Reality inzercia

Poznámky sú jednoduchý nástroj, ako sa rýchlo a bez problémov orientovať v množstve inzerátov, ktoré ste si prezreli a zaujali vás. Umožní vám orientovať sa v inzerátoch a ľahko ich porovnávať medzi sebou.

K dispozícií máte 10 predvolených poznámok, ktoré si viete ľubovoľne upravovať ako vám vyhovuje. Navyše si viete k inzerátu pridať svoju vlastnú poznámku, postreh, či krátky popis.

Služba je prístupná len pre registrovaných používateľov. Registráciou získate navyše možnosť ľahko si spravovať poznámky a označené inzeráty. Pod každou poznámkou sa vám zobrazí zoznam vami označených inzerátov.

Mesto alebo dedina? Takto sa rozhodnete

Napísal PR článok, 03.08.2023

Hoci sú každá dedina a mesto jedinečné, život v meste či na dedine so sebou prináša rôzne špecifiká. Ako sa rozhodnúť, čo bude pre vás lepšie? Skúste naše porovnanie.


Život na dedine


Výhody bývania na dedine:


Pokojné a tiché prostredie: Dediny sú známe pre svoje pokojné a tiché prostredie v porovnaní s rušnými mestami. Môžete sa vyhnúť mestskému ruchu a premávke, čo prispieva k relaxácii a lepšiemu spánku.

Príroda a krása: Bývanie na dedine vám dáva možnosť byť obklopený prírodou a krásnym vidieckym prostredím. Môžete si vychutnávať čerstvý vzduch, zelené lúky a scenériu, ktorá prináša pokoj a harmóniu.

Menšie náklady na bývanie: Obyčajne náklady na bývanie na dedine, či už ide o nákup nehnuteľnosti alebo nájom, bývajú nižšie v porovnaní s mestami. To môže ušetriť financie a umožniť vám dosahovať lepšiu kvalitu života za menej peňazí. Samozrejme aj tu záleží o aký typ nehnuteľnosti a akú lokalitu sa jedná. Ak by sme ale porovnávali presne rovnakú nehnuteľnosť tak väčšinou platí, že v meste bude drahšia ako na dedine.

Väčší priestor a súkromie: Dediny ponúkajú viac priestoru pre vašu rodinu a možnosť mať väčší pozemok s vlastným dvorom alebo záhradou. To vám umožňuje viac súkromia a možnosť vybudovať si životný štýl podľa vašich predstáv.

Silná komunitná atmosféra: Dediny majú často pevnejšie komunitné väzby. Susedia sa poznajú a podporujú sa navzájom, čo vytvára pocit bezpečia a zmysel pre príslušnosť. Silná komunita môže byť cenná, keď potrebujete pomoc alebo podporu.


Náš tip: V posledných rokoch sú čoraz viac populárne stavby celoročne obývateľných montovaných chát na dedine a to nielen na víkendové bývanie, ale aj na trvalý pobyt. V obľube ich majú najmä ľudia, ktorí majú možnosť pracovať z domu a nepotrebujú veľa úžitkovej plochy. Výhodou je rýchla stavba a pomerne nízka obstarávacia cena.


Nevýhody bývania na dedine:


Oblasť práce a príležitostí: Dediny často nemajú toľko pracovných príležitostí ako mestá. Pre ľudí, ktorí potrebujú širokú škálu kariérnych možností, môže byť obtiažnejšie nájsť zamestnanie primerané ich zručnostiam a vzdelaniu.

Odlúčenosť a vzdialenosť: Dediny môžu byť vzdialené od dôležitých miest a centier, čo môže spôsobovať dlhšie a náročnejšie cesty za rodinou, priateľmi, zábavou, alebo zdravotníckymi službami.

Obmedzená infraštruktúra: Dediny často nemajú tak rozvinutú infraštruktúru ako mestá. To môže znamenať obmedzené možnosti pre dopravu, zdravotnícke zariadenia, školy, kultúrne podujatia, obchody a ďalšie dôležité služby.

Sociálna izolácia: Keďže dediny majú často menšiu populáciu a susedia sa poznajú, ľudia, ktorí prichádzajú z vonka, môžu pocítiť väčšiu sociálnu izoláciu a ťažšie nadviazať nové priateľstvá a vzťahy.

Dostupnosť technológií: Niektoré dediny sú odrezané od moderného technologického a internetového pripojenia. To môže spôsobiť problémy s prístupom k rýchlemu internetu a moderným komunikačným technológiám, čo by mohlo negatívne ovplyvniť prácu a každodenný život.


Náš tip: V prípade že je pre vás rýchlosť internetu dôležitá, napríklad preto že pracujete z domu, odporúčame si zistiť možnosti internetového pripojenia v predstihu, aby ste neboli po nasťahovaní sklamaný. V prípade mobilného internetu cez dáta odporúčame odmerať rýchlosť internetu cez jeden z online meračov, napríklad cez https://www.speedinsight.net/, ktorý vám poskytne spoľahlivé informácie o rýchlosti vášho pripojenia. Test je dobré zopakovať viac krát v rozdielnych časoch.


Život v meste


Výhody bývania v meste:


Pracovné príležitosti a kariérny rast: Mestá sú často centrami ekonomickej činnosti a ponúkajú širokú škálu pracovných príležitostí v rôznych odvetviach. Ľudia majú väčšiu šancu nájsť zamestnanie, ktoré zodpovedá ich záujmom a schopnostiam, a taktiež majú väčšiu možnosť kariérneho rastu.

Kultúrne a spoločenské podujatia: Mestá sú bohaté na kultúrne a spoločenské podujatia, ako sú koncerty, divadelné predstavenia, umelecké výstavy, festivaly a ďalšie zábavy. Ľudia majú viac príležitostí zažiť rôznorodé kultúrne zážitky a rozvíjať svoje záujmy.

Infraštruktúra a služby: V mestách je väčšinou dobre rozvinutá infraštruktúra, ktorá zahŕňa vyspelé dopravné systémy, školy, zdravotnícke zariadenia, obchody, reštaurácie a ďalšie dôležité služby. Toto uľahčuje každodenný život a zabezpečuje pohodlný prístup k potrebným zdrojom.

Vzrušujúci nočný život a rekreácia: Výhodou je aj bohatý nočný život a rôznorodé rekreácie. Kaviarne, reštaurácie, kluby a miesta na zábavu umožňujú obyvateľom vybrať si zo širokej ponuky možností pre ich voľný čas.

Dostupnosť kultúrnej a vedeckej scény: Mestá sú často centrami vedeckého a kultúrneho výskumu. Svetoznáme univerzity, múzeá, knižnice a vedecké inštitúcie ponúkajú prístup k novým poznatkom a inšpirácii.


Náš tip: V prípade že ste ešte nikdy nežili v meste a nie ste si istý či by tento spôsob života bol pre vás vhodný, odporúčame si najskôr v meste do ktorého sa plánujete presťahovať, nájsť ponuku nehnuteľností na krátkodobý prenájom a vyskúšať si tam bývať na jeden až dva týždne. Za tento čas by ste mali zistiť, či je tento spôsob života pre vás to pravé. Takéto ubytovanie môžete nájsť napríklad cez aplikáciu Airbnb.


Nevýhody bývania v meste:


Vysoké náklady na bývanie: Jednou z najvýraznejších nevýhod bývania v meste sú vysoké náklady na bývanie, vrátane nájmu alebo cien nehnuteľností. Mestské oblasti sú obvykle drahšie kvôli vyššiemu dopytu a obmedzenému množstvu dostupných miest na bývanie.

Dopravné zápchy a preplnenosť: Mestské oblasti často čelia problémom s dopravnými zápchami a preplnenosťou cestných sietí. To môže viesť k zvýšenému času cestovania a stresu spojenému s dennými trasami.

Znečistenie a environmentálne problémy: V meste môže byť vzduch a voda kontaminované, čo môže negatívne ovplyvniť zdravie obyvateľov. Okrem toho mnohé mestá čelia environmentálnym problémom, ako je vysoká produkcia odpadu a nízka recyklácia.

Menšia súkromie a väčšia hustota obyvateľstva: Mestské byty a domy často poskytujú menší priestor a obmedzenú súkromie v porovnaní s vidieckymi domami. Obyvateľstvo je koncentrované na menšej ploche, čo môže viesť k väčšej hlučnosti a menej možností na oddych v prírode.

Stres a zhon: Mestský život môže byť stresujúci kvôli rýchlemu tempu, zhonu a vysokým očakávaniam. Ľudia často čelia vyššej úrovni stresu a tlaku z práce a životného štýlu.


Náš tip: Ak pre vás bývanie priamo v meste nie je vhodná voľba, ale chcete ostať bývať v blízkosti mesta, môžete sa skúsiť poobzerať po pozemku niekde v okrajových častiach mesta, prípadne v blízkych dedinách. Následne si na ňom môžete postaviť katalógový montovaný drevodom. Výhoda tohto riešenia je rýchlosť, montovaný dom do stavu na kľúč môžete mať postavený už za 3 mesiace od začiatku prác a to do stavu na kľúč. Zároveň potešia aj pomerne nízke náklady na stavbu.


Na záver

V otázke, či je lepšie bývať na dedine alebo v meste, neexistuje univerzálna odpoveď, pretože toto rozhodnutie závisí od individuálnych preferencií a potrieb každého jednotlivca. Dediny a mestá majú svoje výhody aj nevýhody, a každá možnosť môže poskytnúť jedinečný životný štýl a prostredie. Dúfame, že vám náš článok pomohol v rozhodovaní, ktorá voľba bude pre vás tá pravá.