Reality inzercia

Poznámky sú jednoduchý nástroj, ako sa rýchlo a bez problémov orientovať v množstve inzerátov, ktoré ste si prezreli a zaujali vás. Umožní vám orientovať sa v inzerátoch a ľahko ich porovnávať medzi sebou.

K dispozícií máte 10 predvolených poznámok, ktoré si viete ľubovoľne upravovať ako vám vyhovuje. Navyše si viete k inzerátu pridať svoju vlastnú poznámku, postreh, či krátky popis.

Služba je prístupná len pre registrovaných používateľov. Registráciou získate navyše možnosť ľahko si spravovať poznámky a označené inzeráty. Pod každou poznámkou sa vám zobrazí zoznam vami označených inzerátov.

Projekt novej detskej nemocnice s hravým rodinným prostredím v Kodani

Napísal Róbert Bosák, 02.11.2023

Dánski architekti neustále potvrdzujú svoju pozíciu medzi elitou v oblasti inovatívneho dizajnu verejných budov. Originalitu a pokrokový kreatívny prístup ukazuje aj projekt detskej nemocnice, ktorá má byť do 3 rokov otvorená v Kodani.


Iniciátorom projektu BorneRiget je Región hlavného mesta Kodaň. Jeho zástupcovia zverili tvorbu návrhu detskej nemocnice domácemu dánskemu ateliéru 3XN. Ústrednou požiadavkou bolo vytvorenie prepracovaného návrhu, ktorý nemocnicu zriadenú v 2 prepojených budovách hviezdicovitého tvaru premení na moderné a špičkovo vybavené detské zdravotnícke centrum s dostatočnou kapacitou.

BorneRiget, Zdroj: 3xn.com


Detská nemocnica pre 900 pacientov a 1200 lekárov


Celková výmera dvojice budov, ktorých hviezdicovitý tvar má symbolizovať ruky pediatra starajúceho sa o dieťa, bude dostatočne veľká na to, aby sa v nej mohlo zdržiavať niekoľko stoviek ľudí naraz. Do priestorov komplexu BorneRiget s výmerou 58 000 m2 sa zmestí 900 pacientov. Kapacitu osôb prítomných v nemocnici doplní 1200 lekárov, ktorí budú mať na starosti 15 operačných sál a viac ako 50 detských a dorasteneckých ambulancií. Ďalších 30 ambulancií budú môcť využívať dospelí. Časť priestorov poslúži na zriadenie 14 pôrodných sál.

BorneRiget, Zdroj: 3xn.com


Interiér s hernými prvkami a rodinným prostredím


Ambulancie, operačné sály aj pôrodné miestnosti budú plniť praktickú aj estetickú funkciu. Architekti kládli dôraz na vytvorenie útulného prostredia s pohodlnou rodinnou atmosférou. V spoločných priestoroch dekorovaných farebnými stenami a nábytkom bude mnoho herných prvkov, ktoré majú pacientov rozptýliť a pomôcť im uvoľniť sa. Navrhnuté sú tak, aby v nich s deťmi mohli tráviť čas aj rodičia. O ich komfort sa postarajú drevené prvky zabezpečujúce presvetlenie, optickú čistotu a zdravú vnútornú mikroklímu.

BorneRiget, Zdroj: 3xn.com


Spojenie hry, kreativity a zdravotnej starostlivosti v podobe nového nemocničného komplexu prinieslo projektu BorneRiget aj prestížne medzinárodné ocenenie. Návrh kodanskej detskej nemocnice zabodoval v najnovšej edícii súťaže European Healthcare Design Awards 2023. Cenu získal v kategórii zameranej na dizajn budúcich zdravotníckych zariadení.


Text: Róbert Bosák
Zdroj foto: 3xn.com