Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Viac informácii OK
Pracujeme s overenými kanceláriami
  +
Prihlásenie
Zabudnuté heslo
Prihlásenie
Počet nehnuteľností
101 680
Reg. kancelárií
11 527
Reg. užívateľov
113 013
Fanúšikov
52 554

 

Reality inzercia

SORA

Dnes bude predstavené 2. vydanie Ročenky slovenskej architektúry

Reality Realitné články Dnes bude predstavené 2. vydanie Ročenky slovenskej architektúry

Napísal Róbert Bosák, 30.05.2018


Dnešok patrí okrem iného spojeniu architektúry s literatúrou. V rámci prebiehajúceho festivalu DAAD 2018 sa totiž verejnosti predstaví nová Ročenka slovenskej architektúry 2016/2017.

 

V máji 2016 bolo oficiálne pokrstené premiérové vydanie Ročenky slovenskej architektúry. Keďže publikácia odhaľujúca najzaujímavejšie slovenské stavby z rokov 2014 a 2015 zožala značný úspech, iniciátori nápadu začali pracovať na jej pokračovaní. Výsledkom ich snahy je druhé vydanie, ktoré práve dnes predstavia verejnosti a tým ho oficiálne uvedú do života.

Zdroj: www.archinfo.sk 


To  najlepšie z rokov 2016 /2017

 

Podobne ako v prvom vydaní, aj teraz sa autori ročenky, ktorými sú pracovníci z oddelenia architektúry SAV, zamerali na stavby spĺňajúce estetické, kvalitatívne aj spoločenské nároky. Výber sa robil spomedzi objektov dokončených v predchádzajúcich 2 rokoch, aj keď pôvodne sa uvažovalo o vydávaní ďalších publikácií raz ročne.

 

Do publikácie sa dostalo 18 diel

 

Dôvodom vydania „dvojročnice,“ v ktorej sa neocitli ani dve desiatky objektov, je nie dobrý pomer kvality a kvantity. Predstavitelia publikácie tak zahrnuli do aktuálneho vydania len 18 stavieb, ktoré presvedčili buď svojim spracovaním, spoločenským prínosom, alebo uznaním v zahraničí. Alarmujúce je, že až 17 nich sa radí do súkromného sektora a nenájdu sa medzi nimi žiadne stavby zamerané na rozvoj športu či kultúry.

 

5 vybraných projektov z ročenky:

 

Event House (Žilina)

Zdroj: www.zilinak.sk 


Nová synagóga (Žilina)

Zdroj: www.zilinak.sk 


Dom pri jazere (Vojka nad Dunajom)

Zdroj: www.archinfo.sk 


Prístrešok a lávka na Straníku (Straník)

Zdroj: www.zilina-gallery.sk 


Revitalizácia verejného priestranstva pred nákupným strediskom Centrum (Prešov)

Zdroj: www.archinfo.sk


Kniha, ktorej vydanie zastrešila spoločnosť Slovart, sa verejnosti slávnostne predstaví o 17:30 v bratislavskom Primaciálnom paláci. Následne absolvuje niekoľko podujatí, na ktorých sa jej tvorcovia budú snažiť priblížiť význam a funkciu jednotlivých stavieb. Chýbať nebude ani na pultoch predajní, takže to najdôležitejšie zo slovenskej architektúry za uplynulé 2 roky budete môcť mať aj doma na poličke.

 

Text: Róbert Bosák

Zdroje: www.archinfo.sk

Foto: www.archinfo.sk, www.zilinak.sk, www.zilina-gallery.sk