Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Viac informácii OK
Pracujeme s overenými kanceláriami
  +
Prihlásenie
Zabudnuté heslo
Prihlásenie
Počet nehnuteľností
245 754
Reg. kancelárií
11 069
Reg. užívateľov
108 925
Fanúšikov
52 554

 

Reality inzerciaSORA
Priemerná cena bytov a domov stúpla

Reality Realitné články Novinky z domova a o bývaní Priemerná cena bytov a domov stúpla

Napísal Róbert Bosák, 09.11.2015


Ceny bývania sú pre vývoj na realitnom trhu dosť dôležité a preto sa im venuje aj centrálna banka. Štatistiky z tretieho kvartálu boli dlho očakávané a dnes sa s nimi oboznámime aj my.


Sledovaniu vývoja priemernej ceny bývania na Slovensku už tradične venuje pozornosť aj Národná banka Slovenska (NBS). Tá prichádza pravidelne v štvrťročnom časovom horizonte s aktuálnymi údajmi a inak tomu nebolo ani teraz. Čerstvé informácie o dianí v treťom kvartáli sú niekoľko dní na verejnosti a my sa ideme pozrieť, čo nové sa v tejto oblasti udialo, pretože výsledky hovoria o pozitívnych číslach.  

 

Leto prinieslo rast

 

Priemerná cena bytov a domov na Slovensku rastie už od začiatku minulého roka, akurát tohtoročný druhý kvartál priniesol mierny pokles. Ten však nebol výrazný, takže analytikom pri avizovaní pozitívnych odhadov pre tretí štvrťrok nebránilo nič. Vzhľadom na údaje NBS sa tieto predpoklady aj úspešne naplnili a priemerná hodnota slovenského bývania dosiahla 1229€/m2.

 

Cena rástla medziročne aj medzikvartálne

 

Porovnanie medziročných a medzikvartálnych hodnôt priemernej ceny bývania priniesol priaznivé výsledky. V oboch ukazovateľoch štatistiky sú zaznamenané plusové hodnoty, ktoré signalizujú dobré obdobie nášho realitného trhu. Kým porovnanie druhého a tretieho kvartálu prináša nárast o 0,66%, v medziročnom hodnotení sa uvádza zmena až 1,15%, čo potvrdzuje postupné oživovanie trhu.

 

Nad 1000€ zatiaľ len v Bratislave

 

Aj keď priemerná cena bytov a domov dosahuje hodnotu 1229€, iba v bratislavskom kraji zaplatíte za m2 priemerne nad 1000€. Najnovšie štatistiky hovoria o čísle 1695€/m2, pričom daná hodnota dosiahla nárast v medzikvartálnom aj medziročnom porovnaní. K hranici 1000€/m2 majú najbližšie v košickom kraji, kde stojí m2 priemerne 965€. Na druhej strane, najlacnejšie sa k bytu alebo k domu dostanete v nitrianskom a trenčianskom regióne.

 

Vyhliadky do budúcnosti sa spájajú s ďalším stúpaním priemernej ceny, takže po novom roku by sme mali byť opäť svedkami štatistík s pozitívnymi číslami. Posledný tohtoročný kvartál je už takmer v polovici, takže momentálne udalosti na slovenskom realitnom trhu sa podpisujú na výsledkoch, ktoré sa na verejnosť dostanú niekedy v januári alebo februári.

 

Text : Róbert Bosák

Zdroje : NBS, reality.etrend.sk, magazin.reality.sme.sk

Foto : ekonomika.sme.sk, kvalitnebyvanie.sk, magazin.reality.sme.sk