Reality inzercia

Poznámky sú jednoduchý nástroj, ako sa rýchlo a bez problémov orientovať v množstve inzerátov, ktoré ste si prezreli a zaujali vás. Umožní vám orientovať sa v inzerátoch a ľahko ich porovnávať medzi sebou.

K dispozícií máte 10 predvolených poznámok, ktoré si viete ľubovoľne upravovať ako vám vyhovuje. Navyše si viete k inzerátu pridať svoju vlastnú poznámku, postreh, či krátky popis.

Služba je prístupná len pre registrovaných používateľov. Registráciou získate navyše možnosť ľahko si spravovať poznámky a označené inzeráty. Pod každou poznámkou sa vám zobrazí zoznam vami označených inzerátov.

Kritický stav výťahov v našich panelákoch

Napísal Róbert Bosák, 10.05.2014

Pravidelné využívanie schodiska je síce prospešné pre kondíciu, ale niekedy vie byť nepríjemným a výrazne skomplikuje situáciu. Chodiť s veľkými nákupmi hore schodami je príliš namáhavé, nehovoriac o sťahovaní nábytku. Svoje by vedeli povedať aj matky s kočíkmi, dôchodcovia vo vysokom veku alebo imobilné osoby, pre ktorých nie je výťah uľahčením pohybu, ale úplnou nevyhnutnosťou.

Zdroj: domovni-vytahy.cz


Výťahy sú v kritickom stave nielen v slovenských bytovkách, pretože nové európske technické normy vyžadujúce splnenie istých kritérií k zaisteniu bezpečnosti a prevádzkovej vyspelosti sú dosť náročné a viacero európskych štátov má problémy s dodržiavaním stanovených smerníc. Vzhľadom na vysoké obstarávacie ceny nových výťahov nie je vôbec jednoduché uskutočniť kúpu nového zariadenia. U nás je skôr zvykom investovať do rekonštrukcie, ktorej výsledkom má byť zlepšenie estetického vzhľadu ako aj úprava technologických častí s cieľom zachovať výťah vo funkčnom stave, po prípade ešte viac zefektívniť jeho prevádzku.

Zdroj: www.vytahy.com


Ako je to s rekonštrukciami alebo výmenou ?


Stopercentná životnosť výťahov sa odhaduje na takých 15 až 22 rokov, tie slovenské majú aj 30, 40 a stále sa používajú, čo by nebol problém, pokiaľ by sa do nich investovali peniaze a ich funkčnosť by sa o niekoľko rokov mohla predĺžiť. Odborníci sa zhodujú, že výťahy so začatím prevádzky pred nežnou revolúciou sú vysoko rizikovými a majitelia či správcovia budov by sa mali rozhodnúť pre nejaké rekonštrukčné riešenie. Samozrejme, že renovácia výťahu nie je vo väčšine prípadov možná naraz a uprednostňuje sa postupný priebeh kvôli finančným nákladom. Avšak v niektorých bytovkách dochádza aj k výmene výťahu počas prerábania alebo zatepľovania budovy a okamžite sa aj začína využívať.

Zdroj: www.vytahy.com


Hlavné problémy spojené s prevádzkou výťahu


Problémy s výťahom vznikajú hlavne kvôli ich kritickému stavu, ktorý je spôsobený niekoľkoročným používaním bez vykonaných potrebných technologických opráv. Vieme, že prvé slovenské paneláky sa začali stavať onedlho po príchode socializmu a množstvo takýchto "historických" výťahov prešlo minimálnymi úpravami zlepšujúcimi ich funkčnosť. Dôvodov, kvôli ktorým sa prevažná väčšina výťahov stále nedala do poriadku, napočítame viacero. Hlavnou príčinou sú ako inak peniaze. Hodnota vynovenia výťahu a jeho následného uvedenia do ideálneho stavu začína približne na hranici 30 000€ a majitelia bytových domov si musia všetky náklady uhradiť sami. Štát, fondy ani príslušné bytové podniky neprispievajú na obnovu výťahov, takže celý proces je výlučne v réžií vlastníkov konkrétnych nehnuteľností.


- na mnohých starých výťahoch chýbajú kabínové dvere

- zvonček určený na privolanie pomoci v prípade zaseknutia býva často nefunkčný

- sklo na výťahových dverách nie je dostatočne hrubé

- šachty by mali byť vymurované alebo vyplnené sadrokartónom

- pri zlom zastavení výťahu môžete zakopnúť o schod

- elektrorozvody, spínače a kábeláž potrebujú výmenu


Odporúčanie smernice hovorí jasne o odstraňovaní bezpečnostných rizík od najväčších po najmenšie, nie naopak. Oprava zvončeka určite nie je taká potrebná ako napríklad rozbité sklo na dverách. Platí vyššie spomenuté, že všetky rekonštrukčné možnosti sú otázkou dohody obyvateľov o vynaložení finančných prostriedkov na výťah. Avšak malo by sa v prvom rade myslieť na bezpečnosť a na to, že výťah má svoju životnosť a raz bude potrebovať úpravy alebo rovno aj výmenu.

Zdroj: www.vytservis.cz


Prevádzka výťahu by mala byť riadená podľa dohodnutej technickej EN normy, ktorá opisuje množstvo situácií, pri ktorých hrozí riziko úrazu, poškodenia alebo iného nebezpečenstva. Výťah musí spĺňať bezpečnostné opatrenia, čo je určite chvályhodným odporúčaním. Voľba už ostáva na majiteľoch, správcoch alebo iných zodpovedných osobách, ktoré musia dohodnúť s obyvateľmi možnosti rekonštrukcie, aby sa mohol kritický stav napraviť k spokojnosti a bezpečnosti všetkých. 


Text : Róbert Bosák

Foto : domovni-vytahy.cz, vytahy.com, vytservis.cz