Klimatické podmienky v našich zemepisných šírkach neprajú mnohým cudzokrajným druhom. Napriek tomu sa niektoré stromy a kríky bez väčších problémov aklimatizujú a pri správnej starostlivosti dokážu rásť a prosperovať aj v našich záhradách.
Magnólia
Veľké kalichovité súkvetia s bielym, ružovým, purpurovým alebo kombinovaným sfarbením zdobia od mája do júna parky aj záhrady na celom Slovensku. Sfarbenie kvetov závisí od konkrétnej odrody. U nás sa udomácnila magnólia veľkokvetá a magnólia ľaliokvetá. Oba druhy dorastajú do výšky 2-3 metrov.
Foto: pixabay.com
Vitex
Stredne vysoký ker je už niekoľko storočí pestovaný naprieč Európou pre svoje liečivé bobule. Vitex zároveň plní estetickú funkciu. Jeho modrofialové kvety voňajú v záhradách od augusta do októbra. Stredomorská drevina vyžaduje sucho a vyššie teploty. Na konci jesene sa premiestňuje do interiéru. V záhradách sa pestuje v kvetináčoch.
Oleander
Stredomorský závan vnesie do záhrady aj oleander. Podobne ako vitex, aj tento ker sa u nás pestuje v kvetináčoch. Vonku ho môžeme mať od mája do októbra v závislosti od jarných a jesenných teplôt. Ak ho umiestnime na otvorené slnečné miesto a doprajeme mu pravidelnú zálievku, odmení nás atraktívnymi bielymi alebo ružovými kvetmi.
Foto: pixabay.com
Olivovník
Zo Stredomoria k nám zavítal aj olivovník, ktorý sa postupne rozšíril do Ázie a na sever Afriky. Aj keď ide o teplomilnú a svetlomilnú drevinu, v lete by nemala byť na priamom slnku dlhšie ako 6-8 hodín. Optimálna teplota pre olivovník je do 25-28 °C. Drevina je pestovaná najmä kvôli nenáročnej starostlivosti a dobrej odolnosti voči suchu.
Foto: pixabay.com
Cykas
Vďaka cykasom sa palmy môžu pestovať aj v našich záhradách. Nejde o klasickú palmu, no Gréci tak túto drevinu začali nazývať kvôli podobnosti jej listov a koruny. Spomedzi 300 druhov sa u nás najčastejšie pestuje cykas japonský dorastajúci približne do 3-4 metrov. V polotieni a v priepustnej pôde sa pestuje aj vo forme nízkych bonsajov.
Figovník
Najviac pestovaným druhom je figovník obyčajný, ktorý dorastá do výšky 3-5 metrov. Miluje svetlo a znesie aj častejšie zrážky, no nesmie byť vystavený prievanu. V podobe menších kultivarov sa pestuje ako izbová rastlina. Pri zaistení vhodných podmienok a správnej starostlivosti môže aj v našich končinách rodiť šťavnaté plody.
Foto: pixabay.com
V slovenských záhradách si nachádza miesto aj katalpa, ktorá vyniká hustou sýtozelenou korunou. V južnejších polohách sa darí druhom s exotickými citrusovými plodmi. Do podhorských oblastí sa hodí judášovec, ktorý je zvyknutý na chladnejšie prostredie a znesie aj slabšie mrazy. Počas zimy oživí exteriér celoročne zelená cezmína alebo vavrínovec.
Text: Róbert Bosák
Foto: pixabay.com