Pracujeme s overenými kanceláriami
  +
Prihlásenie
Zabudnuté heslo
Prihlásenie
Počet nehnuteľností
97 284
Reg. kancelárií
11 767
Reg. užívateľov
115 637
Fanúšikov
52 554


Reality inzercia

SORA

Najvyššiu svetovú drevostavbu majú opäť Nóri

Reality Realitné články Stavebné materiály Najvyššiu svetovú drevostavbu majú opäť Nóri

Napísal Róbert Bosák, 12.07.2019


Bitka o titul štátu s najvyššou drevostavbou sveta pokračuje. Po tom, čo sa žezlo v marci vrátilo späť do Nórska, si na korunu brúsia zuby ďalší kandidáti. Poradie v rebríčku sa tak môže v najbližších mesiacoch opäť meniť. Zatiaľ sú však lídrom Severania.

Zdroj: www.moelven.com 


Nórsko nie je vo vedení rebríčka krajín s najvyššími drevostavbami prvýkrát. Dlhší čas sa tam držalo vďaka bytovému domu Treet (The Tree), ktorý už pár rokov stojí v Bergene. Do boja o prvenstvo časom prehovoril aj kanadský Vancouver,  no ten si líderskú pozíciu dlho neužil. Od marca je totiž vďaka projektu Mjøstårnet vo vedení opäť Nórsko.

Zdroj: www.woodify.no 


Hranica 85 metrov pokorená

 

Vďaka spomínanému projektu Mjøstårnet, za ktorého návrhom stojí ateliér Voll Arkitekter, sa mapa najvyšších drevostavieb sveta rozrástla o ďalšie nórske mesto. Práve Brumunddal je domovom polyfunkčnej veže s rekordnou výškou 85,4 m. Samozrejme, o rekord sa jedná len medzi drevenými budovami. Nová pokorená hranica je však obrovským úspechom a zároveň povzbudením pokračovať v ďalšom boome výškových drevostavieb.

Zdroj: www.moelven.com 


Budovu postavili iba z dreva

 

Hodnotu úspechu realizácie zvyšuje aj fakt, že Mjøstårnet bola postavená celá z dreva. Pri niektorých výškových drevostavbách sa totiž používali tzv. hybridné konštrukcie, čo znamená využitie kombinácie betónových a drevených prvkov. V tomto prípade sa nepopulárna metóda obišla a architekti to riskli iba s CLT panelmi, teda s priečne laminovanými panelmi. Tie sa viackrát osvedčili ako ideálny materiál s dlhodobou životnosťou a kvalitnými vlastnosťami.

Zdroj: www.moelven.com 


Projekt Mjøstårnet v číslach:

 

- výška objektu dosahuje 85,4 m

- stavba vyrástla po 18. poschodie

- podlahová plocha má 11300 m²

- súčasťou komplexu je drevená plaváreň s rozlohou 4700 m²

Zdroj: vollark.no 


Výškový rekord nie je jediným dôvodom, pre ktorý sa na Mjøstårnet upierajú oči verejnosti z celého sveta. S projektom ako takým sa spája viacero svetlých stránok, ktoré z neho právom robia modelový príklad, ako stavať výškové budovy z dreva. A to nielen kvôli exkluzívnemu dizajnu, ale aj pre čistotu výstavby, minimálnu spotrebu energie a tvorbu zdravej mikroklímy.

 

Text: Róbert Bosák

Zdroj: www.moelven.com, vollark.no

Foto zdroj: www.moelven.com, www.woodify.no, vollark.no