Reality inzercia

Poznámky sú jednoduchý nástroj, ako sa rýchlo a bez problémov orientovať v množstve inzerátov, ktoré ste si prezreli a zaujali vás. Umožní vám orientovať sa v inzerátoch a ľahko ich porovnávať medzi sebou.

K dispozícií máte 10 predvolených poznámok, ktoré si viete ľubovoľne upravovať ako vám vyhovuje. Navyše si viete k inzerátu pridať svoju vlastnú poznámku, postreh, či krátky popis.

Služba je prístupná len pre registrovaných používateľov. Registráciou získate navyše možnosť ľahko si spravovať poznámky a označené inzeráty. Pod každou poznámkou sa vám zobrazí zoznam vami označených inzerátov.

Mrakodrapy prispievajú k postupnému potápaniu New Yorku

Napísal Róbert Bosák, 23.06.2023

1-2 milimetre ročne, o toľko sa každých 12 mesiacov zníži nadmorská výška New Yorku. Pevnina amerického veľkomesta sa potápa z viacerých dôvodov. Jedným z nich má byť váha newyorských mrakodrapov.

 

Potápanie New Yorku dávajú za vinu mrakodrapom autori geologickej štúdie spracovanej pod vedením Toma Parsonsa z United States Geological Survey. Cieľom výskumu bolo zmerať pokles pevniny amerického veľkomesta a zistiť, akou mierou prispieva váha budov na mieru znižovania jeho nadmorskej výšky. Z detailov štúdie vyplýva, že pokles spôsobený výstavbou a ľudskými zásahmi je rýchlejší ako tempo poklesu spôsobeného prírodnými javmi.

Zdroj: pixabay.com

 

Budovy, pretlak ľudí, hladina oceánu

 

Podiel človeka na urýchlení potápania mesta súvisí najmä s masívnou výstavbou výškových budov. Štvrte plné ťažkých železobetónových mrakodrapov vytvárajú na newyorskú pevninu obrovský tlak. Pod ťarchou tejto váhy dochádza k tzv. subsidencii, ktorej výsledkom je pokles pevniny. Nadmorská výška mesta sa znižuje aj kvôli nadpriemernej hustote zaľudnenia, ktorá patrí medzi najvyššie na celej západnej pologuli. Pod pokles pevniny o 1-2 milimetre ročne sa podpisuje aj zvyšovanie hladiny oceánu, ktoré v spojení s výškovou výstavbou a pretlakom ľudí ohrozuje aj ďalšie svetové veľkomestá ako San Francisco či Jakarta.

 

Pokles je odlišný v závislosti od štvrti

 

Newyorská pevnina neklesá v celom meste rovnakým tempom. Výsledky štúdie naznačujú, že na tempo poklesu vplýva podložie, na akom je daná lokalita postavená. Skalné podložie tento pokles spomaľuje, takže nižšie položené štvrte na Manhattane, ktorých priemerná nadmorská výška dosahuje od 1 do 2 metrov nad morom, sa môžu udržať nad hladinou dlhšie ako vyššie položené lokality v Queense, v Bronxe či v Brooklyne. Ich potápanie prebieha rýchlejšie kvôli sypkejšiemu podložiu. Pod úroveň hladiny mora sa však dostanú najskôr o pár storočí. Podľa vedcov nie je dôvod na paniku. Výsledky štúdie však majú poslúžiť ako upozornenie na javy, ktorým je nutné prispôsobiť výstavbu budov aj spôsob života vo veľkomestách.

Zdroj: pixabay.com

 

Text: Róbert Bosák

Zdroj foto: pixabay.com