1-2 milimetre ročne, o toľko sa každých 12 mesiacov zníži nadmorská výška New Yorku. Pevnina amerického veľkomesta sa potápa z viacerých dôvodov. Jedným z nich má byť váha newyorských mrakodrapov.
Potápanie New Yorku dávajú za vinu mrakodrapom autori geologickej štúdie spracovanej pod vedením Toma Parsonsa z United States Geological Survey. Cieľom výskumu bolo zmerať pokles pevniny amerického veľkomesta a zistiť, akou mierou prispieva váha budov na mieru znižovania jeho nadmorskej výšky. Z detailov štúdie vyplýva, že pokles spôsobený výstavbou a ľudskými zásahmi je rýchlejší ako tempo poklesu spôsobeného prírodnými javmi.
Zdroj: pixabay.com
Budovy, pretlak ľudí, hladina oceánu
Podiel človeka na urýchlení potápania mesta súvisí najmä s masívnou výstavbou výškových budov. Štvrte plné ťažkých železobetónových mrakodrapov vytvárajú na newyorskú pevninu obrovský tlak. Pod ťarchou tejto váhy dochádza k tzv. subsidencii, ktorej výsledkom je pokles pevniny. Nadmorská výška mesta sa znižuje aj kvôli nadpriemernej hustote zaľudnenia, ktorá patrí medzi najvyššie na celej západnej pologuli. Pod pokles pevniny o 1-2 milimetre ročne sa podpisuje aj zvyšovanie hladiny oceánu, ktoré v spojení s výškovou výstavbou a pretlakom ľudí ohrozuje aj ďalšie svetové veľkomestá ako San Francisco či Jakarta.
Pokles je odlišný v závislosti od štvrti
Newyorská pevnina neklesá v celom meste rovnakým tempom. Výsledky štúdie naznačujú, že na tempo poklesu vplýva podložie, na akom je daná lokalita postavená. Skalné podložie tento pokles spomaľuje, takže nižšie položené štvrte na Manhattane, ktorých priemerná nadmorská výška dosahuje od 1 do 2 metrov nad morom, sa môžu udržať nad hladinou dlhšie ako vyššie položené lokality v Queense, v Bronxe či v Brooklyne. Ich potápanie prebieha rýchlejšie kvôli sypkejšiemu podložiu. Pod úroveň hladiny mora sa však dostanú najskôr o pár storočí. Podľa vedcov nie je dôvod na paniku. Výsledky štúdie však majú poslúžiť ako upozornenie na javy, ktorým je nutné prispôsobiť výstavbu budov aj spôsob života vo veľkomestách.
Zdroj: pixabay.com
Text: Róbert Bosák
Zdroj foto: pixabay.com