Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Viac informácii OK
Pracujeme s overenými kanceláriami
  +
Prihlásenie
Zabudnuté heslo
Prihlásenie
Počet nehnuteľností
247 204
Reg. kancelárií
11 012
Reg. užívateľov
108 404
Fanúšikov
52 554

 

Reality inzerciaSORA
Objem úverov na bývanie pokračuje v medziročnom raste

Reality Realitné články Financie Objem úverov na bývanie pokračuje v medziročnom raste

Napísal Róbert Bosák, 01.08.2017


Minuloročný rekordný objem úverov na nehnuteľnosti je pre banky výzvou a zároveň strašiakom. Analytici sa totiž obávajú, či sa nové čísla vyrovnajú tým vlaňajším. Podľa údajov NBS za prvý polrok je však jasné, že o úvery tohto typu je ešte väčší záujem.

 

Na trhu s úvermi na bývanie padlo minulý rok viacero rekordov po sebe. Celkový objem sa vyšplhal na úroveň niekoľkých miliárd eur, čo zaradilo daný rok k najúspešnejším v histórii poskytovania úverov na Slovensku. Aj preto sa na porovnania prvého polroku s predošlými obdobiami čakalo s veľkými otáznikmi, no priaznivé výsledky zmietli všetky pochybnosti.


Úvery na bývanie sa schválili vo výške 23,371 mld. €

 

Po úspešnom minulom roku, v ktorom okrem iného padol prvýkrát v histórii rekord spojený s miliardovým objemom poskytnutých úverov na bývanie za mesiac, sa kopili otázky, či sa bude bankám dariť aj teraz. Už štatistiky za prvý kvartál naznačili, že opäť pôjde o silný rok, čo sa potvrdilo nedávnym zverejnením údajov za prvých 6 mesiacov. Tie poukazujú na ďalší rast, ktorého výsledkom je celkový objem 23,371 mld. €.

 

Celkový objem úverov sa medziročne zvýšil o 14,4%

 

Výsledok za prvý polrok vyčíslený na 23,371 miliárd je porovnateľne lepším výsledkom, aký štatistici zaznamenali v rovnakom období minulého roka. Medziročne tak ide o rast na úrovni 14,4%, čo je jeden z najlepších nameraných výsledkov vôbec. Pod ten sa podpísalo niekoľko faktorov, medzi ktorými zohrali najdôležitejšiu úlohu lacné hypotéky a rekordný rast dopytu po bývaní, čo ťahalo nahor celkový objem schválených úverov.

 

5 faktov o slovenských úveroch na bývanie k prvému polroku 2017:

 

- financovanie nehnuteľností umožňuje 18 bánk, z toho 8 poskytuje hypotéky

- v 3 inštitúciách si môžeme vybaviť stavebné sporenie a k tomu stavebný úver

- najvyšší podiel všetkých úverov na nehnuteľnosti, až 27,74%, schválila SLSP

- už 7.rok po sebe sú najžiadanejším typom týchto úverov „iné úvery na bývanie“

- celkový objem iných úverov na bývanie dosiahol v prvom polroku 15,259 mld. €

 

Čo polrok, to vyšší objem úverov na bývanie. Aspoň takto by sme to videli na pomyselnom grafe odhaľujúcom vývoj jednotlivých polrokov od roku 2015. O financovanie nehnuteľností pomocou úverov z banky je tak stále väčší záujem a žiadatelia sú ochotní požičiavať si stále vyššie sumy.

 

Text : Róbert Bosák

Zdroje : nbs.sk, vofinanciach.sk

Foto : vofinanciach.sk, info.sk