Reality inzercia

Poznámky sú jednoduchý nástroj, ako sa rýchlo a bez problémov orientovať v množstve inzerátov, ktoré ste si prezreli a zaujali vás. Umožní vám orientovať sa v inzerátoch a ľahko ich porovnávať medzi sebou.

K dispozícií máte 10 predvolených poznámok, ktoré si viete ľubovoľne upravovať ako vám vyhovuje. Navyše si viete k inzerátu pridať svoju vlastnú poznámku, postreh, či krátky popis.

Služba je prístupná len pre registrovaných používateľov. Registráciou získate navyše možnosť ľahko si spravovať poznámky a označené inzeráty. Pod každou poznámkou sa vám zobrazí zoznam vami označených inzerátov.

Pripojenie inžinierskych sietí do našich domovov

Napísal Róbert Bosák, 13.05.2014

Voda, plyn, telefón či televízia patria k bežnej súčasti dnešného bývania, bez ktorých by sa drtivej väčšine z nás nepáčilo žiť staromódnym spôsobom. Na tieto štandardné prvky spojené s komfortným fungovaním domácnosti sme si zvykli, no mnohí z nás nevedia čím je podmienená ich účasť v našich domovoch. Bez technologicky správnej realizácie by sme sa k týmto sieťam nikdy nedostali. 


Dnešná výstavba modernej nehnuteľnosti, ktorej nesmie nič podstatné pre jej využitie chýbať, by nemala byť bez štandardného pozemku s kompletnými inžinierskymi sieťami. V praxi to znamená vybudovanie vhodnej prípojky, vďaka ktorej sa budú môcť napojiť príslušné siete a zaviesť ich tak do Vášho príbytku.  Tieto práce sa musia uskutočniť ešte pred samotnou výstavbou daného objektu, nakoľko k nim patrí aj búranie, kopanie zeme a množstvo neporiadku na pozemku. Ich realizácia po výstavbe by celý priebeh totálne skomplikovala a pokazila bezchybný priebeh práce.

Zdroj: www.zemne-prace.eu


Realizácia vodovodnej prípojky


Budovanie vodovodnej prípojky má zmysel iba v prípade nemožnosti napojiť sa na verejný vodovod, ktorý ponúka čistejšiu vodu a jej pravidelnú dodávku. Prípojka by teda mala byť nutná iba pri výstavbe chalúp alebo domov na rôznych neobývaných samotách. Okrem toho prináša množstvo povinností komplikujúcich proces. Vlastníkovi vodovodu, na ktorý bude prípojka umiestnená, musíte predložiť žiadosť. Dotyčná osoba musí písomnou zmluvou odobriť Vašu požiadavku, po ktorej sa môže začať s pripojením. Miesto prípojky určuje vlastník vodovodu, čo jasne vypovedá o nie najlepšom postupe pri zabezpečovaní sí vlastnej "vody."

Zdroj: www.zemne-prace.eu


Budovanie prípojky na kanalizáciu


Realizácia kanalizačnej prípojky patrí takisto ku komplikovanejším postupom. Byrokracii sa nevyhnete ani tentoraz. Príslušnej vodohospodárskej spoločnosti treba poslať požiadavku na vyjadrenie a v niektorých prípadoch (napríklad chaty a chalupy) musíte zakresliť aj  verejnú kanalizáciu do katastrálnej mapy. K žiadosti sa prikladá aj majetková podstata a miesto prípojky, ktoré je schvaľované prevádzkovateľom verejnej kanalizácie podobne ako pri vodovodnej prípojke. Pokiaľ by sa verejnou kanalizáciou nepodarilo splniť nároky na čistiarne odpadových vôd, existuje možnosť výstavby domácej čističky. Jej výstavbu posudzuje orgán štátnej správy podľa viacerých kritérií ako poloha alebo hydrologické pomery. Pri malých samostatných čističkách toto posúdenie ani nie je požadované.

Zdroj: www.zemne-prace.eu


Vytvorenie plynovej prípojky


Z technických a bezpečnostných dôvodov vytvára takúto prípojku zásadne dodávateľ plynu, pričom náklady na jej zriadenie sú hradené objednávateľom (pokiaľ nie je iná dohoda). Budúci vlastník prípojky je následne zodpovedný za jej údržbu, opravy a bezpečnú manipuláciu. Pri návrhu trasy plynovodnej prípojky sa berú do úvahy priestorové a geologické podmienky, typ terénu a jeho členitosť či použitý materiál. Dodávateľ plynu musí dodržať spôsob napojenia podľa bezpečnostných opatrení. 


Pripojenie elektriny


Proces pripojenia elektriny preberá pod svoju taktovku distribučná spoločnosť. Po jej kontaktovaní so žiadosťou o pripojenie Vám zašle do mesiaca vyjadrenie, na základe ktorého sa môže vytvoriť projekt pripojenia a začať sa s realizáciou prípojky. Spoločnosť Vám tiež vypočíta poplatok za pripojenie a po uhradení Vás pripojí.  


Pevná telefónna sieť a televízny signál


Na podobnom princípe pripojenia funguje aj pevná telefónna linka a televízia. Po kontakte s príslušnými spoločnosťami sa prehodnotí pripojenie, určí sa cena a po podpise zmluvy sa prechádza k uskutočneniu pripojenia. Samozrejme, pripojenie televízie a telefónnej linky sa môže vykonávať iba v závislosti od elektrickej prípojky.


Zdroj: www.eurodomov.sk


Úlohou inžinierskych sietí je vytvorenie životných podmienok na pravidelné zásobovanie daného miesta (nehnuteľnosti) elektrinou, plynom, vodou. Zistiť, či máte všetky tieto siete komplexné, treba už pri kúpe stavebného pozemku. Začať s pripájaním počas alebo až po výstavbe spôsobí zdržanie, zvýšenie nákladov a ohrozenie pravidelnej dodávky energií.


Text : Róbert Bosák

Foto : skyscrapercity.com, zemne-prace.eu, eurodomov.sk