Reality inzercia

Poznámky sú jednoduchý nástroj, ako sa rýchlo a bez problémov orientovať v množstve inzerátov, ktoré ste si prezreli a zaujali vás. Umožní vám orientovať sa v inzerátoch a ľahko ich porovnávať medzi sebou.

K dispozícií máte 10 predvolených poznámok, ktoré si viete ľubovoľne upravovať ako vám vyhovuje. Navyše si viete k inzerátu pridať svoju vlastnú poznámku, postreh, či krátky popis.

Služba je prístupná len pre registrovaných používateľov. Registráciou získate navyše možnosť ľahko si spravovať poznámky a označené inzeráty. Pod každou poznámkou sa vám zobrazí zoznam vami označených inzerátov.

Pasívny dom aj v horúčavách šetrí peniaze rovnako ako v mrazoch

Napísal admin, 08.08.2013

 V drevostavbách ForDomu v lete nepotrebujete klimatizáciu

Pasívny dom aj v horúčavách šetrí peniaze rovnako ako v mrazoch

 

Pasívny dom vďaka svojim izoláciám nevyžaduje zvýšené náklady na energie ani pri extrémnych výkyvoch počasia. Kým bežné stavby zvyšujú pri horúčavách prevádzkové náklady na klimatizáciu až o 100 Eur mesačne, v energeticky pasívnom dome sú celkové náklady na všetky energie v rozmedzí 40 – 60 Eur mesačne. Nie je pritom potrebná dodatočná klimatizácia, ani ventilátory. Systém vetrania s rekuperáciou udržuje teplotu v dome na cca 23-25 stupňov aj pri 40-stupňových horúčavách.  Informoval o tom marketingový riaditeľ najväčšieho slovenského výrobcu nízkoenergetických a pasívnych domov - spoločnosti  ForDom, s. r. o. Zvolen Branislav Kuzma.

 

Zdroj: www.fordom.sk

,,Ani horúčavy, ani mrazy si nevyžadujú dodatočné enormné zvýšenie nákladov na chladenie či kúrenie, pretože sa chladí alebo ohrieva len vzduch. Samotná stavba je tepelne tak izolovaná, že ju vonkajšia teplota ovplyvňuje iba minimálne. Kým v bežných nezateplených domoch si náklady na klimatizáciu v lete vyžadujú aj 100 Eur mesačne, v pasívnom dome je tento nárast iba na úrovni 5-10 Eur mesačne, pretože sa chladí len vzduch, nie celá budova. Celková potreba primárnej energie na vykurovanie, prípravu teplej úžitkovej vody a na prevádzku všetkých elektrospotrebičov v energeticky pasívnom dome nepresahuje 120 kWh/m2 za rok. Energetická náročnosť je tak až o 90 % nižšia. V pasívnom dome dosiahneme v lete vyváženú teplotu jeho vzduchotesným obalom s dostatočnou tepelnou izoláciou, oknami s trojitými sklami a špeciálnym rámom, systémom pravidelnej výmeny vzduchu a prepracovanejšou architektúrou bez tepelných mostov,“ vysvetlil B. Kuzma.

Zdroj: www.fordom.sk 

Dodal, že v lete príjemnú klímu v dome udržuje najmä správne dimenzovaná hrúbka rôznych druhov izolácií - strechy, stien a základov, hrúbka obvodových múrov, špeciálne drevené okná a neustále inteligentné vetranie. Tento princíp vychádza z pôvodných stavieb, ktoré v lete chladili a v zime udržiavali teplo. Systém núteného riadeného vetrania s rekuperáciou využíva princíp chladenia a rozvodu vzduchu po celom dome. Opotrebovaný oteplený vzduch sa vyfukuje von, zatiaľ čo vonkajší sa čistí a chladí pomocou filtrov a rekuperácie v protiprúdovom výmenníku vetracieho zariadenia na prijateľnú teplotu. Chladenie vzduchu v lete prebieha formou tzv. pasívnej rekuperácie s využitím soľankového zemného výmenníka. Riadeným vetraním je tak zabezpečený prívod čerstvého vzduchu podzemným potrubím uloženým v hĺbke, kde je teplota celoročne konštantná.

 

,,Pri stavbe nízkoenergetických a pasívnych domov ForDom používa prírodné, ekologicky nezávadné stavebné materiály, ošetrené ľanovým olejom s pigmentáciou pôsobiacou proti UV žiareniu. Na izoláciu využívame hlinené omietky, penové sklo, minerálnu vlnu, ovčie rúno, či konopu siatu. Tieto materiály nie sú alergické, čiže sú vhodné pre deti a ľudí trpiacimi civilizačnými ochoreniami. Navyše pri domoch radu ECOCUBE je strecha pokrytá udržiavanou zeleňou, súčasťou je aj agátová terasa a skladovací prístavok,“ povedal B. Kuzma.

 

ForDom za obdobie posledných dvoch rokov postavil viac ako 20 energeticky pasívnych rodinných domov na Slovensku, v Rakúsku a Francúzsku. Pre rakúskeho partnera – spoločnosť FertighausOK GmbH firma realizovala za posledné 4 roky viac ako 30 stavieb rodinných domov.