Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Viac informácii OK
Pracujeme s overenými kanceláriami
  +
Prihlásenie
Zabudnuté heslo
Prihlásenie
Počet nehnuteľností
99 388
Reg. kancelárií
11 637
Reg. užívateľov
114 105
Fanúšikov
52 554

 

Reality inzercia

SORA

Na Morave cez víkend otvoria jedinečnú rozhľadňu

Reality Realitné články Na Morave cez víkend otvoria jedinečnú rozhľadňu

Napísal Róbert Bosák, 25.10.2018


Jedným z najväčších lákadiel južnej Moravy je rozsiahly vinohradnícky región. V jeho útrobách sa ukrýva viacero tradičných vinohradníckych rajov, medzi ktorými nechýba obec Kobylí. Práve v nej počas víkendu slávnostne otvoria nový vyhliadkový chodník.

Zdroj: www.turistika.cz 


Novú netradičnú rozhľadňu v obci Kobylí si tento rok už veľa návštevníkov neužije, no od budúceho roka by sa mohla stať jednou z najvyhľadávanejších atrakcií regiónu. Stezka nad vinohrady, ako je projekt nového turistického lákadla pomenovaný, totiž ukáže oveľa viac ako bežné vyhliadkové veže.

Zdroj: www.ceskatelevize.cz 


Drevená rozhľadňa v podobe rampy

 

Stavbu nerobí výnimočnou len jej poloha, ale aj celkové prevedenie. Na rozdiel od klasických rozhľadní je totiž navrhnutá v tvare kruhovej rampy, ktorej vyhliadková plošina zároveň slúži ako chodník. Konštrukcia je zhotovená z drevených hranolov a polien, ktorých kompozícia je podopretá viacerými kovovými stĺpmi.

Zdroj: www.brnotoday.cz 


Projekt novej rozhľadne v číslach:

 

- rozhľadňa stojí v nadmorskej výške 334 m. n. m.

- výška samotnej rozhľadne dosahuje presne 7,6 m

- pri výstavbe sa použilo vyše 1000 drevených polien

- súčasťou chodníka sú aj drevené hranoly, tých je 500

- celý drevený chodník podopiera 19 pevných stĺpov

Zdroj: www.facebook.com


Skvelý výhľad napriek menšej výške

 

Len niečo cez 300 m. n. m., takáto nadmorská výška sa u rozhľadne môže javiť ako hendikep, no pri Stezke nad vinohrady to neplatí. Tú totiž vybudovali na Homole, čo je miestny názov Kobylího vrchu, najvyššieho bodu tohto vinohradníckeho pásma, z ktorého je priam čarovný výhľad na okolie pokryté voňavými vinicami. Návštevníci však neuvidia len neďalekú Pálavu či Lednicko-valtický areál, ale aj naše Malé Karpaty a vzdialené vrcholky rakúskych Álp.

Zdroj: www.brnotoday.cz 


Dielo architektov z ateliéru Keeo4design sa nakoniec dočkalo. Jeho výstavba je hotová, takže počas víkendu sa môže oficiálne sprístupniť verejnosti. Snáď ešte turistom vyjde počasie a pár pekných dní, aby si do konca roka stihli užiť pekné scenérie moravských vinohradov. Pokojná dedinka v okrese Břeclav položená ani nie 30 km od hranice so Slovenskom im totiž dokáže spríjemniť nejeden výlet.

 

Text: Róbert Bosák

Foto: www.turistika.cz, www.ceskatelevize.cz, www.brnotoday.cz, www.facebook.com