Reality inzercia

Poznámky sú jednoduchý nástroj, ako sa rýchlo a bez problémov orientovať v množstve inzerátov, ktoré ste si prezreli a zaujali vás. Umožní vám orientovať sa v inzerátoch a ľahko ich porovnávať medzi sebou.

K dispozícií máte 10 predvolených poznámok, ktoré si viete ľubovoľne upravovať ako vám vyhovuje. Navyše si viete k inzerátu pridať svoju vlastnú poznámku, postreh, či krátky popis.

Služba je prístupná len pre registrovaných používateľov. Registráciou získate navyše možnosť ľahko si spravovať poznámky a označené inzeráty. Pod každou poznámkou sa vám zobrazí zoznam vami označených inzerátov.

Bratislavský Slavín oslávil 60. výročie svojho odhalenia

Napísal Róbert Bosák, 06.04.2020

Hlavné mesto si v sobotu pripomínalo významný historický míľnik. 4. apríla ubehlo 75 rokov od jeho oslobodenia spod nacistickej okupácie. V spojitosti s touto udalosťou má Bratislava za sebou ešte jedno výročie. To sa týka práve odhalenia Slavína.

Zdroj: Róbert Bosák


K odhaleniu monumentálneho vojnového pamätníka prišlo 4. apríla 1960. Udialo sa tak pri príležitosti osláv 15. výročia oslobodenia Bratislavy počas 2. svetovej vojny. Práve vtedy sa začala oficiálne písať história stavby, ktorá má pripomínať vojnové udalosti v hlavnom meste mladším generáciám. Ako dominante, ktorá sa vypína nad mestom, sa jej to už 60 rokov darí.

Zdroj: Róbert Bosák


Pamätník sa budoval 3 roky

 

Odhaleniu Slavína v roku 1960 predchádzala dlhšia výstavba. Tá bola zahájená ešte v roku 1957, kedy sa začalo s realizáciou pamätníka tvoreného obradnou sieňou, vysokým obeliskom a sochou umiestnenou priamo na jeho vrchole. Výstavba realizovaná na základe návrhu Jána Svetlíka trvala 3 roky. Jej výsledkom je 51-metrový pamätník obklopený parkovým areálom.  

 

Tisíce pochovaných vojakov

 

Súčasťou okolitého areálu je aj rozsiahly vojnový cintorín. Pochovaných na ňom má byť až 6845 vojakov Červenej armády. Tí sú pochovaní buď v masových, alebo v niektorom z viac ako 270 individuálnych hrobov. Údajne ide o sovietskych vojakov, ktorí padli počas bojov pri oslobodzovaní Bratislavy a jej okolia.

 

Národná kultúrna pamiatka

 

Veľkosť, spracovanie a symbolická hodnota diela zaradila Slavín veľmi rýchlo aj do zoznamu národných kultúrnych pamiatok. Doň sa dostal v roku 1962, hneď 2 roky po jeho slávnostnom odhalení, čo takisto zvyšuje jeho návštevnosť, hlavne v posledných rokoch. Okrem historicky významnej lokality je však obľúbený aj ako oddychové miesto s ďalekosiahlym výhľadom.

 

Text: Róbert Bosák

Zdroj foto: Róbert Bosák