Reality inzercia

Poznámky sú jednoduchý nástroj, ako sa rýchlo a bez problémov orientovať v množstve inzerátov, ktoré ste si prezreli a zaujali vás. Umožní vám orientovať sa v inzerátoch a ľahko ich porovnávať medzi sebou.

K dispozícií máte 10 predvolených poznámok, ktoré si viete ľubovoľne upravovať ako vám vyhovuje. Navyše si viete k inzerátu pridať svoju vlastnú poznámku, postreh, či krátky popis.

Služba je prístupná len pre registrovaných používateľov. Registráciou získate navyše možnosť ľahko si spravovať poznámky a označené inzeráty. Pod každou poznámkou sa vám zobrazí zoznam vami označených inzerátov.

Neďaleko Prahy vyrástla nová rozhľadňa s naklonenou osou

Napísal Róbert Bosák, 17.06.2022

Turisti prichádzajúci do Prahy a jej okolia môžu navštíviť novú rozhľadňu.  30-metrová veža vyrástla nad obcou Černolice, necelých 30 kilometrov od českej metropoly. Pozornosť púta najmä naklonenou osou, ktorá vytvára dojem šikmej padajúcej veže.

 

Projekt černolickej rozhľadne Korunka sa začal realizovať ešte v roku 2019. Udialo sa tak po niekoľkoročnej príprave, ktorá vyústila do zahájenia výstavby jednej z najoriginálnejších veží tohto typu v celej ČR. Napriek problémom, ktoré výrazne predĺžili realizáciu, bola rozhľadňa úspešne dokončená. Počas posledného májového víkendu ju slávnostne otvorili a sprístupnili širokej verejnosti.

Korunka, Zdroj: uberounky.info

 

Šikmá veža na český spôsob

 

Turisti, ktorí si dajú námahu vyšliapať na kopec Červená hlína, si neužijú iba ďalekosiahly výhľad. Za odmenu si budú môcť naživo pozrieť aj stavbu s neobvyklým tvarom. Rozhľadňa bola navrhnutá ako rotačný hyperboloid, ktorý veži dodáva elegantný vzhľad. Ten zvýraznila aj os naklonená až o 7,5 °. Kvôli tomuto konceptu návrhu Korunka pôsobí dojmom padajúcej veže, čo z nej urobilo českú alternatívu voči Šikmej veži v Pise.

 

Rozhľadňa Korunka v číslach:

 

- rozhľadňa je postavená vo výške 467 m. n. m.

- vrchný bod stavby dosahuje výšku 30 metrov

- vyhliadková plošina je 20 metrov nad zemou

- na vrchol novej rozhľadne vedie 118 schodov

- náklady na výstavbu veže dosiahli 10,5 mil. Kč

 

Rozhľadňa slúži ako vysielač

 

Výstavbu novej rozhľadne neďaleko Prahy zaplatila spoločnosť Eurosignal. Tá bude stavbu využívať ako vysielač Prostredníctvom 30-metrovej veže bude šíriť signál do viacerých obcí v okolí. Využitie veže ako vysielača však nebude brániť návštevám turistov, ktorí chcú z 20-metrovej výšky uvidieť Prahu, Šumavu aj Krkonoše. Prístupná im bude kedykoľvek od mája do novembra. Dostanú sa k nej zhruba 3,5-kilometrovou značenou trasou, ktorá štartuje pri vlakovej stanici v obci Dobřichovice.

Korunka, Zdroj: uberounky.info

 

Text: Róbert Bosák

Zdroj foto: uberounky.info