Reality inzercia

Poznámky sú jednoduchý nástroj, ako sa rýchlo a bez problémov orientovať v množstve inzerátov, ktoré ste si prezreli a zaujali vás. Umožní vám orientovať sa v inzerátoch a ľahko ich porovnávať medzi sebou.

K dispozícií máte 10 predvolených poznámok, ktoré si viete ľubovoľne upravovať ako vám vyhovuje. Navyše si viete k inzerátu pridať svoju vlastnú poznámku, postreh, či krátky popis.

Služba je prístupná len pre registrovaných používateľov. Registráciou získate navyše možnosť ľahko si spravovať poznámky a označené inzeráty. Pod každou poznámkou sa vám zobrazí zoznam vami označených inzerátov.

Ako vďaka technickej inšpekcii nekúpiť mačku vo vreci

Napísal Róbert Bosák, 11.03.2014

V kuchyni cítite neustály chlad aj napriek tomu, že kúrenie ide naplno. Na stenách pod plastovými oknami sa každú jeseň a zimu vytvárajú škaredé čierne pliesne. Do bytu vám preniká množstvo hluku, ktoré by nemalo mať až takú výraznú intenzitu. Alebo Vás postretli rôzne iné problémy spojené s novým bývaním. Je Vám takáto situácia povedomá? Potom ste pravdepodobne pri kúpe daného obydlia obišli pomoc kvalifikovaných odborníkov, ktorí dokážu tieto závady rýchlo odhaliť a napraviť.

Chcete sa vyhnúť zbytočným problémom, ktoré Vás pripravia o peniaze, čas a možno aj nervy? Viete, že pri kúpe nehnuteľnosti Vám predajca nemusí ozrejmiť úplne pravdivý stav a môžete prísť o dôležité informácie, vďaka ktorým budete presne vedieť, aké má daná nehnuteľnosť neviditeľné závady? Svojpomocná kúpa akejkoľvek nehnuteľnosti môže priniesť prekážky, ktoré Vám môžu pokaziť dobrý pocit z nového bývania. Avšak existuje ideálne riešenie ako sa týmto problémom jednoducho vyhnúť a tým je zabezpečenie si technickej inšpekcie nehnuteľnosti. Či Vás pôvodný majiteľ neinformoval o závadách úmyselne, aby neklesla predajná cena alebo sám o týchto poškodeniach nevedel, pretože sú neviditeľné a on daný priestor nejaký čas neobýval, spracovanie technickej inšpekcie slúži práve na odhalenie chýb. 


Akú úlohu má spĺňať technická inšpekcia ?

Významom technickej inšpekcie je jednoznačne odhalenie neviditeľných závad, vďaka čomu sa dajú oveľa efektívnejšie eliminovať budúce náklady na rekonštrukcie, ktoré sa budú musieť zrealizovať kvôli nezisteniu týchto poškodení. Prácou inšpektora je uskutočnenie rôznych meraní, hodnotenie a spísanie správy o revízii za účelom poskytnutia dostatočného poradenstva k náprave. Vďaka inšpekcii je kupujúci oboznámený so všetkými technickými rizikami a ich rozsahom, takže sa môže rozhodovať, či mu výška potrebných investícií stojí za to alebo sa poobzerá po výhodnejších ponukách.


Pri inšpekcii sa vykonávajú nasledovné merania :

- meranie vzduchotesnosti

- skúmanie a testovanie hlučnosti

- kontrola rozvodov

- meranie zasadenia parapetov

- odhaľovanie škodlivín v priestore

- meranie stropov a podláh


Poškodenia,za ktoré zaplatíte najviac

Unikanie tepla z priestoru - Každý dobrý stavebník dokáže vyriešiť problém s únikom tepla jednoduchým sadrokartónovým obložením, ktoré síce stojí dosť a zaberie množstvo voľného času, ale stále patrí k tým najlacnejším možným riešeniam, ktoré zároveň ponúkajú aj vyriešenie problému a nedeje sa tak vôbec ani na úkor kvality.

Rekonštrukcia trámových stropov - Toto poškodenie je dosť nepríjemné, pretože pri dlhodobejšom neriešení dokáže výrazne poznačiť celkovú statiku. V príbytku, kde sú trámové stropy poškodené, sa nedá žiť veľmi bezpečne, takže náprava tohto problému je neodkladná. Cena nápravy sa môže vyšplhať až k 4% z celkovej hodnoty nehnuteľnosti.

Priechod hluku z chodieb do bytu - Špeciálna závada, ktorú v rodinnom dome riešiť nebudete, pretože je výhradnou záležitosťou bytových domov a administratívnych budov, kde sa musí riešiť kvôli pokoju pri práci v kanceláriách. Náprava poškodenia vyjde draho, pretože riešením je iba znižovanie stropov alebo vrstvenie podláh.


Kto vykonáva technickú inšpekciu ?

O zabezpečenie technickej inšpekcie sa stará osoba zapísaná v zozname stavebných inžinierov. Zhotoviteľ musí mať potrebnú kvalifikáciu, prax v danej oblasti a musí vlastniť udelenú licenciu, ktorá ho oprávňuje vykonávať túto činnosť. Podstatou činnosti je nezávislé posúdenie objektu, lebo iba pri dodržiavaní objektivity sa dá naozaj pravdivo zhodnotiť, v akom stave sa nehnuteľnosť nachádza. Pokiaľ sa rozhodnete pre služby inšpektora, dohodnite si s ním hlavne spoločnú obhliadku, pretože Vám ukáže naživo rozsah závad a lepšie je mať osobne vysvetlené ako sa dá stav napraviť. 


Spracovanie technickej inšpekcie nie je povinné ako je to pri iných realitných službách, napríklad pri energetickej certifikácii. Zákon neukladá žiadnu povinnosť ani predajcom ani záujemcom o kúpu, skôr sa jedná o doplnkovú službu, ktorá je odborníkmi odporúčaná pre každého, kto chce uskutočniť kúpu nehnuteľnosti čo najserióznejšie, veď sa môže jednať o najväčšiu životnú investíciu. Cena takejto práce je v porovnaní s nákladmi, ktoré môžu vzniknúť nečakanými rekonštrukciami zanedbateľná. Nie je to ani 1% z trhovej hodnoty, takže Vám môžem iba odporučiť využitie tejto služby, aby ste nekúpili mačku vo vreci. 


Text : Róbert Bosák