Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Viac informácii OK
Pracujeme s overenými kanceláriami
  +
Prihlásenie
Zabudnuté heslo
Prihlásenie
Počet nehnuteľností
101 557
Reg. kancelárií
11 566
Reg. užívateľov
113 339
Fanúšikov
52 554

 

Reality inzercia

SORA

Budúcnosťou alternatívnych stavebných materiálov môže byť trstina

Reality Realitné články Stavebné materiály Budúcnosťou alternatívnych stavebných materiálov môže byť trstina

Napísal Róbert Bosák, 29.06.2018


V rámci šíriacej sa expanzie alternatívnych stavebných prvkov sa čoraz častejšie hovorí o neznámych, doposiaľ minimálne využívaných materiáloch. Po najnovšom sa do tohto zoznamu  dostala aj trstina, ktorej pozitíva sú, bohužiaľ, stále neobjavené.

 

Trstina ako alternatíva voči klasickým prvkom využívaným pri výstavbe budov je v tunajších končinách využívaná minimálne. Domov vybudovaných aj vďaka pozitívam tohto prírodného materiálu sotva narátame v desiatkach. Dôvodom však nie je zlá kvalita ani nevhodný dizajn, skôr príliš slabé znalosti o vlastnostiach a kvalitách takýchto príbytkov.

Zdroj: www.obnova.sk 


5 najžiadanejších vlastností trstiny:

 

Dobrá tvarovateľnosť – Len máloktoré materiály ponúkajú takú širokú paletu možností, ako tvarovať jednotlivé časti stavby či jej interiéru podľa vlastného vkusu. Práve trstina umožňuje experimentovať s originálnymi návrhmi, čo platí najmä v prípade strešnej krytiny.

Izolačné schopnosti – Vlastnosti tepelnoizolačných trstinových dosiek sa môžu porovnávať s najkvalitnejšími izolačnými materiálmi. Vďaka účelovému využitiu v interiéri či z vonkajšej strany chránia stavbu pred hlukom.  

Slušná ohňovzdornosť – Znie to paradoxne, no trstina ako stavebný prvok patrí k najmenej horľavým prírodným materiálom. Aj vďaka tomu sa dá využívať ako bežná a odolná súčasť konštrukcií.

Odolnosť voči rozkladu – Medzi negatíva prírodných materiálov patrí rýchlejší biologický rozklad, čomu sa trstina celkom dobre vyhýba. Takéto domy dokážu vydržať aj o niekoľko desiatok rokov dlhšie ako hlinené a slamené príbytky.

Širokospektrálne využitie – Spomínané konštrukcie, strešné krytiny či tepelnoizolačné dosky sú len zlomkom toho, kde všade sa dá trstina pri výstavbe uplatniť. Jej všestranné využitie sa dá aplikovať v interiéri aj na záhradách, čo len zvyšuje jej flexibilitu.

Zdroj: www.thearmchairexplorer.com 


Najčastejšie využitie v stavebníctve:

 

Ploty v záhrade – V súčasnosti sa s trstinou stretávame najčastejšie pri plotoch. Tie dodávajú exteriérom tradičný, miestami až exotický nádych, ktorý sa stará o vkusnejší vzhľad záhrady.

Strešné krytiny – Voči strešným krytinám tohto typu sa vzniesla celá rada predsudkov, no len malá hŕstka z nich je oprávnená. Trstinové strechy totiž patria k najkrajším a najtrvácnejším.

Konštrukčné dosky – Trstinové dosky sú nielen zdravšie a ekologickejšie, ale dokážu zľahčiť proces aplikácie. Oceniť môžeme aj ich schopnosť prepúšťať vzduch a tým znižovať vlhkosť stavby.  

Trstinové rohože – Schopnosť izolovať stavbu alebo len podporiť jej originálny dizajn, práve to je cieľom špeciálnych trstinových rohoží. Kúpiť sa dajú v každej dobrej predajni zameranej na záhradné a stavebné produkty, a to hneď v niekoľkých prevedeniach.

Zdroj: www.timbacore.co.za 


Budúcnosť trstiny ako alternatívneho materiálu vyzerá celkom sľubne, aj keď väčšia expanzia zrejme v najbližších rokoch nehrozí. Netypický stavebný prvok, ktorý na niektorých pôsobí až exoticky, by si však mohol získať skupinu priaznivcov ekologického bývania a poskytovať im ešte otvorenejšie možnosti pri experimentovaní s novými stavebnými metódami.

 

Text: Róbert Bosák

Foto: www.obnova.sk, www.thearmchairexplorer.com, www.timbacore.co.za