Reality inzercia

Poznámky sú jednoduchý nástroj, ako sa rýchlo a bez problémov orientovať v množstve inzerátov, ktoré ste si prezreli a zaujali vás. Umožní vám orientovať sa v inzerátoch a ľahko ich porovnávať medzi sebou.

K dispozícií máte 10 predvolených poznámok, ktoré si viete ľubovoľne upravovať ako vám vyhovuje. Navyše si viete k inzerátu pridať svoju vlastnú poznámku, postreh, či krátky popis.

Služba je prístupná len pre registrovaných používateľov. Registráciou získate navyše možnosť ľahko si spravovať poznámky a označené inzeráty. Pod každou poznámkou sa vám zobrazí zoznam vami označených inzerátov.

Náklady na všetky energie v dome aj v januári nepresiahnu 40 EUR

Napísal Bc. Katarína Arvayová, 21.02.2013

,,Po zarátaní nákladov na výstavbu a dlhodobú prevádzku sú nízkoenergetické a pasívne domy ekonomickejšie ako väčšina stavieb z klasických materiálov  a to bez akejkoľvek štátnej podpory.  Podľa štatistických údajov z posledných rokov sa priemerné náklady na energie v rodinnom dome v SR pohybujú na úrovni cca 140 EUR, pri vykurovaní plynom. Samozrejme sa tieto náklady líšia v závislosti od počtu členov domácnosti a poplatky sú rozdielne v rôznych typoch domov a závisia od ich obytnej plochy, ale aj lokality, v ktorej sa nachádzajú.

V rodinnom dome ide na vykurovanie až 83 % energií, čo predstavuje pri plyne priemerne cca 1300 EUR a pri elektrine 1 875 EUR ročne. Naproti tomu celkové náklady na bývanie v pasívnych domoch dosahujú iba 40 až 60 eur mesačne a táto suma zahŕňa vykurovanie, chladenie, ohrev TUV a spotrebiče v domácnosti. Pasívny dom sa vyznačuje vysokým komfortom, v zime je v ňom príjemne teplo a v lete chladno, so stále privádzaným čerstvým vzduchom, vhodný aj pre alergikov a astmatikov. Vetranie s rekuperáciou dodáva čerstvý vzduch v chladných a teplých mesiacoch, bez potreby otvárania okien. Malé tepelné čerpadlo zem - voda sa stará o teplú vodu a tepelnú pohodu stenovým vykurovaním“, vypočítal B. Kuzma.

 

Poukázal na to, že nadobúdacie náklady na kúrenárske práce  a materiál v pasívnom dome stoja asi 15 000 EUR. V tejto cene je zahrnuté aj malé teplovodné čerpadlo, ktoré zo zeme čerpá energiu a tým znižuje náklady na kúrenie oproti klasickým domom až na tretinu. Celoročná prevádzka čerpadla tak vyjde v priemere na cca 500 Eur.   

 

,,Aj v tuhých zimách, ako je tohtoročná, majú pasívne a nízkoenergetické domy z produkcie ForDomu nízku spotrebu na rozdiel od klasických. Ani v najtuhších mrazoch  nie je potrebné v  energeticky pasívnych dobre zateplených domoch nijak extra kúriť. Prevádzka aj v najnáročnejšom mesiaci, ktorým je január, vyjde rodinu asi na 40 Eur.  Tieto údaje nie sú vymyslené, ani tabuľkové, ale odmerané v konkrétnom dome ECOCUBE vo Zvolene. Je preto veľmi smutné, že ani teraz prijatý zákon o obnoviteľných zdrojoch energií nepamätá na podporu výstavby takýchto domov, čo je v iných krajinách EU samozrejmosťou. V Nemecku, Rakúsku, Španielsku a ďalších štátoch nie je už dnes možné postaviť rodinný dom bez toho, aby nemal aspoň jeden zo zdrojov obnoviteľnej energie“, poukázal B. Kuzma.

 

Zdôraznil, že aj tak sa majiteľovi pasívny dom vyplatí, lebo už dnes je jeho cena na úrovni bytu v Bratislave a prevádzkové náklady oveľa nižšie. Jedinou prekážkou pre masívnejšiu výstavbu sú náklady na cenu pozemku, ktoré celkovú sumu zvyšujú v závislosti od regiónu.

 

 ForDom, s.r.o., Zvolen zaznamenal za rok 2012 celkové tržby vo výške 3,5 mil. EUR, čo bolo o 25 % percent viac ako v roku 2011. Ziskovosť firmy dosiahla vlani 5 % z tržieb. ForDom v roku 2012 zrealizoval 33 stavieb oproti 27 stavbám v roku 2011. Viac ako tretina tržieb pochádza  z exportu do Rakúska.