Pracujeme s overenými kanceláriami
  +
Prihlásenie
Zabudnuté heslo
Prihlásenie
Počet nehnuteľností
98 245
Reg. kancelárií
11 732
Reg. užívateľov
115 237
Fanúšikov
52 554


Reality inzercia

SORA

Hlohovský zámok privítal po dlhoročnom čakaní prvých návštevníkov

Reality Realitné články Hlohovský zámok privítal po dlhoročnom čakaní prvých návštevníkov

Napísal Róbert Bosák, 05.11.2018


Hlohovská atrakcia č. 1 je späť, a to v ešte krajšej podobe. Počas víkendu totiž otvorili brány miestneho zámku, ktorý sa po dlhoročnom čakaní ukázal verejnosti v novom šate.

 

Nekonečnému čakaniu na vynovenú podobu zámku v Hlohovci je definitívne koniec. Neistá budúcnosť vzácnej pamiatky by tak mala byť zažehnaná, pretože hlavná dominanta mesta je od víkendu znova prístupná. Návštevníkom tak predstaví čosi z talentu súčasných architektov a zároveň im ukáže niečo z histórie.

Zdroj: www.pnky.sk 


Rekonštrukcia pod záštitou mesta

 

Viacerí odborníci sa zhodujú, že nebyť tejto rekonštrukcie, zámku by už neostávalo veľa času. Práve rozsiahla renovácia ho pravdepodobne zachránila pred skorým schátraním. Po neľahkej minulosti a strate artefaktov sa v ňom na istý čas usídlil reedukačný ústav, no jeho pôsobenie v priestoroch je dávno minulosť. Ľudia z Hlohovca však k jednej z mála miestnych pamiatok neboli ľahostajní a ako OZ Zámok Hlohovec jej v spolupráci s mestom začali vracať tvár.

Zdroj: www.hlohovec.sk 


Investícia za viac ako 2,6 mil. €

 

Práve mesto sa postaralo o finančnú stránku rekonštrukcie, ktorej náklady sa vyšplhali na viac ako 2,6 mil. €. Vyše 2/3 výslednej sumy zaplatilo z vlastných zdrojov, ku ktorým sa prirátalo ďalších 800 000 € z projektov Ministerstva kultúry. Vedenie radnice tak môže byť maximálne spokojné, pretože kým podľa pôvodného plánu sa mal objekt s priľahlými pozemkami predať, v súčasnosti je z neho zaujímavá atrakcia, ktorá môže do Hlohovca prilákať viacej ľudí.

Zdroj: www.hlohovec.sk   


Nové spoločenské centrum mesta

 

Lákadlom pre turistov nemá byť len samotná pamiatka a expozície umiestnené v zriadených múzeách, ktoré našli sídlo práve v tomto zámku. Objekt sa zároveň stane novým kultúrnym a spoločenským centrom mesta či dokonca mikroregiónu sústredeného v okolí. Časom by sa tu mohli organizovať rôzne spoločenské aj umelecké podujatia od besied po koncerty vážnej či ľudovej hudby.

Zdroj: www.hlohovec.sk  


Opravou fasád, obnovou nádvoria a celkovým vyčistením zámku sa ešte renovácia objektu neskončila. Pokračovať má na jar, a to sanáciou poslednej časti pôvodnej fasády a ďalšími rekonštrukčnými zásahmi na 2. podlaží. Nedokončený stav renovácie však nie je prekážkou k návštevám zámku, ktoré majú premiérový turistický víkend úspešne za sebou.    

 

Text: Róbert Bosák

Zdroj: www.tasr.sk, www.trnavskyhlas.sk, www.pnky.sk

Foto: www.pnky.sk, www.hlohovec.sk