Reality inzercia

Poznámky sú jednoduchý nástroj, ako sa rýchlo a bez problémov orientovať v množstve inzerátov, ktoré ste si prezreli a zaujali vás. Umožní vám orientovať sa v inzerátoch a ľahko ich porovnávať medzi sebou.

K dispozícií máte 10 predvolených poznámok, ktoré si viete ľubovoľne upravovať ako vám vyhovuje. Navyše si viete k inzerátu pridať svoju vlastnú poznámku, postreh, či krátky popis.

Služba je prístupná len pre registrovaných používateľov. Registráciou získate navyše možnosť ľahko si spravovať poznámky a označené inzeráty. Pod každou poznámkou sa vám zobrazí zoznam vami označených inzerátov.

Najkrajšie historické stavby v Trnavskom kraji

Napísal Róbert Bosák, 22.05.2024

Letná sezóna sa blíži a s tým stúpa aj návštevnosť pamiatok. Vzácne klenoty historickej architektúry budú cieľom turistov na celom Slovensku. Tisícky návštevníkov zavítajú aj k najkrajším historickým stavbám v 7 okresoch Trnavského kraja.


Okres Dunajská Streda

Žltý kaštieľ v Dunajskej Strede – Pôvodne baroková kúria z polovice 18. storočia prešla na začiatku 19. storočia klasicistickou úpravou. V 20. storočí plnila niekoľko účelov od sídla vojenskej správy po pozemkový úrad. V súčasnosti je sídlom Žitnoostrovského múzea.

Žltý kaštieľ, Foto: dunstreda.sk


Okres Galanta

Neogotický kaštieľ v Galante – Rod Esterházyovcov zanechal v Galante 2 kaštiele. Okrem renesančného sa v meste nachádza aj neogotický kaštieľ. Pôvodne renesančná stavba s výraznou vežou, ktorá sa vypína nad mestským parkom, prešla v 19. storočí neogotickou prestavbou.

Neogotický kaštieľ, Foto: galanta.sk


Okres Hlohovec

Hlohovský zámok v Hlohovci – Kaštieľ zasadený do parku a záhradných terás francúzskeho typu vyrástol na mieste niekdajšieho Hlohovského hradu. Po rozsiahlej renovácii opäť slúži verejnosti, ktorá v ňom uvidí výstavy s umeleckými dielami a inými cennými artefaktmi.

Hlohovský zámok, Foto: zamok.hlohovec.sk


Okres Piešťany

Vodárenská veža v Piešťanoch – V Trnavskom kraji nájdeme aj ukážku funkcionalistických technických pamiatok. Vodárenská veža v Piešťanoch z roku 1928 sa vypína na kúpeľnom ostrove, ku ktorému sa dostaneme po ďalšej funkcionalistickej pamiatke. Kolonádový most z 30. rokov 20. storočia bol zapísaný medzi národné kultúrne pamiatky.

Kolonádový most, Foto: flickr.com


Okres Trnava

Mestské hradby v Trnave – Historické jadro jedného z najstarších slovenských miest zdobí niekoľko architektonických klenotov. Historické kostoly a svetské stavby obklopujú mohutné tehlové hradby. Stredoveké opevnenie sa začalo budovať v 13. storočí.

Mestské hradby, Foto: vitajtevtrnave.sk


Okres Senica

Bazilika v Šaštín-Strážach – V Trnavskom kraji nechýbajú ani významné pútnické miesta. Tisícky pútnikov navštevujú každý rok Baziliku Sedembolestnej Panny Márie v Šaštín-Strážach. Barokový kostol z 18. storočia bol povýšený na baziliku minor v 60. rokoch 20. storočia.

Bazilika Sedembolestnej Panny Márie, Foto: visitbratislava.com


Okres Skalica

Rotunda sv. Juraja v Skalici – Na Slovensku sa nezachovalo veľa rotúnd. Jednou z najstarších je skalická rotunda, ktorá vyrástla ako modlitebňa na historickom hradisku pravdepodobne v 11. storočí. Kamenná románska stavba bola neskôr prestavaná v gotickom a barokovom štýle.

Rotunda sv. Juraja, Foto: nazahori.sk


Zo sakrálnych stavieb v Trnavskom kraji púta pozornosť aj farebná synagóga vo Vrbovom v okrese Piešťany. V lese v lokalite Katarínka pri obci Dechtice neďaleko Trnavy sa ukrývajú ruiny starobylého kláštora. Vysokej návštevnosti sa tešia aj vodné mlyny pri Malom Dunaji. Drevené technické pamiatky sa zachovali v Jahodnej a v Dunajskom Klátove v okrese Dunajská Streda a v obciach Jelka a Tomášikovo v okrese Galanta. V zozname najkrajších pamiatok v kraji nechýba Smolenický zámok a Západoslovenské múzeum v Trnave.

Katarínka, Foto: flickr.com


Text: Róbert Bosák
Zdroj foto: dunstreda.sk, galanta.sk, zamok.hlohovec.sk, flickr.com, vitajtevtrnave.sk, visitbratislava.com, nazahori.sk