Pracujeme s overenými kanceláriami
  +
Prihlásenie
Zabudnuté heslo
Prihlásenie
Počet nehnuteľností
96 353
Reg. kancelárií
11 831
Reg. užívateľov
116 429
Fanúšikov
52 554


Reality inzercia

SORA

Ako nájsť tú najlepšiu tieniacu techniku pre svoj domov

Reality Realitné články Ako nájsť tú najlepšiu tieniacu techniku pre svoj domov

Napísal Róbert Bosák, 13.06.2019


Horúco, div sa v bytoch neroztápajú steny. S kvalitnou tieniacou technikou to ale určite nehrozí. No ktoré z roliet, žalúzií či iných doplnkov sú tie naj? Trh s týmto sortimentom je totiž taký plný, až je problém si vybrať.

Zdroj: www.pixabay.com 


Aj keď primárnou funkciou tieniacej techniky bola vždy ochrana majetku pred prehrievaním, v súčasnosti musí plniť ďalšie dôležité úlohy. Majitelia od nej vyžadujú aj zaistenie súkromia, praktické ovládanie, dôraz na bezpečnosť a estetické zladenie. Až po splnení týchto kritérií ju môžu predajcovia označiť za „to najlepšie na trhu“. A až potom osloví zákazníkov, ktorí chcú tú najlepšiu tieniacu techniku pre svoj domov.

Zdroj: www.pixabay.com 


Vieme, akú tieniacu techniku potrebujeme?

 

Bez odpovede na túto otázku bude akákoľvek kúpa tieniacej techniky spätá s rizikom, že sa nám nepodarí vybrať to pravé. Pred samotným výberom si tak zadefinujme, aké funkcie má daná technika plniť, kam ju potrebujeme umiestniť a v akom dizajne bude ladiť s priestorom. Potom budeme vedieť, ktorý druh, v akom prevedení a od ktorého výrobcu sa hodí do nášho domova najlepšie.

Zdroj: www.pixabay.com 


Najpredávanejšie druhy tieniacej techniky:

 

Rolety – Na trhu s roletami je stále viacej modelov. Niektoré sú starou známou klasikou, iné sa pokúšajú navodiť orientálnu alebo exotickú atmosféru, ďalšie sa opierajú o hru s textíliami a po najnovšom sú v ponuke aj modely s LED osvetlením.

Žalúzie – Žalúzií je na trhu minimálne toľko ako roliet, ak nie viacej. Uplatnenie nachádzajú aj v interiéroch, aj v exteriéroch, a to v niekoľkých desiatkach tvarov a farieb. Do ich výroby vstúpili aj menej tradičné materiály, napr. hliník či rôzne odliatky PVC.

Okenice – V minulosti nechýbali skoro na žiadnom dome. V budúcnosti to má byť podobné. Okenice sa vracajú na scénu, akurát ich súčasná podoba je omnoho modernejšia a nie vždy sa vyrábajú z dreva.

Markízy – Prítomnosť markíz má trochu iný účel ako 3 vyššie uvedené druhy. Na rozdiel od ochrany interiérov vytvárajú skôr relaxačnú zónu s chládkom na záhrade. Práve to z nich robí stále lepšie predávaný tieniaci systém, po ktorom siahajú mnohí majitelia rodinných domov.

 

Faktory, podľa ktorých si vyberať:

 

Účel a miesto využitia – Alfa a omega celého výberu, ktorý závisí od toho, či bude technika inštalovaná zvonku, alebo zvnútra.   

Účinok tienenia – Rolety a žalúzie, cez ktoré prenikne najmenej svetla, nechránia len pred prehrievaním. Vďaka ich účinku je menej využívaná aj klimatizácia, čo prináša isté úspory.

Orientácia stavby – Pri budovách orientovaných na juh musíte rátať s prebytkom slnečného svetla, takže účinnejšou tieniacou technikou bude tá vonkajšia.

Typ okien a okenných výplní – Veľkosť okien, počet sklených výplní a ich šírka, práve to sú faktory, ktoré určujú, aká tieniaca technika je najvhodnejšia.

Zdroj: www.pixabay.com 


Užitočný tip na záver: Vnútorná tieniaca technika je v boji proti prehrievaniu interiéru veľmi slabým súperom. Teplu bránia prenikať do vnútra najmä vonkajšie rolety a žalúzie. V prípade najkvalitnejších produktov dokážu eliminovať prechod tepla o 80 až 90 %. 

 

Text: Róbert Bosák

Foto zdroj: www.pixabay.com