Reality inzercia

Poznámky sú jednoduchý nástroj, ako sa rýchlo a bez problémov orientovať v množstve inzerátov, ktoré ste si prezreli a zaujali vás. Umožní vám orientovať sa v inzerátoch a ľahko ich porovnávať medzi sebou.

K dispozícií máte 10 predvolených poznámok, ktoré si viete ľubovoľne upravovať ako vám vyhovuje. Navyše si viete k inzerátu pridať svoju vlastnú poznámku, postreh, či krátky popis.

Služba je prístupná len pre registrovaných používateľov. Registráciou získate navyše možnosť ľahko si spravovať poznámky a označené inzeráty. Pod každou poznámkou sa vám zobrazí zoznam vami označených inzerátov.

Novoročná facka pre stavebné sporenie

Napísal Róbert Bosák, 31.12.2018

Stavebné sporenie dostáva od štátu ďalšiu bolestivú facku. Od 1. januára sa mení hneď niekoľko podmienok spojených s jeho fungovaním, ktoré ešte viacej oslabia atraktivitu kedysi najobľúbenejšieho finančného produktu tohto druhu.

 

Rada zmien, ktoré vstúpia 1. januára do platnosti, môžu poslať stavebné sporenie definitívne do predčasného dôchodku. Zhodujú sa na tom viacerí analytici, ktorí ohlasujú, že štát zvádza so stavebnými sporiteľňami tichú vojnu. Za posledné roky to nie je prvýkrát, čo sa podmienky sporiteľov výrazne zhoršia a teraz ide o najväčšie zmeny, odkedy bol produkt uvedený na trh.

 

Čo sa v roku 2019 zmení v stavebnom sporení:

 

Štátna prémia – Najväčšími zmenami prejde poskytovanie štátnej prémie. Tá síce dosiahne o pár eur viac, no získať ju bude omnoho ťažšie.

 

- výška maximálnej štátnej prémie vzrastie zo 66,39 € na 70 €

- na získanie plnej prémie bude po novom nutné vložiť 2800 €

- prémiu získajú len sporitelia s hrubým príjmom nižším ako 1,3-násobok priemernej mzdy

- ak sporitelia vložia peniaze v druhej časti roka, budú mať právo už len na polovicu prémie

- na obmedzenie prémie doplatia aj sporitelia s medziúvermi, pri nich sa prémia úplne ruší

 

Priateľskí sporiteliaJedna z najväčších výhod, ktorá plynula z uzatvorenia tohto produktu, bude minulosťou. Ide o tzv. štatút priateľských sporiteľov, ktorý po novom definitívne končí.  

 

- doposiaľ mohli sporitelia po 6 rokoch použiť nasporené peniaze bezúčelovo

- po novom bude potrebné preukázať účel použitia financií aj po 6 rokoch

- novinka platí na všetky zmluvy so sporiteľňami uzatvorené od 1.1. 2019 

 

Tí, čo ešte v kútiku duše dúfali, že s postupnou snahou obmedzovať hypotéky sa môže zašlá sláva stavebného sporenia vrátiť, budú asi sklamaní. Uvedené novinky sú zrejme poslednou bodkou, ktorá pošle tieto produkty do úzadia. Od 1. januára totiž budú mať minimum výhod, čo môže extrémne znížiť podiel nových sporiteľov. 

 

Text: Róbert Bosák

Foto: specialistbanking.co.uk