Reality inzercia

Poznámky sú jednoduchý nástroj, ako sa rýchlo a bez problémov orientovať v množstve inzerátov, ktoré ste si prezreli a zaujali vás. Umožní vám orientovať sa v inzerátoch a ľahko ich porovnávať medzi sebou.

K dispozícií máte 10 predvolených poznámok, ktoré si viete ľubovoľne upravovať ako vám vyhovuje. Navyše si viete k inzerátu pridať svoju vlastnú poznámku, postreh, či krátky popis.

Služba je prístupná len pre registrovaných používateľov. Registráciou získate navyše možnosť ľahko si spravovať poznámky a označené inzeráty. Pod každou poznámkou sa vám zobrazí zoznam vami označených inzerátov.

LIATE PODLAHY SA DOSTÁVAJÚ DO OBYDLÍ

Napísal Róbert Bosák, 08.07.2014

Donedávna boli výlučne súčasťou rozličných nebytových priestorov, no aktuálne sa stávajú trendom aj v obývaných interiéroch. Lákavý dizajn, vysoká odolnosť materiálu a jednoduchá starostlivosť ich však veľmi rýchlo dostala aj do našich kuchýň a obývačiek. Dali by ste si niektorú z liatych podláh do izieb aj Vy ?

Zdroj: www.liatepodlahy.sk


Už to nie sú len zaprášené obchodné sklady, chodby v administratívnych budovách, školy alebo dielne, kde nájdeme liatu podlahu. Štatistiky hovoria o viac ako 15% náraste kúpy týchto špeciálnych podlahovín a takmer polovica z tohto predaja smeruje rovno do príbytkov. Majitelia rodinných domov síce mohli mať s vlastnosťami liateho typu aj priame skúsenosti, pretože v garážach boli odjakživa častým javom,  no nejako sa im dlhodobo vyhýbali a nechceli ani počuť o ich položení do obytných izieb. Dnes je toto tabu prelomené a pokiaľ poznáte niekoho s takouto podlahou doma aj osobne, odporúčame ísť na návštevu a otestovať ju na vlastnej koži.  

Zdroj: www.liatepodlahy.sk


Najprv len pre priemyselné účely 


Pri vzniku liatych alebo laicky nazývaných živicových podláh sa vôbec nerátalo s ich využitím pri bývaní. Výrobcovia si uvedomovali ich chladne pôsobiaci vzhľad, ktorý nepomáhal k toľko vyžadovanej tvorbe teplého a útulného domova, takže ich predaj smeroval do priemyselnej oblasti. Najprv tvorili súčasť dielní a fabrík, neskôr sa pridal sektor služieb (napríklad školy či nemocnice) a za krátko sme ich našli aj v niektorých obchodných centrách, čo im v kombinácií s vysvietenými výkladmi dodávalo zaujímavý šmrnc. Majitelia domov a bytov sa o ne začali veľmi rýchlo zaujímať a čoskoro sa dávali do garáží, odkiaľ sa nakoniec preniesli aj do našich interiérov.  

Zdroj: www.liatepodlahy.sk


Vznik liatej podlahy 


Proces vzniku liatej podlahy je iný ako zvyčajne. Dve komponenty tvoriace materiálový základ podlahy sa musia vyliať na povrch (od tohto postupu je samozrejme odvodený aj názov), na ktorom vzniká ich vzájomným splynutím (miešaním) chemická reakcia formujúca podlahu. Tá sa dokáže zmiešať na úplne hladkú a na pohľad lesklú, čo je veľkým plusom. Vďaka tejto možnosti miešania dvoch látok môžeme vytvoriť akýkoľvek odtieň podlahy. 

Zdroj: www.liatepodlahy.sk


Vyberte si z dvoch známych typov 


Epoxidová - Patrí k tým známejším a vyhľadávanejším liatym podlahám. Jej povrch je o niečo tvrdší, no zároveň krehkejší, keďže sa prevažne aplikuje v 2mm vrstve. Jej vlastnosti ju predurčujú do všetkých obytných miestností, no vďaka tvrdosti vydrží aj pády ťažkého náradia v dieľňach a fabrikách. Pokiaľ sa natrie ešte špeciálnym poterom, dosiahnete "saténový" lesk a zvýšite odolnosť voči škrabancom. 

Zdroj: www.liatepodlahy.sk


Polyuretánová - Aplikácia v hrubšej 3-4mm vrstve z nej robí o niečo pružnejší povrch, preto znáša lepšie záťaž. Kolieska, debny a mechanické nárazy jej neškodia, takže je ozaj kvalitnou alternatívou pre rôzne priestory vrátane tých obytných. Má skvelé fyzikálne vlastnosti, vďaka ktorým je ideálna aj do exteriérov, keďže dobre znáša aj vlhkosť. 

Zdroj: www.liatepodlahy.sk


Obe druhy sú bezšpárové, ponúkajú dlhodobú životnosť a maximálne hladký povrch. Vlastnosti, výsledný vzhľad a aplikácia na povrch je totožná, v podstate rozdiel medzi nimi je len v použitých látkach a ich chemickej vnútornej štruktúre. Avšak možno bude správne vyberať podľa podmienok interiérového zariadenia a dominujúcich materiálov (napríklad drevo + epoxid, kov + polyuretán). 

Zdroj: www.liatepodlahy.sk


Uvidíme ako sa bude týmto živicovým podlahám naďalej dariť. V súčasnosti existuje toľko nápadov, ktorými sa takáto podlaha zladí so zariadením a sfarbením bytu, aby to pôsobilo ako útulné domáce hniezdočko. Kvalita, trvácnosť a jednoduchosť sú určite tými hlavnými prvkami, ktoré môžu udržať liate podlahy v móde dosť dlho. Klasické drevené lamináty sú síce nezdolateľné, no na druhé miesto v rebríčku záujmu sa možno na nejaký čas dostanú aj liate podlahy. 


Text : Róbert Bosák

Foto : liatepodlahy.sk