Súbory cookie nám pomáhajú poskytovať služby. Používaním našich služieb vyjadrujete súhlas s tým, že používame súbory cookie. Viac informácii OK
Pracujeme s overenými kanceláriami
  +
Prihlásenie
Zabudnuté heslo
Prihlásenie
Počet nehnuteľností
247 204
Reg. kancelárií
11 012
Reg. užívateľov
108 404
Fanúšikov
52 554

 

Reality inzerciaSORA
Bratislavskí poslanci povedali spornému oploteniu americkej ambasády nie

Reality Realitné články Bratislavskí poslanci povedali spornému oploteniu americkej ambasády nie

Napísal Róbert Bosák, 30.09.2017


Nevyriešená situácia okolo sporného oplotenia americkej ambasády v centre Bratislavy sa zamotáva ešte viac. Mesto dalo jasne najavo svoj nesúhlas s prítomnosťou plota, čo ale môže mať značné finančné dôsledky.

 

Americká ambasáda sídliaca na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave bola oplotená pred 12 rokmi, čo bolo údajne súčasťou bezpečnostných opatrení. Miestnym sa však plot nepozdáva a už nejaký čas volajú po jeho odstránení. Príležitosť na tento krok prišla po tom, čo mestskí poslanci odmietli novú nájomnú zmluvu s veľvyslanectvom, no otázne je, či možné dôsledky neodradia mesto od svojich odvážnych plánov.

 

Zastupiteľstvo sa postavilo proti prenájmu

 

Minulý rok sa rokovanie o ďalšom prenájme pozemkov na námestí skončilo pre amerických ambasádorov kladne. Tí však podpísali dodatok o predĺžení nájomnej zmluvy až po skončení nájmu, čím sa dohoda stala neplatná. Následne sa zahájilo rokovanie o novej zmluve, ktorú však poslanci neschválili. To sa zopakovalo aj teraz, čiže ambasáda už nebude môcť využívať pozemky pred budovou, kde stojí aj nechcený plot.

 

Odstránenie oplotenia vyjde Bratislavu milión

 

Neschválenie novej zmluvy síce splní prianie Bratislavčanov, ktorí si želajú odstránenie plota, no zároveň si vypýta vysokú daň. Predstavitelia ambasády upozorňujú, že Bratislavu to vyjde milión eur, ktorý by získala prenájmom. Okrem toho je potrebné riešiť majetkové vzťahy a sťahovanie veľvyslanectva, čo si takisto vyžiada čas a peniaze. Na straty upozorňuje aj sám primátor, no zdá sa, že poslanci sú neoblomní a na odstránení oplotenia trvajú.

 

Napriek neschváleniu novej nájomnej zmluvy ešte nie je nič vyriešené. Budúcnosť oplotenia na Hviezdoslavovom námestí je stále otázna a situácia si môže vyžiadať ďalšie rokovania. Tie by však mohli dopadnúť v prospech ľudí, ktorým sa plot na ich námestí nepáči a boli by radi, ak by ho dal odstrániť sám veľvyslanec.  

 

Text : Róbert Bosák

Foto : pluska.sk, spravy.pravda.sk, sme.sk