Reality inzercia

Poznámky sú jednoduchý nástroj, ako sa rýchlo a bez problémov orientovať v množstve inzerátov, ktoré ste si prezreli a zaujali vás. Umožní vám orientovať sa v inzerátoch a ľahko ich porovnávať medzi sebou.

K dispozícií máte 10 predvolených poznámok, ktoré si viete ľubovoľne upravovať ako vám vyhovuje. Navyše si viete k inzerátu pridať svoju vlastnú poznámku, postreh, či krátky popis.

Služba je prístupná len pre registrovaných používateľov. Registráciou získate navyše možnosť ľahko si spravovať poznámky a označené inzeráty. Pod každou poznámkou sa vám zobrazí zoznam vami označených inzerátov.

Najkrajšie historické stavby v Banskobystrickom kraji

Napísal Róbert Bosák, 03.07.2024

Letná sezóna je v plnom prúde. Kroky mnohých turistov vedú k hradom, zámkom, kaštieľom, starým kostolom a iným pamiatkam. Vzácne historické stavby patria medzi obľúbené turistické ciele aj v Banskobystrickom kraji.


Hrad Ľupča


Prvé písomné zmienky o Ľupčianskom hrade siahajú do 13. storočia. Hradný komplex prežil v 15. storočí silné zemetrasenie. V minulosti slúžil aj ako sirotinec, škola či sídlo charity. Po roku 2002, kedy sa stal majetkom Železiarní Podbrezová, prešiel rozsiahlymi renovačnými zásahmi. Hrad je zapísaný do zoznamu národných kultúrnych pamiatok.

Foto: hradlupca.sk


Fiľakovský hrad


Z 13. storočia pochádzajú prvé písomné zmienky aj o Fiľakovskom hrade. Komplex vznikol v 12. storočí. V 16. storočí bol prestavaný na obrannú renesančnú pevnosť. Napriek tomu sa ho na necelých 40 rokov zmocnili Turci. Hrad prešiel viacerými renováciami. V zachovanej hradnej bašte je dnes expozícia múzea.

Foto: pixabay.com


Haličský zámok


Zámok v obci Halič neďaleko Lučenca vyrástol na mieste niekdajšieho stredovekého hradu. Pôvodne bol vybudovaný ako renesančný komplex. Po vyhorení ho prestavali na barokový zámok. V súčasnosti slúži ako luxusný hotel. Súčasťou zámockého areálu je menší park a rozárium.

Foto: pixabay.com


Vígľašský zámok


Ubytovanie v hotelových izbách ponúka aj Vígľašský zámok. Postavený bol v 13. storočí. Za čias kráľov Žigmunda Luxemburského a Mateja Korvína slúžil najmä ako poľovnícky zámok. V 18. storočí prešiel väčšou prestavbou, ktorá výrazne zmenila jeho vzhľad. V 19. a 20. storočí podstúpil väčšie rekonštrukčné zásahy. Posledná rekonštrukcia prebehla v rokoch 2009-2013. Jej výsledkom bolo zriadenie hotela, ktorým je zámok dodnes.

Foto: booking.com


Zvolenský zámok


Len pár kilometrov od Vígľaša sa nachádza ďalší atraktívny zámok. Tzv. kastelový hrad dal v 14. storočí postaviť kráľ Ľudovít I. V 16. storočí prešiel renesančnými úpravami, v 18. storočí bola upravená zámocká kaplnka. Zvolenský zámok je v súčasnosti sídlom expozície Slovenskej národnej galérie so širokou zbierkou obrazov a iných umeleckých diel.

Foto: centralslovakia.eu


Drevený artikulárny kostol v Hronseku


Jediný slovenský drevený kostol so škandinávskymi prvkami stojí v obci Hronsek. Stavba s hrazdenou konštrukciou patrí medzi naše najväčšie drevené sakrálne objekty. V artikulárnom kostole je viac ako 1000 miest na sedenie. Spolu s ďalšími 7 slovenskými drevenými kostolmi je zapísaný do Svetového dedičstva UNESCO.

Foto: hronsek.sk


Mestský hrad v Kremnici


Stredoveký hradný komplex je pýchou mesta pod Kremnickými vrchmi. Súbor svetských a sakrálnych objektov vznikal zhruba 3 storočia. Jeho dominantou je Kostol sv. Kataríny Alexandrijskej, ktorý sa spoza hradieb vypína nad Štefánikovým námestím. Spolu s ďalšími objektmi v areáli mestského hradu je zapísaný do zoznamu národných kultúrnych pamiatok.

Foto: medievalheritage.eu


Kalvária v Banskej Štiavnici


Ďalšie historické banské mesto v Banskobystrickom kraji je posiate cennými pamiatkami. Medzi najvýznamnejšie patrí baroková kalvária z 18. storočia. Sakrálny komplex na vrchu Scharffenberg tvorí 17 kaplniek, 3 kostoly, boží hrob a zastavenie Ecce homo. Kalvária je v rámci zápisu Banskej Štiavnice a jeho technických pamiatok súčasťou zoznamu UNESCO.

Foto: pixabay.com


Rozhľadňa Vartovka v Krupine


Časť Štiavnických vrchov vidieť aj z rozhľadne nad Krupinou. Vartovka bola vybudovaná v 16. storočí. V čase tureckých vpádov mala slúžiť ako strážna veža. Kamenná veža s dreveným podlažím a zastrešením je vysoká približne 13 metrov. Návštevníkom je prístupná peši aj autom.

Foto: centralslovakia.eu


Kláštor v Hronskom Beňadiku


Benediktíni založili kláštor v obci Hronský Beňadik v 11. storočí. Na základoch románskeho kostola vybudovali v 14. storočí gotický kostol zachovaný dodnes. Sakrálny komplex sa v 16. storočí prestaval na pevnosť, ktorá mala chrániť kláštor pred prípadnými tureckými nájazdmi. Pri renovácii v 19. storočí sa časť kláštora vrátila do pôvodnej podoby. V súčasnosti je jednou z najvýznamnejších sakrálnych pamiatok v Banskobystrickom kraji aj na celom Slovensku.

Foto: slovakia.travel


Text: Róbert Bosák
Foto: hradlupca.sk, pixabay.com, booking.com, centralslovakia.eu, hronsek.sk, medievalheritage.eu, slovakia.travel