Reality inzercia

Poznámky sú jednoduchý nástroj, ako sa rýchlo a bez problémov orientovať v množstve inzerátov, ktoré ste si prezreli a zaujali vás. Umožní vám orientovať sa v inzerátoch a ľahko ich porovnávať medzi sebou.

K dispozícií máte 10 predvolených poznámok, ktoré si viete ľubovoľne upravovať ako vám vyhovuje. Navyše si viete k inzerátu pridať svoju vlastnú poznámku, postreh, či krátky popis.

Služba je prístupná len pre registrovaných používateľov. Registráciou získate navyše možnosť ľahko si spravovať poznámky a označené inzeráty. Pod každou poznámkou sa vám zobrazí zoznam vami označených inzerátov.

Najvyššia slovenská stavba oslávila 60 rokov

Napísal Róbert Bosák, 25.02.2021

Nie je to bytový dom ani kancelárska veža, ktoré by v rebríčku najvyšších slovenských stavieb držali výškový rekord. Ten už 60 rokov patrí televíznemu vysielaču na východe Slovenska.

 

Dlhoročného lídra v rebríčku najvyšších slovenských stavieb nájdeme v Slanských vrchoch. 318-metrový televízny vysielač sa nachádza neďaleko Prešova nad dedinou Dubník, podľa ktorej je aj pomenovaný. S krátkymi prestávkami plní svoju úlohu už od roku 1961. Práve včera ubehlo presne 60 rokov, odkedy bol prvýkrát uvedený do prevádzky.

Zdroj: radiomap.eu 


Pôvodne mal iba 300 metrov

 

Nad zaradením 318-metrového vysielača medzi stavby so 60-ročnou históriou visí tak trochu otáznik. Stožiar sprevádzkovaný v roku 1961 totiž dosahoval výšku 300 metrov. V 80. rokoch ho postihol požiar, po ktorom ostal výrazne poškodený. Vedľa poškodeného stožiara, ktorého časť ešte stále stojí na pôvodnom mieste, sa tak postavila nová obdobná stavba s výškou 318 metrov, ktorá slúži ako vysielač dodnes.

 

Jeden z kľúčových vysielačov

 

Oba stožiare zohrali v histórii prenosu rádiového a televízneho signálu na východe Slovenska  dôležitú úlohu. Aktuálne využívaná 318-metrová stavba ju zohráva ďalej. Hneď po výstavbe sa zaradila medzi vysielače, ktoré sa môžu pochváliť najväčším pokrytím. Hlavným cieľom pokrytia je Košická kotlina, Zemplín a Šariš. Signál ale môže čiastočne zasahovať aj na Spiš, prípadne tesne za maďarskú hranicu.

Zdroj: radiomap.eu

 

Najvyššia slovenská stavba umožňuje aj prehliadku naživo. Priamo k veži postavenej na kopci vo výške 874,2 m. n. m. vedie aj asfaltová cesta, ktorá uľahčuje celý výstup. Od vysielača sa dá pokračovať ďalej po Slanských vrchoch, ktoré ponúkajú dostatok možností na turistiku.

 

Text: Róbert Bosák

Zdroj foto: radiomap.eu