Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Viac informácii OK
Pracujeme s overenými kanceláriami
  +
Prihlásenie
Zabudnuté heslo
Prihlásenie
Počet nehnuteľností
104 897
Reg. kancelárií
11 504
Reg. užívateľov
112 674
Fanúšikov
52 554

 

Reality inzercia

SORA

Minulý rok padol rekord v počte rozostavaných bytov

Reality Realitné články Tlačové správy Minulý rok padol rekord v počte rozostavaných bytov

Napísal Róbert Bosák, 11.03.2018


Zverejňovanie minuloročných rekordov z oblasti stavebníctva a realitného trhu nekončí ani v marci. Štatistický úrad SR (ŠÚ SR) nám predstavil ďalšie čísla, ktoré dokazujú, že stavebnej produkcii na bytovom trhu sa v roku 2017 nadmieru darilo.   

 

Architekti, investori a stavebníci odvádzali počas minulého roka skvelú robotu. Platí to najmä pri výstavbe bytov, ktorá aj vlani dosahovala vynikajúce čísla a celkový počet rozostavaných bytov  bol vôbec najvyšší za 25 rokov našej samostatnosti. Tento rekord sa podarilo docieliť napriek miernemu poklesu bytov, ktoré v roku 2017 začali stavať.

Zdroj: www.e-biurowce.pl

 

Rozostavaných bolo skoro 75 000 bytov

 

Rekord, ktorý minulý rok padol, sa týka spomínaného celkového počtu rozostavaných bytov. Tých bolo ku koncu predošlého roka 74 974, čo je podľa najnovších čísel ŠÚ SR presne o 4,7 % viac ako v roku 2016. Drvivú väčšinu tohto počtu tvorili opäť súkromné byty, ktorých bolo v procese realizácie až 73 449, takže o 4,8 % viac ako rok predtým.

 

Počet začatých bytov citeľne klesol

 

Nebyť rekordného počtu pripravovaných bytov, ktoré rozostavali ešte počas roka 2016, nový rekord by určite nepadol, iba ak ten negatívny. Minulý rok sa ich totiž na Slovensku začalo stavať len 19 930, čo je v porovnaní s rokom predtým pokles o celých 7 %. Tento výsledok zachraňovalo dianie v posledných troch mesiacoch, kedy sa rozbehla výstavba 5 277 bytov.

 

V pluse aj podiel dokončených bytov

 

Napriek tomu, že minulý rok sa začalo stavať podstatne menej ako v roku 2016, čísla ďalších štatistík rástli. Platí to aj pri prerátaní celkového počtu bytov, ktoré vlani stihli dokončiť. Ten dosiahol 16 946, vďaka čomu sa v aktuálnych štatistikách objavil údaj o 8,1 % medziročnom náraste, jednom z najvyšších za posledné roky.

Zdroj: www.omeste.sk

 

Nie sú to len bytové domy, ktoré podporili rekordný nárast stavebnej produkcie v celej oblasti bývania. Dobré výsledky zaznamenali aj byty v rodinných domoch, ktorých rozostavanosť sa medziročne zvýšila o 6 % na konečných 45 685. Spolu sa tak podpísali na prekonaní rekordu, ktorý z hľadiska podielu rozostavaných bytov zapíše rok 2017 do histórie ako najlepší.

 

Text: Róbert Bosák

Zdroj: www.tasr.sk, www.statistics.sk

Foto: www.purecommercialfinance.co.uk, www.e-biurowce.pl, www.omeste.sk