Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Viac informácii OK
Pracujeme s overenými kanceláriami
  +
Prihlásenie
Zabudnuté heslo
Prihlásenie
Počet nehnuteľností
105 518
Reg. kancelárií
11 334
Reg. užívateľov
111 374
Fanúšikov
52 554

 

Reality inzercia

SORA

Le Corbusier – kráľ architektúry 20.storočia by dnes oslávil 130 rokov

Reality Realitné články Le Corbusier – kráľ architektúry 20.storočia by dnes oslávil 130 rokov

Napísal Róbert Bosák, 06.10.2017


Október je jedným z najbohatších mesiacov na narodeniny známych osobností z oblasti architektúry. Mnohí, ktorí oslavovali v tomto období, už medzi nami nie sú, čo sa týka aj Le Corbusiera. Nebyť smrti, dnes by najväčší architekt svojej doby oslávil 130 rokov.

 

„Architektúra je stav ducha, nie povolanie.“

Svetoznámy výrok kráľa modernej architektúry je dodnes inšpiráciou pre autorov stavieb. Tí aj po rokoch vzhliadajú k dielam veľkého majstra s obdivom a pri svojich návrhoch čerpajú aj z budov navrhnutých týmto mužom. Za svoju bohatú kariéru ich stihol nakresliť viac, pričom niektoré z nich svet stále uctieva ako veľdiela kladúce základy funkcionalizmu.

Zdroj: livejournal.com

 

Villa Savoye (Poissy, Francúzsko) – Najznámejšie dielo švajčiarskeho architekta vzniklo len kúsok od Paríža. Ide o modernú funkcionalistickú vilu, ktorej vzhľad bol na vtedajšie pomery prvej polovice 20.storočia svetovým stavebným unikátom.

Zdroj: midcenturyhome.com

 

Unité d´Habitation (Marseille, Francúzsko) – Pre niekoho len obyčajná bytovka, pre iných hotový architektonický klenot, ktorý udal smer vo výstavbe novodobých bytových domov. Objekt, v ktorom bolo zriadených 337 bytov v 23 rôznych typológiách, bol akoby obrazom zeleného mesta s moderným sociálnym bývaním vtesnaným do jedného obytného komplexu.

Zdroj: architravel.com

 

Notre Dame du Haut (Ronchamp, Francúzsko) – Kaplnka, ktorá je verejnosti známa aj ako Ronchamp, patrí takisto do zoznamu najlepších návrhov tohto muža. Jej výstavbu dokončili v roku 1954, pričom ihneď po sprístupnení ju začali považovať za vrcholové dielo modernej náboženskej architektúry.

Zdroj: archdaily.com


National Museum of Western Art (Tokyo, Japonsko) – Le Corbusierova tvorba sa dostala až za hranice starého kontinentu, čo potvrdzuje aj budova múzea s expozíciami európskeho umenia v Tokyu. Tá bola na základe pokrokového návrhu postavená v roku 1959, odkedy má na poli japonskej architektúry mimoriadny rešpekt. 

Zdroj: inexhibit.com

 

Umelcovi, ktorého práca sa navždy zapísala do povedomia celosvetovej verejnosti milujúcej výnimočné stavby, už k 130.narodeninám zablahoželáme len na druhý svet. No napriek tomu stojí za to oceniť jeho diela, ktoré priniesli na scénu viacero pokrokových budov, nehovoriac o ich zásadnom vplyve na architektonickú tvorbu v ďalších rokoch.

 

Takže pán Le Corbusier, aspoň takto pomyselne všetko najlepšie, a ďakujeme za vašu prácu. 

 

Text : Róbert Bosák

Foto : timeout.com, livejournal.com, midcenturyhome.com, architravel.com, archdaily.com, inexhibit.com