Pracujeme s overenými kanceláriami
  +
Prihlásenie
Zabudnuté heslo
Prihlásenie
Počet nehnuteľností
96 353
Reg. kancelárií
11 831
Reg. užívateľov
116 429
Fanúšikov
52 554


Reality inzercia

SORA

Náklady na obnovu hradu Krásna Hôrka vyjdú na 35 mil. €

Reality Realitné články Tlačové správy Náklady na obnovu hradu Krásna Hôrka vyjdú na 35 mil. €

Napísal Róbert Bosák, 04.07.2019


Nad opravou hradu Krásna Hôrka visel dlhší čas otáznik. Neistotu do situácie vnášala hlavne výška nákladov na rekonštrukciu a tiež to, či bude štát ochotný prevziať za ňu zodpovednosť. Po stredajších vyhláseniach členov vlády v tom máme omnoho jasnejšie.

 

O čo najrýchlejšej revitalizácii jedného z našich najcennejších hradov sa začalo hovoriť už pár dní po požiari, ktorý vzácnu pamiatku takmer zničil. Prispieť k záchrane sa zaviazala aj vláda, ktorá má zastrešiť rekonštrukčné práce peniazmi zo štátneho rozpočtu. Po dlhšom čakaní je už známe, o koľko kompletná obnova hradu štátnu kasu odľahčí.

 

Obnova až za necelých 35 mil. €

 

Investície do renovácie hradu nepatria k najnižším, no suma dosahujúca skoro 35 mil. € vraj dokáže pokryť kompletnú revitalizáciu. Jej výsledkom bude oprava vyhorených častí, sanácia poškodených expozícií či úprava okolia pamiatky. V rámci nej sa časť financií vynaloží aj na okolitú infraštruktúru a občiansku vybavenosť pod hradom.

Zdroj: Jozef Kotulič 


Peniaze budú čerpané postupne

 

Návrh vlády počíta s postupnou revitalizáciou rozdelenou na jednotlivé etapy. Práve tie budú smerodajné pre čerpanie balíka peňazí, ktorý má byť vyčlenený na tento účel. Momentálne sa pracuje na montáži striech a reštaurovaní vybraných častí objektu. Čoskoro by sa malo prejsť k ďalším krokom. Celý plán revitalizácie má ukončiť obnova horného hradu.

Zdroj: uksean13 


Práce potrvajú až do roku 2023

 

Práve prácami na hornom hrade sa má obnova pamiatky dotiahnuť do úplného finále. K tomu by malo prísť v roku 2023, kedy je naplánované sprístupnenie kompletne obnoveného hradu. Turisti však nemusia s návštevou čakať 4 roky. Jednotlivé časti hradu a okolitého areálu budú priebežne prístupné napriek súčasne prebiehajúcim rekonštrukčným prácam.

Zdroj: govisity.com 


Text: Róbert Bosák

Zdroj: www.tasr.sk

Zdroj foto: Jozef Kotulič, uksean13, govisity.com