Reality inzercia

Poznámky sú jednoduchý nástroj, ako sa rýchlo a bez problémov orientovať v množstve inzerátov, ktoré ste si prezreli a zaujali vás. Umožní vám orientovať sa v inzerátoch a ľahko ich porovnávať medzi sebou.

K dispozícií máte 10 predvolených poznámok, ktoré si viete ľubovoľne upravovať ako vám vyhovuje. Navyše si viete k inzerátu pridať svoju vlastnú poznámku, postreh, či krátky popis.

Služba je prístupná len pre registrovaných používateľov. Registráciou získate navyše možnosť ľahko si spravovať poznámky a označené inzeráty. Pod každou poznámkou sa vám zobrazí zoznam vami označených inzerátov.

Nezabudnite na stavebné povolenie

Napísal Róbert Bosák, 22.03.2014

Chystáte sa na akékoľvek stavebné alebo rekonštrukčné práce a nemáte vybavené povolenie? Máte už ukončenú celú rekonštrukciu a stále ste nenahlásili rozsah a formu úprav stavebnému úradu? Neviete, že máte povinnosť komunikovať so správcom obytného domu o všetkých zmenách vykonaných v byte? Chyba, takéto nevedomé konanie Vás môže doviesť k uštedreniu mastnej pokuty.

Zdroj: www.mojabystrica.sk


Právo majiteľa robiť si vo svojom byte čo chce, má trhliny. Stavebný zákon č.50/1976 určuje legislatívne podmienky týkajúce sa rekonštrukcií. Podľa zákona sa stavebné povolenie vyžaduje pri akomkoľvek zásahu do nosnej konštrukcie ovplyvňujúceho stabilitu budovy a taktiež pri zmene vzhľadu spojeného s prístavbou či nadstavbou bytu, z čoho vyplýva priestorová zmena. Pravé dôvody vedúce k schváleniu tohto zákona nie sú známe, ale oficiálne vysvetlenie pre "rebelov" búriacich sa proti zásahu do práv vlastníkov bytov je možnosť narúšania statiky nehnuteľnosti.


Hodnotiť tento zákon je na dlhú diskusiu, pretože z bezpečnostného hľadiska je celkom rozumné spolupracovať s úradníkmi, dodržiavať nejaké technické pokyny a chystané zmeny v byte prekonzultovať s odborníkmi. Avšak otázne ostáva, koľko bodov v tomto zákone je zbytočných a majiteľov bytov pripravujúcich ich prestavbu iba obťažujú. Pri niektorých drobných úpravách je jasné, že neexistuje šanca narušenia dobrého stavu statických konštrukcií v konkrétnom priestore. Pokiaľ teda začínate s rekonštrukciou, je vhodné si prečítať aspoň tie najdôležitejšie články tohto zákona, aby ste sa dokázali vyhýbať nejakým komplikáciám.

Ak nemáte stavebné povolenie a uskutočníte prestavbu, ku ktorej je jeho vlastníctvo vyžadované, môžu Vám udeliť pokutu až do 829,85€. Pri neohlásení drobných stavebných úprav sa môže Vaša peňaženka odľahčiť o 331,94€. V praxi to znamená, že ak budete meniť povrch stien, podlahy alebo nahrádzať staré umakartové jadro za nové murované, máte povinnosť to príslušnému stavebnému úradu ohlásiť. Úradnícke posty sa menia skoro každou zmenou vládnej garnitúry a tenká hranica medzi nutnosťou vybavenia povolenia a ohlásenia zmien bez povolenia prináša rozdielne rozhodnutia, takže skúste dbať aj o znalosti v problematike. Pri korektných informáciách a komunikácii so správcom budovy budete presne informovaní ako a čo vybaviť k pokojnému priebehu rekonštrukcie a ďalšom nažívaní v staro-novom byte. Dôležitosť prejednania so správcom budovy vyplýva aj z riešenia prípadných problémov pri rôznych poruchách.


Ohlásenie drobných stavebných úprav

Zdroj: www.obkladydlazbyvala.cz


Ak už pôjdete ohlásiť konkrétne úpravy vo Vašom príbytku, mali by ste vedieť aspoň nejaké základné informácie o postupe. Samotné ohlásenie sa vybavuje na príslušnom stavebnom úrade, ktorý spadá pod mestský úrad. Samozrejme, že je bezplatné. Vyžaduje sa pri úpravách, ktoré nemenia vzhľad, neohrozujú spoločnosť a nezasahujú do nosnej konštrukcie budovy. K ohláseniu sa vždy prikladá aj statický posudok, pokiaľ ide napríklad o úpravu bytového jadra. Vo väčšine prípadov je to iba oficiálna formalita, ale často sa stáva, že stavebný úrad žiadosť zamietne a vydá pokyny k vybaveniu stavebného povolenia (hlavne pri murovaní bytového jadra). Stavebný úrad má na súhlas alebo zamietnutie prestavby 30-dňovú lehotu, až po nej sa môže začať s prácami.


Kedy je nutné stavebné povolenie

Stavebné povolenie sa vyžaduje pri všetkých vykonávaných rekonštrukciách, keď sa mení celkový vzhľad a priestor miestností, napríklad pri prebúravaní priestorov. Takisto sa bez neho nezaobídete pri výmene rozvodov, výmene okien alebo zasklievaní balkónov, pokiaľ je v pláne zmena ich veľkosti. K žiadosti je potrebné priložiť vypracovaný projekt, ktorý musí byť vypracovaný spôsobilou osobou, takže oslovte skúseného stavebného inžiniera. S potrebnými dokumentmi sa žiadosť podáva na stavebný úrad. Ak konanie prebehne úspešne, následne sa vydá stavebné povolenie. Za vydanie povolenia sa platí správny poplatok 23€ a po 14 dňoch v prípade neodvolania sa začína plynúť platnosť rozhodnutia, po ktorom môžete začať stavať.  Aby toho nebolo málo, po ukončení rekonštrukcie sa ešte pripravte na kolaudačné rozhodnutie.


Text : Róbert Bosák

Foto : mojabystrica.sk, obkladydlazbyvala.cz