Reality inzercia

Poznámky sú jednoduchý nástroj, ako sa rýchlo a bez problémov orientovať v množstve inzerátov, ktoré ste si prezreli a zaujali vás. Umožní vám orientovať sa v inzerátoch a ľahko ich porovnávať medzi sebou.

K dispozícií máte 10 predvolených poznámok, ktoré si viete ľubovoľne upravovať ako vám vyhovuje. Navyše si viete k inzerátu pridať svoju vlastnú poznámku, postreh, či krátky popis.

Služba je prístupná len pre registrovaných používateľov. Registráciou získate navyše možnosť ľahko si spravovať poznámky a označené inzeráty. Pod každou poznámkou sa vám zobrazí zoznam vami označených inzerátov.

Až 57 % výdavkov slovenských dôchodcov ide na bývanie a potraviny

Napísal Róbert Bosák, 26.06.2020

Náklady na bývanie a potraviny robia v peňaženke Slovákov riadny prievan. Obzvlášť to platí v prípade dôchodcov. Tí utrácajú na tieto 2 položky viac ako polovicu všetkých  mesačných výdavkov.

Zdroj: www.pixabay.com 


Priemerná výška výdavkov na bývanie a potraviny má u našich dôchodcov dosahovať až 57 %, aspoň tak to vyplýva z údajov Eurostatu. Ten opäť zmapoval, na ktoré položky spojené so základnými životnými potrebami vynaložia dôchodcovia v členských štátoch EÚ najviac. V mnohých krajinách je to práve bývanie a potraviny, čo je takisto prípadom Slovenska.

Zdroj: www.expatica.com 


Najvyšší podiel výdavkov na bývanie a potraviny vo V4

 

S priemerným 57 % podielom sme sa v konečnom rebríčku zaradili za všetky susedné štáty s výnimkou Ukrajiny, ktorá ako nečlenská krajina v štatistikách chýba. Napríklad za Českom s 53,4 % podielom týchto výdavkov zaostávame iba o necelé 4 %. Podobné čísla dosahuje aj Poľsko a Maďarsko. V porovnaní s Rakúskom je však rozdiel diametrálne vyšší. Tamojší dôchodca vynaloží na bývanie a potraviny priemerne do 35 % svojich spotrebných nákladov.  

 

Trend nadpolovičného podielu v celej východnej Európe

 

Dlhodobý trend vynakladania viac ako polovice všetkých výdavkov na bývanie a potraviny sa netýka iba dôchodcov na Slovensku. Podobne sú na tom skoro všetky členské štáty EÚ, ktoré v minulosti patrili do východného bloku. Pod úrovňou 50 % je zatiaľ iba Slovinsko, v ktorom sa výška výdavkov podobá skôr hodnotám v krajinách západnej Európy. Od tých má ďaleko Rumunsko alebo Bulharsko, kde sa na bývanie a potraviny míňa viac ako 60 % výdavkov. 

 

Pozn. na záver: Najnovšie porovnanie, ktoré Eurostat nedávno zverejnil, vyplýva z údajov za rok 2018. Aktuálny podiel výdavkov na uvedené položky tak môže byť v súčasnosti iný. 

 

Text: Róbert Bosák

Zdroj: www.tasr.sk, ec.europa.eu

Zdroj foto: www.pixabay, www.expatica.com