebným pozemkom máte vyhraté

Napísal Róbert Bosák, 10.05.2014

Samostatná kúpa pozemku nie je žiadnou zárukou dobrej voľby a vyriešenia otázky o spokojnom bývaní. Pri všetkých pozemkoch určených na zastavanie by sa mal hodnotiť celkový charakter plochy a nezabúdať na viacero dôležitých faktorov, ktoré robia pozemok dobrým alebo naopak nevhodným miestom na výstavbu. S objektívnym posúdením si skôr vyberiete dobrý stavebný pozemok, na ktorom sa môžete odvážnejšie pustiť do výstavby.


Pred začiatkom výstavby rodinného domu alebo akejkoľvek inej nehnuteľnosti hrá hlavnú úlohu stavebný pozemok, ktorý sa stáva základom pre prípravu a následnú realizáciu výstavby. Pod pojmom stavebný pozemok môžeme rozumieť ľubovoľnú časť územia alebo plochy, ktorá môže byť po právoplatnom rozhodnutí príslušného činného orgánu zastavaná, z čoho jasne vyplýva, že akákoľvek stavba na nezapísanom pozemku bude považovaná za nelegálnu a patrične aj ocenená vysokou peňažnou pokutou. Popri všetkých úradných a právnych formalitách, ktoré výstavbu a kolaudáciu objektu sprevádzajú, je takmer nemožné vyhnúť sa kontaktu s katastrom a nechať si schváliť zastavanie pozemku. 


Pozor na zlú kúpu


Pri všetkých pozemkoch určených na zastavanie by sa mal hodnotiť celkový charakter daného miesta. Riadiť sa iba rozlohou a predajnou cenou by mohlo byť osudným a čoskoro by ste sami okúsili trpkú príchuť pozemku, ktorý ani zďaleka nebol dobrou kúpou. Pri výbere treba zohľadniť viacero faktorov, ktoré aj napriek vyššej cene napovedia viac o možnostiach v budúcnosti, kvalite bývania v lokalite a nutnosti ďalších investícií už počas výstavby. Nenechajte sa teda zlákať výhodnou cenou a obrovskou výmerou, pokiaľ si neoveríte vlastnosti vyhliadnutého pozemku a nezistíte čo najviac o jeho negatívach.

Zdroj: www.aesgroup.sk


Čo by mal ponúkať ideálny stavebný pozemok ?


Dobrú polohu - Lokalita pozemku hrá najdôležitejšiu úlohu vždy, hlavne čo sa týka ceny. Je logické, že vo veľkých mestách a ich lukratívnych centrách bude pozemok drahší aj napriek slabšej vybavenosti. Princíp určovania hodnoty podľa lukratívnosti polohy platí rovnako ako aj pri nehnuteľnostiach, takže rozhodujte sa aj podľa miesta výstavby.


Cenu primeranú vybaveniu - Ak by sa stalo, že sa Vám ponúkne pozemok s vyššou cenou ako je primeraná svojmu vybaveniu, skúste dať prednosť lacnejšiemu riešeniu alebo nájsť výhodnejší pozemok s podobnou hodnotou. Na nezávislé posúdenie ceny je vhodné využiť služby odborných znalcov, ktorí dokážu lepšie ohodnotiť posudzované miesto.


Vysporiadané vlastníctvo - Všetky byrokratické záležitosti ohľadom vlastníctva pozemku vrátane záväzkov by mali byť vysporiadané, aby sa počas využívania pozemku aj s novovzniknutou stavbou neobjavili nečakané problémy. Novému majiteľovi nebude príjemné, ak sa nejaký dedič, vlastník alebo neznámy spolumajiteľ ozve s požiadavkou o vyrovnanie majetkového stavu.


Kompletné inžinierske siete - Vybavenie pozemku inžinierskymi sieťami je veľmi dôležité pre štandardné nažívanie na danom mieste. Pripojenie vodovodov, kanalizácie, plynu, televízie a pevnej telefónnej siete je bežnou súčasťou dnešného bývania, takže pokiaľ si vyžadujete mať tieto siete v prevádzke, zistite si o ich účasti na pozemku čo najviac. 

Zdroj: www.jedinak-stav.sk


Pokiaľ teda ste aj Vy v situácií, že sa chystáte na kúpu stavebného pozemku, pripravte sa na niekoľko krokov. Návšteva katastra a stavebného úradu ako príslušných činných orgánov bude potrebná za účelom klasifikácie pozemku a vydania oficiálneho stavebného povolenia, takže tomuto sa nevyhnete. Rovnako dôležité bude vedieť o ponúkanom pozemku čo najviac a nenechať sa zlákať nižšou cenou, ktorá je často len dôsledkom zlého vybavenia a zlej kvality. Odborné posúdenie, informácie v médiách a rady známych budú určite užitočnou pomocou pre všetkých nováčikov zháňajúcich dobrý stavebný pozemok, s ktorým budú maximálne spokojní.


Text : Róbert Bosák

Foto : aesgroup.sk, jedinak-stav.sk